sayfa içeriği Sülük Satışı,Sülük Tedavi Merkezi ,Tıbbi Sülük, ,sülükler,
 • https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn
 sülük tedavi istanbul sülük tedavisi SÜLÜSÜLÜK SATIŞI TEDAVİ YARDIM CAFER ARI 05357616067 SÜLÜK ÜRETİM SATIŞ CAFER ARI
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Site Menüsü
sülük tedavisi

Sülük tedavisi ile iyileşen hastalıklar

Kadın hastalıkları

Migren

Varis

Artrit

Romatizma

Baş ağrısı

Cilt mantarları

Ayak mantarı

Hemoroid

Basur

Gut

Artroz

Tiroid bezi hastalıkları

Şeker

Obezite

Kilo verme

Cilt hastalıkları

Sedef

Kalp

Damar

Tansiyon

Selülit

Sinüzit

Kulak ağrısı

Kulak hastalıkları

Sağırlık

Glokom

Göz hastalıkları

Psikolojik sorunlar

Akne

Hipertansiyon

Ekzema

Egzema


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1429588
Linkler
sülük tedavi video
Bu sayfada üyelere özel yazılar bulunuyor. üye girişi yaparak bu yazıları görüntüleyebilirsiniz.

Burayı tıklayarak üye girişi yapabilirsiniz.
Burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.

Leeches can effectively treat such kinds of skin diseases: Sülükler Bu tür deri hastalıklarının tedavisinde etkili bir şekilde:

 • PSORIASIS

Cilt hastalıkları

 •  PSORİASİS
 • ECZEMA Egzama
 • SCLERODERMA Skleroderma
 • TOXIC ( POISONUS ) SKIN INFLAMMATION ZEHİRLİ deri iltihabı (POISONUS)  

egzama

sedef hastalığı

 • ARSENIC RASH ARSENİK RASH
 • SKIN LUPUS CİLT lupus
 • ELEPHANTIASIS Fil hastalığı
 • BOILS Çıbanlar
 • ACNE AKNE
 • MYCOSIS Mantar hastalığı
 • BLEMISH Leke

deri lupus

skleroderma

akne

kaynatmak

akne sedef

akne

mantar hastalığı

mantar hastalığı

mantar hastalığı

 

 

 
0 Yorum - Yorum Yaz

Artropatisi[Bel Akut burkulma][Ankilozan Spondilit][Hiperplazi ve Lomber İntervertebral Disk Uzunluğu][Topuk ağrısı][Diz Eklemi Ağrı][Omuz periartriti][Romatoid Artrit][Tenis Dirsek][Boyun Vertebra Ağrı]Dermatopati[Akne][Alopesi Areata][Chloasma][DERMATOFİTOZ][Egzama][Çil][Herpes Zoster][Sinir Dermatit][Sedef][Sebasöz Dermatit][Ürtiker][Vitiligo]Genel Cerrahi[Apandisit][Kronik Lumbago][Costal Kıkırdak Enflamasyon][Erizipeller][Lobüler Meme Bezinin Hiperplazi][Hemoroid][Bağırsak Yapışma Mesaj Cerrahisi][Mastitis][Femur başı nekrozu][Rektosel][Siyatik][Stiff_neck][Trombüs Obstruent Vaskülit][İdrar Analiz][Alt Bacaklarda Varis]Kadın hastalığı[Anormal regl][Kronik Pelvik Enfeksiyon][Dismenore][Menopoz Sendromu][Menoschesis][Morbid Leukorrhea][Doğum Sonrası Karın Ağrısı][Gövde Doğum Sonrası Ağrı][Postpartum agalactianın][Postpartum Uroschesis][Adet Öncesi Gerginlik Sendromu][Pudental Kaşıntı][Metroptosis][Gebelik Kusma]İç Hastalıkları[Akut Gastrit ve Vakfıkebir][Alerjik Colonitis][Anemi][Anoreksi][Apoplectoid sekeli][Aritmi][Astım][Karın Ağrısı][Basilli Dizanteri][Bronşit][Kolesistit & Kolelitiazis][Kronik Gastrit][Kronik Hepatit][Kronik nefrit][Ortak Soğuk][Kabızlık][Koroner Kalp Hastalığı][Diyabet][Dispepsi][Amfizem][Epilepsi][Yüz Felci][Mide Ülseri ve Duodenum Ülseri][Mide][Baş Ağrısı][Hıçkırık][Hipertansiyon][Hipotansiyon][İktidarsızlık ve erken boşalma][Nevrasteni][Pneumocardial Hastalık][Prostatit ve Prostat hipertrofisi][Romatizmal kardiyopati][Tek Obezite][Tiroidizmi][Trigeminal Nevralji][Ülseratif Colonitis][Üriner Enfeksiyon][Virogenetic Miyokardit]Duyu Organları[Alerjik Rinit][İşitsel Vertigo][Katarakt][Kronik Farenjit][Kronik Rinit][Konjonktivit][Temporal Mandibula Ortak Fonksiyonel Bozukluğu Sendromu][Epistaksis][Miyopi][Nasosinusitis][Optik Sinir Atrofi][Recrudescent Ağız Ülseri][Tinnitus][Diş ağrısı][Tonsillit

Artropatisi
[Bel Akut burkulma]
[Ankilozan Spondilit]
[Hiperplazi ve Lomber İntervertebral Disk Uzunluğu]
[Topuk ağrısı]
[Diz Eklemi Ağrı]
[Omuz periartriti]
[Romatoid Artrit]
[Tenis Dirsek]
[Boyun Vertebra Ağrı]
Dermatopati
[Akne]
[Alopesi Areata]
[Chloasma]
[DERMATOFİTOZ]
[Egzama]
[Çil]
[Herpes Zoster]
[Sinir Dermatit]
[Sedef]
[Sebasöz Dermatit]
[Ürtiker]
[Vitiligo]
Genel Cerrahi
[Apandisit]
[Kronik Lumbago]
[Costal Kıkırdak Enflamasyon]
[Erizipeller]
[Lobüler Meme Bezinin Hiperplazi]
[Hemoroid]
[Bağırsak Yapışma Mesaj Cerrahisi]
[Mastitis]
[Femur başı nekrozu]
[Rektosel]
[Siyatik]
[Stiff_neck]
[Trombüs Obstruent Vaskülit]
[İdrar Analiz]
[Alt Bacaklarda Varis]
Kadın hastalığı
[Anormal regl]
[Kronik Pelvik Enfeksiyon]
[Dismenore]
[Menopoz Sendromu]
[Menoschesis]
[Morbid Leukorrhea]
[Doğum Sonrası Karın Ağrısı]
[Gövde Doğum Sonrası Ağrı]
[Postpartum agalactianın]
[Postpartum Uroschesis]
[Adet Öncesi Gerginlik Sendromu]
[Pudental Kaşıntı]
[Metroptosis]
[Gebelik Kusma]
İç Hastalıkları
[Akut Gastrit ve Vakfıkebir]
[Alerjik Colonitis]
[Anemi]
[Anoreksi]
[Apoplectoid sekeli]
[Aritmi]
[Astım]
[Karın Ağrısı]
[Basilli Dizanteri]
[Bronşit]
[Kolesistit & Kolelitiazis]
[Kronik Gastrit]
[Kronik Hepatit]
[Kronik nefrit]
[Ortak Soğuk]
[Kabızlık]
[Koroner Kalp Hastalığı]
[Diyabet]
[Dispepsi]
[Amfizem]
[Epilepsi]
[Yüz Felci]
[Mide Ülseri ve Duodenum Ülseri]
[Mide]
[Baş Ağrısı]
[Hıçkırık]
[Hipertansiyon]
[Hipotansiyon]
[İktidarsızlık ve erken boşalma]
[Nevrasteni]
[Pneumocardial Hastalık]
[Prostatit ve Prostat hipertrofisi]
[Romatizmal kardiyopati]
[Tek Obezite]
[Tiroidizmi]
[Trigeminal Nevralji]
[Ülseratif Colonitis]
[Üriner Enfeksiyon]
[Virogenetic Miyokardit]
Duyu Organları
[Alerjik Rinit]
[İşitsel Vertigo]
[Katarakt]
[Kronik Farenjit]
[Kronik Rinit]
[Konjonktivit]
[Temporal Mandibula Ortak Fonksiyonel Bozukluğu Sendromu]
[Epistaksis]
[Miyopi]
[Nasosinusitis]
[Optik Sinir Atrofi]
[Recrudescent Ağız Ülseri]
[Tinnitus]
[Diş ağrısı]
[Tonsillit

 

 Nazan Başoğul [Tabiat Eczanesinden Reçeteler]27.02.2010

http://www.hakaynasi.com/nazan_basogul,35/393,doktor_sulukler_hayat_veriyor_/hakaynasi.aspx
Nazan Başoğul

"Doktor Sülükler" Hayat Veriyor...

Çocukluğumuzda büyüklerimiz evde ve hamamlarda ağrıyan değişik yerlerine sülük vurunurlardı. Yani, birkaç santimetre uzunluğunda sülük dediğimiz hayvan vasıtasıyla şifa için kan aldırırlardı. Yakın tarihe kadar da bu iptidai bir metot olarak bilinirdi. Halbuki şimdi, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde tıp araştırmacılarının, sülüklerle yeniden araştırma yapmaya başladıklarını hayretle görmekteyiz. Belirli şartlar altında bu hayvan, faydalı bir tedavi vasıtası kabul edilmektedir.

Doktorların tıbbî sülük dedikleri bizim küçükler, ta doğuştan modern kan alma metoduna sahiptir. Yani, Sani-i Hakîm, bu iş için onları hususi tanzim etmiştir. Şimdi bir laboratuara gidip kan aldırmaya kalksanız; mutlaka canınız yanar. Ama bizim tıbbî sülük hiç acıtmaz. Cenab-ı Hak ona üç adet çok keskin çene takmıştır. O, bunlarla operasyon yapar. Sonra yaraya, uyuşturucu şırınga etmeyi de ihmal etmez! İşte bunun için kanını emeceği kimseyi acıtmaz. Bu noktada aklımıza bazı sorular gelmektedir: Acaba “doktor sülükler” insanların sinir sistemine sahip olduklarını, bunları uyuşturunca acı çektirmeyeceğini hangi tıp fakültesinden öğrenmiş olabilirler? Sonra kendi özel uyuşturucu maddesini hangi laboratuarda keşfetmişlerdir?

Dahası,  tıbbî mahareti bundan ibaret değil. İnsanların bir tarafı kesilse ve küçük bir yara açılsa, kan birkaç dakika sonra kendiliğinden kesilir. Bu da Cenab-ı Allah'ın hayatımızın devamı için kanımıza verdiği bir özelliktir. Aksi takdirde hastalık var demektir. Bizim küçük doktorlar, kestiği toplardamara yanaştı mı, normal olarak şöyle bir yarım saat kadar kan emmelidir. Çünkü ancak bu zaman zarfında bir öğünlük gıdasını alabilir.

O, en az bir doktor kadar bilgili ve bir kimyager kadar maharetlidir! Bunun için vücudunda salgı bezleri inşa edilmiştir. Bu minik laboratuarlarda, kanın pıhtılaşmasını önleyici hirudin denilen maddeyi keşfedip imal etmeye başlamıştır. Uyuşturucunun yanı sıra, deriye bu maddeyi de şırınga eder. Böylece kanın sürekli akmasını sağlayarak istediği kadar içer. Önce, sarsılıp titreyerek emmeye başlar. 20-30 dakika sonra, bir öğünlük gıdasını oluşturan kanla şişmiş olarak deriden ayrılır ve yavaş yavaş sindirim işlemine başlar.

Hani insan, sülüğün kan emmek için sahip olduğu özel aletlerini, vücudunun hususi tanzimini ve tıbbî maharetlerini Cenab-ı Allah'a vermese, onu, mütehassıs bir doktor, eşsiz bir biyokimyacı kabul etmesi gerekmektedir. Onu yaratan ancak Cenab-ı Hak'tır. Çünkü Rabbimiz canlıları ve onların kanlarını, sinir sistemlerini en iyi bilendir. İşte bunun için sülüğü ona göre tanzim etmiştir ve insanların, hayvanların hizmetine sunmuştur. Sülüğün varlığı ve kan emmek için hususi tanzimi gösteriyor ki; sülüğü kim yaratmışsa, insanları da yaratan O'dur. Evet, bir sülüğün vücudumuzda açacağı yarayı uyuşturabilmesi, kanımızın akışını sağlayan hirudin maddesini imal edebilmesi, mutluluk hormonu ile hastayla iletişim sağlaması, Yüce Yaratıcı’nın birliğine bir ispattır, Vahdaniyete bir delildir.

Sülüğün vücudunda, Rabbimizin daha ne hikmetleri vardır… Sülük, bir insan vücudundan 20-30 dakikada aldığı kanla, hayatını tam 6 ay kadar sürdürebilir. Bunu nasıl sağlar? Niçin bir emişte bu kadar çok kan alma istidadı verilmiştir? Tıbbî sülük, yaşadığı kendi tabiî sulak ortamında, insan kanına benzeyen bir besini kolay kolay bulamaz. Bu yüzden Rabbimiz onun vücuduna elde ettiği bir besinden en fazla faydalanabileceği bir sistem yerleştirmiştir. Şöyle ki: Bir öğünlük besinini emip depolarken, vücudu normal hacmine göre 10 kat şişebilmektedir. Emmeden sonra, önce kanın suyu ayrılır ve özel ceplerde depolanır. İş bununla da bitmez. Kanın çözülmemesi gerekir. Bunun için de bağırsaklarında bulundurduğu özel bakterileri (Pseudomonas hirudinus) kullanır. İşte bu sistem sayesinde bir sülük, yalnız bir öğün yemeği ile hayatını 6 ay kadar sürdürebilir. Hatta bu süre sonunda kendi vücut dokularını parçalayarak bir süre daha yaşayabilir.

Bir hadîs-i şerifte de: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek bu tedavinin 14 asır önce de uygulamada olduğu anlaşılmaktadır. 

Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamatı ve sülükleri kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

Bu özel görevli, şimdi modern tıpta nerelerde kullanılmaktadır?

Sülük uygulamasının, ciddi doku zedelemesinin verdiği rahatsızlıkları giderdiği görülmektedir. Meselâ ameliyattan sonra yara izini taşıyan dokuyu iyileştirdiğini gösteren ciddi çalışmalar vardır. Sülükler kan çekme aracı olarak da kullanılabilecektir. Bilhassa kalp yetmezliği ya da kalp krizi geçiren insanların tedavisi, onların yeni kullanım sahalarıdır. Ayrıca son araştırmalar, vücuttan kopmuş organların dikilmesinde de onların işe yaradığını göstermiştir.

Gözleri ve işitme organları olmayan sülükler, 105 farklı biyoaktif madde sayesinde, vücuttaki kirli kanı emerektoksinlerin atılmasında yardımcı olmaktadır.

Eski yara, uyuz, egzama, sedef, vitiligo, mantar, yılancık gibi her türlü cilt hastalığı ile çürük, morluk ve çillerde de kullanılmaktadır.

Varis ve basur gibi damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğunda, tiroid, hipofiz, yumurtalık, erbezi, prostat, rahim, kalp, karaciğer, dalak, akciğer, MS, alzhemier, parkinson, fıtık, ateşli şişlikler, çıban, kangren gibi hastalıların tedavisinde kullanılmaktadır.

Göz travması sonrası göz tansiyonu, göz damarlarının kanaması, arpacık, katarakt başlangıcı için kullanılmaktadır.Sara hastalığı, ağız ve dil yaraları için, bel ve boyun fıtığında, tiroid bezi hastalıklarında kullanılmaktadır.

Sülüklerin tarihi ve “Hirudoterapi”

Sülükler halkalı solucan türündendir. Canlıların kanını emerek yaşamını sürdüren dış parazit (ektoparazit) olarak tanımlanırlar. Bilinen 650 çeşit sülük türü vardır. Fakat tıbbî uygulamalarda kullanılan Tıbbî Sülük “Hirudo medicinalis”tir.

Tıbbî sülüğün ağız yapısında üç çenesi, yutağın etrafında tükürük bezleri mevcuttur. Tükürük bezleri, besin olarak alınan kanın pıhtılaşmasını önleyen hirudin salgısı ihtiva eder. Keskin çenelerinin yardımıyla derinin 1,5 mm derinliği boyunca ısırabilirler. Kesikleri mercedes işareti şeklindedir.  Emdiği kan hacmi yaklaşık 5-15ml’dir. Isırdığı yerden ayrıldıktan sonra bölgede (yaklaşık olarak 3-24 saat) kanama olabilir. Bir tedavi seansında çoğunlukla bireylere 5 ile 12 adet tıbbî sülük uygulamaktadırlar.

Latince’de “sülükle tedavi” anlamına gelen Hirudoterapi, M.Ö. 15. yüzyılda Babil yazılı kayıtlarına kadar uzanan kadim bir tedavi yöntemidir. Yine antik dönem Mısır ve Hint tıbbı kayıtlarında da bu tedaviyi görmekteyiz. Sülüklerin medikal alandaki ilk kliniği, yaklaşık 2500 yıl önce kurulmuştur. İbn-i Sina da sülüğü bir tedavi aracı olarak kullanmış, öğrencilerine bu konuda eğitim vermiştir. Zamanla Avrupa’da da yaygınlaşmış olan Hirudoterapi, bir dönem kilisenin “kan aldırmayı günah saymasıyla” yasaklanmış ancak Rönesansla birlikte tekrar yükselişe geçmiştir. Şu anda başta Almanya, Fransa, İngiltere olmak üzere tüm Avrupa’da ve Rusya’da hekimler tarafından kullanılmaktadır.

Hirudoterapi özellikle, 18. yüzyılın sonuna doğru ve 19. yüzyılın yarısına doğru yaygın olarak uygulanmıştır. Ancak o zaman doktorlar sülüklerin tıpta kullanılmalarına çok önem vermişlerdir. Doktorlar birçok hastalıklarda sülükleri kullanmış ve 200 hastalığı iyileştirmişlerdir. Kontrol edilemeyen sülük kullanımı, Hirudoterapi’ ye kuşkuyla bakılmasına sebep olmuş ve çok sayıda doktor, bu tedavi şeklini reddetmiştir. Bugün tıbbî sülüklerle yapılan tedaviye ilginin artması, bu tedavi şekline güveni ve doğal tedaviye dönüşü göstermektedir. Hirudoterapi’ye övgü değildir, sadece insan sağlığı yönünde tedbirli ve mantıklı bir davranışın işaretidir.

Hirudoterapi’nin tedavi edici etkisi çeşitli etkiler gösterir. Organların işleyiş biçimi, Refleks sistemi ve biyolojik etkileri. Sülükleri genellikle hastanın derisinde refleks hareketi meydana getiren noktalara uygulanır. Sülükler ısırdığı noktadaki mekanizmayı harekete geçirir ve kan akışının sağlanmasında oldukça başarılıdır. İkinci olarak, daha sonra sülüğün ısırdığı bölgede bir süre kan akışı meydana gelir. Ve üçüncü olarak kan emilirken, içinde 100’den fazla enzimin bulunduğu salyasını yumuşak bir hareketle insan vücuduna salgılar, vücudun içinde birikip atılamayan sıvıları çeker, insan organizmasını düzenler. Mikro cerrahide ve plastik cerrahide tedavi edilecek bölgede küçük bir ısırıkla işe koyulan bu küçük omurgasız hayvan, kanı emerken salgıladığı enzimler sayesinde vücudun kan dolaşımını sağlar.

Tıbbî Sülüğün Salyası şu maddeleri içerir:

• Hirudin 
• Destabilase 
• Hirustasin 
• Bdellins
• Hyaluronidase
• Tryptase inhibitor 
• Eglins 
• Factor Xa inhibitor 
• Complement inhibitors 
• Carboxypeptidase A inhibitors
• Histaminelike substances 
• Acetylcholine 
• Anesthetics subsctance 
Ayrıca sülüğün salyası, bakterilere karşı koyucu “antibakteriyel” özelliğe sahiptir.

Aeromonas hydrophila: Sülüğün bağırsağında “Aeromonas hydrophila” bakterisi bulunmakta ve sülüğün aldığı kanı hazımlaştırmaktadır. Bu bakterinin bünyesinin zayıf kişilerde alerji yaptığı görülmektedir. Böyle bir alerji ile karşılaşırlarsa doktorunuza danışmanızı öneririz.

Hirudoterapi’nin birçok hastalığın tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hirudoterapi’nin 5-10 seans arasında, 5-12 arası sülük tedavisi uygulandığı ve iyi sonuçlar alındığı klinik bilgilerle kaydedilmiştir.

Sülük kullanımı için en iyi mevsim ilkbahar, ikincisi sonbahardır.

Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

• Kardiyoloji 
• Pnömoloji 
• Gastroenteroloji 
• Endokrinoloji
• Jinekoloji 
• Üroloji
• Göz 
• İmmünoloji 
• Ve Diğerleri

Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

• Kanın pıhtılaşmasını önler.
• Pıhtıların çözülmesini sağlar.
• Hipoksi’yi düzenler.
• Kandaki oksijen miktarını arttırır.
• Düşük tansiyon (normale çevirir.)
• Yüksek tansiyon düzenler.
• İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
• Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
• Yağların eritilmesini sağlar.
• Nabız, sinir ve kasları düzenler.
• Genel refleksi düzenler.
• Damar duvarlarını düzenler.
• Antibakteriyel koruyucudur.
• Bağışıklık sistemini güçlendirir.
• Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici(antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

•Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

•Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

•Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

• Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

• Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

•Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

•Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

•Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

•Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

•Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

•Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

•Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

•Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

•Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

• Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

•Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
• Soğuk deri
• Sigara içiliyorsa
• Parfümlü yüzeyse 
• Küçük çocuksa
Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

•Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

•Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

•Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

•Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

 Sülüklerin Bakımı:

Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli, 
(24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

Nazan Başoğul, 27.02.2010Uyuşturucu, Alkol Detoks için Hirudotherapy

Reçeteli ilaçlar yasadışı uyuşturucu kadar bağımlılık olabilir. Örneğin, hydrocodone, reçete opiat, sentetik eroin olduğunu. Bu başka bir kahraman ayırt bulunuyor kadar beyin ve beden söz konusu olduğunda.

Fleetwood Mac yıldızı Stevie Nicks şimdiye kadar yapılan en büyük hata arkadaşları için veren ve bir psikiyatriste görmek için gittiğini söyledi. O anti-anksiyete ilaç Klonopin reçete, Nicks göre, hayatının sonraki sekiz yıl yıkıldı.

Bugün, reçeteli ilaçlar daha fazla ölüm ve yasadışı uyuşturuculardan çok erken ölümlere neden olmaktadır.

Kendisine bağlı hale geldi bir maddenin kaldırılması için vücudun tepkisi çekilmesi denir.Çekilme kaldırılıyor maddenin daha fazla özlem neden olur. Vücudun kendi bağımlılığı aşmak için çalışıyor süre, detoksifikasyon (detoks) denir.

Bir kişi bağımlılık kullanır her seferinde, artık miktarlarını vücudun yağ dokusu içinde depolanır. Vücut doku metabolize zaman, depolanan toksinler tekrar uyuşturucu ve alkol kullanımı özlem uyarıcı, kan dolaşımına salınır. Bütünsel bir detoks programı cravings bir son vermek için vücut dokularında depolanır uyuşturucu ve alkol kalıntı kaldırır.

Sülükler kan ve lenf sistemi içine tünel gibi eşsiz bir yeteneğe sahip ve detoks.

Vücudumuz bazı kan damarları 60.000 kilometre ile kan bu yolculuk yaklaşık 5 litre tutun.Kan pislikler ve kirleticiler kan dolaşır gibi vücudun tüm kan hücreleri, doku ve organların kendi yolunu bulmak.

Vücudumuz lenf sıvısının yaklaşık 1 ½ litre tutun. Kanser hücreleri, azotlu atıklar, tuzağa protein, yağ kürecikleri, patojen bakteri, bulaşıcı virüsler, yabancı maddeler, ağır metaller ve diğer çeşitli madde - uzak hücrelere atmak olduğunu atık taşır, çünkü lenf sistemi genellikle vücudun çöp denir .

Tıbbi sülükler kan ve lenf sistemleri içine tünel, bir tek şırınga olarak hareket ederler. Bu saklı artıkları çıkarmak için vücut ister. Tipik olarak, bir sonraki 12-36 saat içinde bir kişinin deşarjları yüzde 30 kan, ve yüzde 70 toksin budur.

Tipik olarak, ilaç veya alkol detoks için Hirudotherapy kullanarak insanların sıvı onlar ilk sonra taburcu edildi ve tekrar bazen ikinci seanstan sonra, sülükler daha hızlı diğerinden daha depolanan toksinler erişilebilir olduğunu hiç şüphe bıraktı çünkü onlar güçlü etkili olduğunu bilmek bize söyleyecek uğraşmışlardı yöntemleri.

Artıkları azalma gibi, istek azalır.Page 1
Hirudotherapy (leeching) – an overview
Content
1.
History of hirudotherapy (leeching)
1.
2.
Discovery and characteristics of isolated hirudin
3.
2.1.
Discovery of hirudin
3.
2.2.
Characteristics of isolated hirudin
3.
3.
Modern use of leeching
4.
4.
Haemodynamic safety of hirudotherapy
7.
5.
External use of leech extracts
8.
References
9.
1.History of hirudotherapy (leeching)
Bloodletting is an ancient art in which leeches have played a part(1, 2, 3). This
intervention had both general and local effects.Venesection and arteriotomy,
done with lancet, scarifier, or fleam, were thought to abate disease by the
general effects of bloodletting on the body.Leeches eventually became a
popular alternative to the more mechanical instruments of bloodletting, such as
the fleam and lancet.Leeches considered to be less painful and more
dependable in removing a fixed amount of blood(1).
Although archeologists recently dated the existence of bloodletting tools to the
Stone Age, the first use of leeches in this process is unknown.Nicander
Colophon (200 to 130 BC) may have been the first known person to use the
leech medicinally (referred to it in „Alexipharmacia”, a poem of 630 verses)(2),
and then later Themison of Laodicea (123 to 43 BC) a pupil of Asclepiades (1),
however, in the XVI book of the Iliad, Homer described a field hospital where
physicians treated the battle wounds of Odysseus, Agamemnon and
Eurypides with leeches.Homers use of the term is somewhat enigmatic since
the Greek wordiētroi can be translated as „leeches” in its archaic and obsolete
sense of „physician” or „surgeon”.Even admitting the possibility of a double
entendre in the use of term, it is noteworthy that from medieval times through
the Age of Enlightenment, the term „leech” was used to designate English
physicians; moreover, even Anglo-Saxon medical writings often referred to as
„leech books”(2). But to return to the pre-Christian period of Europe, in Roman
times, the humoral concept of diseases propounded by Galen (c. 129 to 199
AD) prompted the use of leeches since blood-letting would eliminate the
1

Page 2
obnoxious substances in the body and restore the balance of four humors –
blood, phlegm, yellow and black bile – which is altered in disease(2).
The writings of Galen influenced the thinking of Antyllos (c. 150 AD), one of
the greatest surgeons of antiquity, who described in some detail venesection,
arteriotomy, cupping and the application of leeches for a variety of diseases
(2).
Interest in leeching continued throughout the Byzantine and Middle Ages, and
the influence of Galen on the use of leeches is obvious in the writings of Paul
of Aegina (600 AD) and Rhazes (850 to 923 AD).The Persian physician
Avicenna (980 to 1037) went even further, contending that leeching kept lovers
from sinking into madness(2).
Closer to our own times, Ambroise Paré (1510-1590) was the most celebrated
surgeon of the Renaissance and author of theOuvres . This magnum opus is
outstanding not only for its discussion on the treatment of gunshot wounds and
the ligation of arteries after amputation, but also for an entire chapter devoted
to leeching (2).
During the 17
th
and 18
th
centuries, blood-letting in general and leeching in
particular were important features of the stock-in-trade of barber-surgeons(2,
3).
Francois Joseph Broussais (1772 to 1832), an ex-army surgeon in Napoleons
army, gave a tremendous impetus to leech treatment.Doubtless under his
influence, napoleon imported about 6 million leeches from Hungary in 1 year
just to treat his soldiers.Broussais caused a boom in the leech industry.2
million to 3 million leeches in 1824, 42 million in 1833 had to be imported.
Twenty-one years later, that number had increased to 57 million(1, 2).
Leeching was extensively used in military medicine not only in France, but also
in England.In hisOutlines of Military Surgery (1832), the British army surgeon,
Sir George Bollingal, recommended repeated leechings for gunshot wounds,
especially those of the joints, and advised that an ample supply of leeches
should be available in military hospitals(2).
Leeching had been applied among others in Russia too(7). In the United
States leeching have not attained such wide popularity(2), but in South
Carolina in the thirties of the 19
th
century leeching was a very important
method, which was frequently advertised in the local newspapers.One
druggist advertised that he had 8000 for sale(4). Some Americans even
recommended cupping because of the difficulty in obtaining medicinal leeches,
and in 1835, a 500 US dollar premium was offered to anyone who could breed
European leeches in the USA(1).
Although several species of leeches were used, the medicinal leech, Hirudo
medicinalis , became the most popular. Other species of leeches used in
Europe wereHirudo provincialis and Hirudo officinalis . An American leech,
2

Page 3
Hirudo (Macrobdella) decora , was sometimes used. The American leech did
not make as large or deep an incision as the European leech and drew less
blood (1).
After World War II., the use of living leeches generally lost favour.It got a
powerful competitor, heparin in 1938.The scientific interest to leeching
however, had not disappeared.In the mid 1950s Fritz Markwardt inaugurated
modern research on the anticoagulant substances fromHirudo medicinalis (2) .
2.Discovery and characteristics of isolated hirudin
2.1.Discovery of hirudin
Hirudin was discovered in 1884 by John B. Haycraft, Professor of Physiology
in Birmingham, who was then working with Oswald Schmiedeberg in
Strassbourg.Haycraft showed, that the active compound was only present in
the head of the leech, and not in the rest of the body.It was soluble in water
but not in ethanol or chloroform.
Haycrafts discovery met with great interest.Work in the Institute of
pharmacology in Göttingen, initiated by Karl Jacobj, a pupil of Schmiedeberg,
became especially important.Stable dry extracts were obtained, and the active
principle was named Herudin in 1903 and Hirudin in 1905.It was also made
commercially available – a development that was welcome to researchers,
except for the high price, about which Abel and his colleagues complained in
1914 in theJournal of Pharmacology and Experimental Therapeutics .
Markwardt was the first to prepare pure hirudin, and he analysed its
mechanism of action.He demonstrated that hirudin was a thrombin inhibitor,
reacting with thrombin.
Later on, production of recombinant hirudin by biotechnological methods
opened up a new page in the long history of leeching and hirudotherapy(5).
2.2.Characteristics of isolated hirudin
Hirudin is a highly specific and potent inhibitor of thrombin: Although usually
thought of as single substance, it has been found to constitute a family of
isomorphic 64- to 66-residue proteins when isolated from various leech
populations(6).
Natural and recombinant hirudins form exceedingly high-affinity noncovalent
complexes with thrombin.When measured by tight-binding methods, their
inhibition constants are in the mid to upper femtomolar range(6). One
microgram of pure hirudin inhibits about 10 U of human thrombin(1).
3

Page 4
From its amino acid sequence, it was apparent that hirudin consisted of an
apolar disulphide-linked head followed by a highly negatively charged tail.On
the basis of this double-domain structure of hirudin, models for the thrombin B
chain derived from the crystallographic structure of chymotrypsin, and a variety
of other evidence, hirudin was predicted to complex with thrombin by apolar
interactions with an anion-binding exosite involved in fibrin(ogen) recognition.
Indeed, this prediction has been confirmed by recent crystallographic
structures of two recombinant hirudin complexes with human thrombin.Prior to
knowledge of the crystallographic structures of thrombin-hirudin complexes,
synthetic peptides corresponding to the hirudin tail were shown to block the
fibrinogen clotting activity of thrombin but not its catalytic activities with
tripeptide substrates(6).
Other substances of leech origin:
Another pharmacologically active substance secreted by leeches is
hyaluronidase (also called orgelase), which may serve as a spreading factor in
the wound.Proteinase inhibitors such as bdellins, trypsin-plasmin inhibitors
and eglins, inhibitors of chymotrypsin, subtilisin, and the granulocytic neutral
proteases elastase and cathepsin G, have also been isolated from the leech,
Hirudo medicinalis , and may have antithrombotic, antifibrinolytic, and possibly
anti-inflammatory activity(1).
Leeches may also secrete a vasodilator in the form of an antihistamine.This
vasodilator may contribute to the prolonged bleeding seen after a leech bite.
An anaesthetic may also be secreted by the leech, although the presence of
such an anaesthetic has been questioned.Fibrinases, apyrases, and
collagenase have also been found in the secretions of the leech.The salivary
apyrases and collagenase seem to prevent platelet aggregation(1).
3.Modern use of leeching
Until the modern times leeching had been used in numerous indications, which
included acute laryngitis, nephritis, nephralgia, subacute ovaritis, epistaxis,
swollen testicles, ophtalmia and brain congestion.In acute gastritis, for
instance, the application of 20-40 leeches was recommended to the lumbar
region.Even into the early 1900s, leeches were applied by some practitioners
over the spermatic cord in epididymitis, on the temple in ocular inflammation,
and over the right iliac region in mild cases of appendicitis(1).
In our time, the above indications are obsolete, but parallel to the development
of the scientific background of the “leech chemistry and pharmacology” new,
clinically successfully tried indication emerged.
The local effects of leeching have been used in surgery because of their
anticoagulative and blood-removing properties.Leeches have been used to
4

Page 5
repair grafted skin flaps, breast reconstruction, and digital reimplantation.In
digital reimplantations the leech is applied to the suture line and removes
congested venous blood.Leeches have also been used to evacuate periorbital
haematomas(1).
In a recent article American doctors reported the successful use of leech
therapy in the postsurgical management of an infant with acute venous
congestion of an entire lower limb.Two days of constant leech therapy,
followed by 5 days of intermittent application, decongested the affected
tissues.There were no complications related to the leech therapy, and mild
hyperpigmentation was the only long-term complication of the acute venous
congestion.According to the authors, the volume of the affected tissue may
limit the success of leech therapy in cases of acute venous congestion in the
limbs of adults.Nevertheless, the use of leeches to manage acute venous
congestion of large portions of infants bodies should be considered when
surgical therapies are not feasible(9).
Leech therapy for varicose veins: in Medline there were two articles found
on the use of leeching for this indication.
In the first article from 1980 (7), Russian authors reported their related
experiences.They had been using leeches in their practice for more than ten
years for treating phlebologic disorders of the legs, phlebitis, thrombosis and
gravitational ulcer.487 patients (386 women, 101 men) had been treated with
varicose veins complicated with phlebitis (185), thrombosis (235) and
gravitational ulcer (67).Most of the women developed varicose veins during
pregnancy and delivery.404 of the patients had symptoms in the left leg, 56 in
the right leg and 27 in both legs.
They usually used simultaneously not more than 20 leeches.The leeches
sucked from the dilated and thrombotic veins and infiltrates approximately 350-
400 ml of congestive, venous blood.On the 7
th
-8
th
day after the treatment the
patients were declared fit for work.Most patients felt better after leeching and
had a better appetite, sleep, etc.
In difficult, neglected cases, when gravitational ulcers were formed and the
colour of the skin of the leg got dark-purple, leeching was applied 2-3 times
with two weeks intervals (they had 67 such patients).In these cases the ulcers
gradually cleaned up, granulation and epithelisation took place.The skin got
more pale, pigmentation, desquamation and itching all disappeared.
The authors gave a case report as an example: A woman patient (47)
developed dilatation with conglomerates in her vena saphena after her second
delivery.In the outpatient clinic she had been treated with “varicocid”
(phlebosclerisating agent).After this treatment, the varix disappeared.She
used to put elastic bandage on her leg regularly.In the coming 6 months she
felt good, but after that she felt pain in her left leg, where at the same time
5

Page 6
oedema, itching, varix and pigmentation developed.On the inner surface of
her leg, near to the ankle bone, two small ulcers appeared.
At the detailed medical examination of the different parts of the vein, it had
been found thrombotic, with ulcers having sclerotic border covered with dirty-
grey-looking membranous pellicle.Prothrombin 120%, lymphocytosis.She
refused to be hospitalised.Leeching had been initiated withHirudo
medicinalis . Twenty leeches had been used three times with two week-long
intervals.After the end of the treatment the thrombi were dissolved, the
diameter of the vein got smaller, the varix contracted, ulcers epithelised.Until
then, there had been no recidives.
If patients after the leech therapy returned to the outpatient clinic after 5 years
or more, the authors evaluated the result as good (384), if after 3-5 years –
acceptable (115), if after 1-3 years, bad (24).Among those with bad
therapeutic response there were old patients (70 years or more) who, not
taking into consideration their worsening state of disease, kept working (as
cleaners, lift operators, etc.) All the patients returning after some years to the
outpatient clinic with recidives refused to accept other kinds of treatment and
wanted to repeat the leeching.
After the leech therapy of varicose veins, besides the local effects (dissolution
of infiltrations and thrombi, contraction of the diameter of vein and the varix,
change in the colour of the skin), the authors observed a reduction of
prothrombin to 20-25%, normalisation of the acid-base balance of the blood,
vitalisation of the regeneration procedures in the tissues and an improvement
in the general wellbeing of the patients(7).
In the second article from 1998 (10), Indian authors reported their results
with leech therapy for complicated varicose veins.They evaluated the
effectiveness of medicinal leech therapy in producing venous decongestion,
reversal of oedema, hyperpigmentation and healing of varicose ulcer(s).
Whether the leech selectively sucks venous blood was also investigated.
Hirudo medicinalis was applied to the area surrounding the varicose ulcer(s) in
20 patients with varicose veins with complications and the patients monitored
for ulcer healing, and decrease in hyperpigmentation, oedema and limb girth.
After leech therapy all the ulcers showed healing, while 95% of patients
showed a decrease in oedema and limb girth.75% of the patients
demonstrated a decrease in hyperpigmentation.It appears from the study
(from measuring the partial pressure of O
2
values of arterial and venous blood
samples of the patients and those of sucked by the leeches) that the medicinal
leeches suck venous blood.They aided ulcer heeling too, and – according to
the authors- can probably be used as an effective adjunct in the management
of complicated varicose veins(10).
6

Page 7
4.Haemodynamic safety of hirudotherapy
For a long time there were no published data on the effect of leeching on
modern tests of coagulation.However it is important to have such data to get
information whether leeching - from the point of view of local indications like
the treatment of varicose veins - has unwanted systemic effects on the
coagulation or not.
The first results on this problem were published in 1994(8).Two Hirudo
medicinalis were attached to the dorsal left hand of one investigator, and
ipsilateral and contralateral values of activated clotting time, and prothrombin
time were measured from the cephalic or median cubital vein.No effect on
clotting times was noted during 2,5 hours.The second experiment, in which
nine leeches were attached, was done 3 weeks later.All leeches fed until
sated and spontaneously released after 40 to 90 minutes.The triradiate bite
marks bled for 5 to 12 hours after detachment and were compressed.No
changes in ipsilateral activated partial thromboplastin time or prothrombin time
were noted 15, 60, 120, or 180 minutes after the first attachment; the last
sample was obtained 90 minutes after the last leech detached.
Natural and recombinant hirudin are nearly completely absorbed after
subcutaneous injection, with peak plasma levels occurring at 1 to 2 hours,
making it unlikely that a delayed systemic antithrombin effect was missed in
these experiments.It seemed reasonable to conclude that the „dose” was
insufficient, and the authors endeavoured to generate an estimate of a
„therapeutic dose” of leeches in humans.
In GUSTO II, a randomised trial of heparin compared with iv.hirudin in the
treatment of acute myocardial infarction or unstable angina, a hirudin bolus of
0,6 mg/kg plus an infusion of 0,2 mg/kg per hour was used, producing an appr.
Two- to treefold elevation of the activated partial thromboplastin time.Leeches
weight appr.2 g, and one can extract appr.80 to 140.000 thrombin inhibitory
units of crude hirudin from 1 kg of leeches.Recombinant hirudin contains
16.000 thrombin inhibitory units/mg of protein.Thus, the infusion dose in
GUSTO II for an 80 kg person is 256.000 thrombin inhibitory units/hour, the
equivalent of the total extractable hirudin from 1280Hirudo medicinalis.
In addition to hirudin, leech saliva contains several active substances,
including inhibitors of platelet aggregation.Although these substances may
enhance the antithrombic effect of leech hirudin, direct observations and
pharmacokinetics suggest that physicians who have previously practiced
leeching were not likely to have produced a regional or systemic anticoagulant
effect.For modern practitioners of leeching, systemic bleeding is unlikely
to complicate the therapy (8).
7

Page 8
5.External use of leech extracts
The external indications of ointments/creams containing leech extract include:
superficial thromboses, post-thrombitic syndrome, symptoms caused by
varicose veins, phlebitis, absorption of haematomas and oedemas, treatment
of inflamed infiltrates, contusions, and tendovaginitis(11) .
The first data on the efficacy of a hirudin containing ointment for external
indication appeared in the literature in 1969(11). In this small study a hirudin
containing ointment was compared to a heparinoide containing preparation in
weal resorption test.The influence of the composition of the vehicle on the
efficacy was measured too.The weal resorption test had been found in an
earlier study to be appropriate to evaluate the efficacy of ointments indicated
for the treatment of thrombo- and varicophlebitis.
A skin area of the participants was pre-treated with the tested ointments 1-4
hours prior the weal creation, which was performed as follows: 0,2 ml physiol.
salt (sodium chloride) containing solution was injected intracutan to create a
weal with a height of 2,0 mm over the normal level of the skin.The resorption
of the weal was measured by an instrument described in an earlier publication.
The results were summarised as follows(11):
1.In the weal resorption test locally applied hirudin has the same efficacy as
heparinoides.
2.The efficacy is influenced by the composition of the vehicle: adding
polyglycols to the tested vehicle facilitates the onset of effect of the hirudin
containing ointment.
3.The efficacy of the hirudin containing ointment is proportional with the
hirudin content.
4.The addition of nicotinic acid esters (2,5%) or DMSO (20%) improved
neither the intensity, nor the onset of effect of the tested hirudin containing
ointment.
The efficacy of the externally applied hirudin has been confirmed in another
test, namely in the haematoma test too.This test measures the effect of the
different preparations on the process of haematoma development(12).
A further study using the weal resorption and the haematoma test confirmed
both the efficacy of the hirudin containing external preparations (gel and
ointment) and the influence of the chosen vehicle on the efficacy (12).
8

Page 9
References:
1.Adams, S., L.: The medicinal leech.A page from the annelids of internal
medicine.Annals of Internal Medicine 109, 399-405 (1988).
2.Giacometti, L.: Leeching in the twentieth century.The American Journal of
Cardiology 60, 1128-1131 (1987).
3.Abel, L.: Blood letting.Barber-surgeons shaving and bleeding bowls.
JAMA 214 (5) 900-901 (1970).
4.Hagy, J., W.: Mosquitoes, leeches and medicine in Charleston, South
Carolina (1670-1861).Blood Coagulation and Fibrinolysis 2, 65-68 (1991).
5.Starke, K.: The beginnings of hirudin.TiPS 10, 99 (1989)
6.Fenton, J., W.: Leeches to hirulogs and other thrombin-directed
antithrombotics.Hematology/Oncology Clinics of North-America 6 (5),
1121-1129 (1992).
7.Scheckotov, G., M.: Use of leeches in varicose veins.Voen.Med.Zh.3, 68
(1980).
8.Blackshear, J., L.; Ebener, M., K.: Leeching, hirudin and coagulation tests.
Annals of Internal Medicine 121, 151-152 (1994).
9.Weinfeld, A., B.; Kattas, M.; Grifka, R.; Friedman, J., D.: Leech therapy in
the management of acute venous congestion of an infants lower limb.
Plast.Reconstr.Surg.102 (5), 1611-1614 (1998).
10.
Bapat, R., D.; Acharaya, B., S.; Juvekar, S.; Dahanukar, S., A.: Leech
therapy for complicated varicose veins.Indian J. Med.Res.107, 281-284
(1998).
11.
Tronnier, H.: Weitere Untersuchungen zur Wirksamkeit einer Hirudin-
haltigen Salbe.Der Hautarzt 20 (3), 114-116 (1969).
12.
Mittelstaedt, R.: Weitere klinish-experimentelle Untersuchungen zur
Wirkung hirudinhaltiger Externa.Arzneim.-Forsch.(Drug Res.) 23 (4) 581-
583 (1973).
9


Hirudotherapy (kurmaya çalışan) - genel bir bakış
Içerik
1.
Hirudotherapy Tarihi (kurmaya çalışan)
1.
2.
Discovery ve izole hirudin özellikleri
3.
2.1.
Hirudin keşfi
3.
2.2.
Izole hirudin Özellikleri
3.
3.
Kurmaya çalışan modern kullanımı
4.
4.
Hirudotherapy hemodinamik güvenliği
7.
5..
Sülük özler dış kullanımını
8.
Referanslar
9.
1.Hirudotherapy Tarihi (kurmaya çalışan)
Katliam sülükler bir parçası(1, 2, 3)oynamış olduğu eski bir sanat. Bu
Müdahale genel ve yerel hem de etkileri oldu.Venesection ve arteriyotomi,
, neşter, kazıyıcı veya fleam ile yapılan, hastalık azaltabilmek için düşünüldü
vücut üzerinde katliam genel etkileri.Sülükler sonunda oldu
gibi katliam daha mekanik aletler için popüler bir alternatif
fleam ve neşter.Sülükler daha az ağrılı ve daha fazla olarak kabul
Kan(1)sabit bir miktarda sökmede güvenilir.
Arkeologlar son zamanlarda için katliam araçları varlığını tarihli olmasına rağmen
Taş Devri, bu süreçte sülükler ilk kullanımı bilinmemektedir.Nicander
Colophon (200-130 M.Ö.) kullanmak için bilinen ilk kişi olabilir
Sülük tıbbi olarak ("Alexipharmacia", 630 ayetlerin şiirinde bu bahsedilecektir)(2),
ve daha sonra daha sonra Laodicea Themison (123-43 BC) Asclepiades öğrencisi (1),
Ancak, İlyada XVI kitabında, Homeros burada bir sahra hastanesi tarif
hekimler savaş Odysseus, Agamemnon'un yaralar ve tedavi
Sülükler ile Eurypides.Terimi kullanmak Homers yana biraz esrarengiz bir
Yunanca kelimeiētroi kendi arkaik ve eski yılında "sülükler" olarak tercüme edilebilir
"doktor" ya da "cerrah" duygusu.Hatta, bir çift olasılığını kabul
süreli kullanımında anlamlı söz, bu ortaçağdan kalma ile dikkat çekiyor
Aydınlanma Çağı, dönem "sülük" İngilizce belirlemek için kullanılan
doktorlar, dahası, hatta Anglo-Sakson tıbbi yazıları sıksık
"Sülük kitap"(2). Ama Roman, Avrupa'nın Hıristiyanlık öncesi döneme geri dönmek için
kez, Galen tarafından öne sürülen hastalıkların hümoral kavramı (c. 129 199
AD) kan-icar beri sülükler kullanımı istendiğinde ortadan
1

Sayfa 2
ve vücuttaki sevimsiz maddelerin dört mizah dengeyi yeniden -
kan, balgam, sarı ve siyah safra - hastalığı(2) değiştirilir.
Galen yazıları, biri Antyllos (c. 150 AD) düşünme etkiledi
biraz ayrıntılı venesection açıklanan antik büyük cerrahlar,
arteriyotomi, çukurlaşma ve çeşitli hastalıklara yönelik sülükler uygulaması
(2).
Kurmaya ilgi Bizans ve Ortaçağ boyunca devam etti ve
sülükler kullanımı Galen etkisi Paul yazılarında açıktır
Aegina (600 AD) ve Rhazes arasında (850-923 AD).İranlı hekim
İbn-i Sina (980-1037) olduğunu kurmaya devam severler yarışma, daha da ileri giderek
delilik(2)içine batmasını.
Closer kendi kez, Ambroise Pare (1510-1590) en ünlü oldu
OuvresRönesans ve yazarı cerrah. Bu şaheser olduğu
Ateşli silah yaralanmalarının tedavisi konusundaki tartışmalar için değil, sadece seçkin ve
amputasyon sonrası, aynı zamanda bütün bir bölüm için arterlerin ligasyonu
(2) kurmaya üzere.
17 sırasında
th
ve 18
th
yy, genel olarak kan-izin ve kurmaya
Özellikle berber-cerrahlar stok-in-ticaret(2,önemli özellikleri vardı
3).
François Joseph Broussais (1772-1832), Napolyonlar bir eski ordu cerrahı
ordu, sülük tedavisi için çok büyük bir hız kazandırdı.Kuşkusuz onun altında
etkisi, napolyon 1 yıl Macaristan'dan yaklaşık 6 milyon sülük ithal
sadece onun askerleri tedavi etmek.Broussais sülük sektöründe bir patlama neden oldu.2
1824 yılında ile 3 milyon sülükler, 1833 yılında 42 milyon ithal edilmek zorundaydı.
Yirmi bir yıl sonra bu rakam 57 milyon(1, 2) çıkmıştır.
Kurmaya çalışan geniş değil sadece Fransa'da askeri tıpta kullanılan, aynı zamanda edildi
İngiltere'de.Askeri Cerrahisi onun Anahatları (1832), İngiliz ordusu cerrah,
Sir George Bollingal, ateşli silah yaralanması için önerilen tekrar leechings,
Özellikle eklem olanlar ve tavsiye bu sülükler, zengin bir kaynağı
askeri hastaneler(2)mevcut olmalıdır.
Kurmaya çalışan Rusya da (7) diğerleri arasında uygulanmıştır. Birleşik yılında
Kurmaya çalışan ABD gibi geniş popülerlik(2) ulaşmış, ancak Güney değil
19 otuzlu Carolina
th
yüzyılda kurmaya çalışan bir çok önemliydi
sık sık yerel gazetelerde ilan edildi yöntemi.Biri
eczacı o satış (4) 8000 olduğunu ilan. Bazı Amerikalılar bile
çünkü tıbbi sülükler elde edilmesinde zorluk çukurluğu önerilir,
ve 1835 yılında, bir 500 $ prim besleyebileceği kimseye teklif edildi
USA Avrupa sülükler(1).
Sülükler birkaç tür kullanılmış olmasına karşın, tıbbi sülük,Hirudo
medicinalis, en popüler oldu. Kullanılan sülükler Diğer türler
AvrupaHirudo provincialis ve Hirudo officinalisedildi. An American sülük,
2

Sayfa 3
Hirudo (Macrobdella) decora, bazen kullanıldı. Amerikan sülük yaptı
Avrupa sülük gibi geniş ve derin bir kesik gibi yapmak ve daha az çekti değil
Kan (1).
Dünya Savaşı. Sonra, yaşayan sülükler kullanımı genellikle lehine kaybetti.Bu bir var
güçlü bir rakip, 1938 yılında heparin.Kurmaya çalışan için bilimsel ilgi
Ancak, ortadan kaybolmadı.1950'lerin ortalarında Fritz Markwardt açıldı
Hirudo medicinalis(2) antikoagülan maddeler üzerinde modern araştırma.
2.Discovery ve izole hirudin özellikleri
2.1.Hirudin keşfi
Hirudin John B. Haycraft, fizyoloji profesörü tarafından 1884 yılında keşfedildi
sonra da Oswald Schmiedeberg ile çalışıyordu Birmingham, içinde
Strasbourg.Haycraft aktif bileşiği sadece mevcut olduğunu gösterdi
sülük başkanı değil, vücudun geri kalanında.Suda çözünen
ama etil alkol ya da kloroform.
Haycrafts keşfin büyük bir ilgi ile karşılandı.Enstitüsü çalışın
Karl Jacobj, Schmiedeberg bir öğrencisi tarafından başlatılan Göttingen farmakoloji,
özellikle önemli oldu.Stabil kuru özleri elde edilen ve aktif edildi
ilkesi 1905 yılında 1903 ve Hirudin yılında Herudin seçildi.Aynı zamanda yapıldı
Piyasada bulunan - araştırmacılar hoşgeldiniz olan gelişme,
yüksek fiyat dışında, hangi Abel ve arkadaşları da şikayet
Farmakoloji ve Deneysel Therapeutics Dergisi1914.
Markwardt saf hirudin hazırlamak için ilk olduğunu ve o analiz onun
aksiyon mekanizması.O hirudin, bir trombin inhibitörü olduğunu gösterdi
trombin ile reaksiyona sokulması.
Biyoteknolojik yöntemlerle rekombinant hirudin ve daha sonra, üretim
kurmaya çalışan ve Hirudotherapy (5) uzun tarihinde yeni bir sayfa açtı.
2.2.Izole hirudin Özellikleri
Hirudin trombin son derece spesifik ve güçlü bir inhibitörüdür: Boğmacayı
gibi tek bir madde düşünülebilir, bunun bir ailesi teşkil bulunmuştur
izomorfik 64-66-kalıntı protein için çeşitli sülük izole
nüfusu(6).
Doğal ve rekombinant hirudins derece yüksek afiniteli Nonkovalant oluşturmak
trombin ile kompleksler.Sıkı-bağlama yöntemleri ile ölçüldüğünde, bunların
inhibisyon sabitleri üst femtomolar aralığı (6) orta bulunmaktadır. Bir
Saf hirudin arasında mikrogram insan trombini(1)ve 10 U yaklaşık inhibe eder.
3

Sayfa 4
, Amino asit dizisi, bu hirudin bir oluştuğunu açıktı
apolar disülfit bağlı kafası oldukça negatif yüklü kuyruk izledi.Üzerinde
trombin B için hirudin, modellerinde, bu iki alanı yapının esas
kimotripsin ile kristalografik türetilen zincir ve çeşitli
diğer kanıt, hirudin apolar tarafından trombin ile karmaşık tahmin edildi
fibrin (ogen) tanınması dahil bir anyon bağlayıcı exosite ile etkileşimleri.
Gerçekten de, bu tahmini son kristalografik teyit edilmiştir
insan trombin ile iki rekombinant hirudin komplekslerin yapıları.Önce
trombin-hirudin komplekslerinin kristalografik yapıların bilgisi,
Hirudin kuyruk karşılık gelen sentetik peptitler engellemek için gösterilmiştir
fibrinojen pıhtılaşma trombin aktivitesi değil, onun katalitik faaliyetleri ile
Tripeptidin substrat(6).
Sülük kaynaklı diğer maddeler:
Sülükler tarafından salgılanan başka farmakolojik aktif maddedir
bir yayılma faktörü olarak hizmet edebilir hyaluronidaz (ayrıca orgelase denir),
yara.Böyle bdellins, tripsin-plazmin inhibitörleri olarak proteinaz inhibitörleri
ve eglins, chymotripsin, subtilisin inhibitörleri ve granülositik nötr
proteaz ve elastaz katepsin G, sülük ile de izole edilmiştir
Hirudo medicinalis, ve muhtemelen, antitrombotik antifibrinolitik ve olabilir
, anti-enflamatuar aktivite(1).
Leeches ayrıca bir antihistamin şeklinde bir damar genişletici salgılar olabilir.Bu
vazodilatör bir sülük ısırığı sonrası görülen uzamış kanama katkıda bulunabilir.
Bir anestezik, aynı zamanda, Sülük tarafından salgılanan edilebilir olmasına rağmen varlığında
Böyle bir anestezik sorgulanmıştır.Fibrinases, apyrases, ve
kollajenaz Ayrıca sülük salgıları bulunmuştur.Tükrük
apyrases ve kollajenaz trombosit agregasyonu(1)engellemek gibi görünüyor.
3.Kurmaya çalışan modern kullanımı
Kurmaya çalışan modern zamanlarda pek çok hastalığa kullanılmış olan kadar, hangi
Akut larenjit, nefrit, nephralgia, subakut yumurtalık iltihabı, burun kanaması, dahil
şişmiş testisleri, göz yanmasına ve beyin tıkanıklığı.Akut gastritte, için
Örneğin, 20-40 sülükler uygulaması lomber tavsiye edildi
bölgede.Hatta 1900'lerin içine, sülükler bazı hekimler tarafından uygulanan
epididimit spermatik kord üzerine, oküler inflamasyon tapınak üzerine,
ve apandisit (1) hafif olgularda sağ iliak bölge üzerinde.
Bizim zamanlı olarak, yukarıdaki endikasyonlar atıl olan, fakat paralel bir gelişmeye
"sülük kimya ve farmakoloji" yeni, bilimsel arka planı
klinik başarıyla denedi göstergesi ortaya çıktı.
Kurmaya çalışan ve lokal etkileri nedeniyle cerrahi kullanılmıştır
antikoagulan ve kan-sökücü özellikler.Leeches için kullanılmıştır
4

Sayfa 5
aşılı deri flepleri, meme rekonstrüksiyonu ve dijital reimplantasyon onarın.Içinde
Dijital reimplantasyon sülük sütür hattı uygulanmış ve kaldırır
Tıkanan venöz kan.Sülükler de periorbital tahliye için kullanılmıştır
hematomlar(1).
Yeni bir makalede Amerikalı doktorlar sülük başarılı kullanımı rapor
Akut venöz bir bebeğin cerrahi sonrası yönetiminde tedavisi
bütün bir alt ekstremite konjesyon.Sabit sülük tedavisi iki gün,
aralıklı uygulama 5 gün takiben, etkilenen decongested
dokular.Hiçbir sülük tedavisi ile ilgili komplikasyonlar ve hafif vardı
hiperpigmentasyon akut venöz sadece uzun vadeli komplikasyon oldu
konjesyon.Yazarlar göre, etkilenen dokunun hacmi olabilir
akut venöz konjesyon durumlarında sülük tedavisi başarıyı kısıtlayabilecek
yetişkinlerin uzuvlar.Bununla birlikte, sülükler kullanımı akut venöz yönetmek için
zaman bebeklerin organları büyük porsiyon tıkanıklığı düşünülmelidir
Cerrahi tedaviler(9)mümkün değildir.
Varis için sülük tedavisi: Medline iki makale vardı bulundu
Bu gösterimi için kurmaya kullanımı.
1980 (7)ilk makalesinde, Rus yazarları ile ilgili rapor
deneyimler.Onlar daha on için onların pratikte sülükler kullanılarak olmuştu
bacaklar, flebit, tromboz ve phlebologic bozukluklarının tedavisi için yıllık
yerçekimi ülser.487 hasta (386 kadın, 101 erkek) ile tedavi edilmişti
flebit (185) ile komplike varis, tromboz (235) ve
yerçekimsel ülser (67).Kadınların çoğu sırasında varis gelişmiş
gebelik ve doğum.Hastaların 404 in sol bacakta semptomlar, 56 sahipti
Sağ bacak ve her iki bacağında 27.
Genellikle aynı anda 20'den fazla sülükler değil kullanılır.Sülükler
dilate ve trombotik damar ve sızan yaklaşık 350 emdi -
Konjestif 400 ml venöz kan.7
th
-8
th
Tedavi sonrası gün
Hastaların çalışma için uygun ilan edildi.Çoğu hasta kurmaya sonra daha iyi hissettim ve
Daha iyi bir iştah, uyku, vs olduğu
Zor, ihmal edilen durumlarda, zaman yerçekimi ülserler oluşur ve yapıldı
bacak cilt rengi koyu mor var, kurmaya çalışan 2-3 kez uygulandı
iki hafta aralıklarla (onlar gibi 67 hastada).Bu durumlarda ülserler
yavaş yavaş temizlenmiş, granülasyon ve epitelizasyon gerçekleşti.Cilt var
daha soluk, pigmentasyon, deskuamasyon ve kaşıntı kayboldu.
Yazarlar örnek olarak bir olgu sunumu verdi: Bir kadın hastanın (47)
onun ikinci sonra onu vena safena içinde çakıltaşları ile geliştirilmiş dilatasyon
teslim.Poliklinik yılında "varicocid" ile tedavi edildi
(Ajan phlebosclerisating).Bu tedaviden sonra, varis kayboldu.O
düzenli bacağı üzerine elastik bandaj koymak için kullanılır.Önümüzdeki 6 ay içinde o
iyi hissettim, ama sonra o yerde aynı zamanda, sol bacağında ağrı hissetti
5

Sayfa 6
ödem, kaşıntı, varis ve pigmentasyon geliştirdi.Iç yüzeyinde
ayak bileği kemik yakın bacağı, iki küçük ülserler ortaya çıktı.
Venin değişik bölümlerini ayrıntılı tıbbi muayenede vardı
ülser kaplı sklerotik sınır olması ile, trombotik bulundu kirli-
membranöz zar gri görünümlü.Protrombin% 120, lenfositoz.O
hastaneye yapılmasını reddetti.Kurmaya çalışanHirudoile başlatılan olmuştu
medicinalis. Yirmi sülükler ile üç kez kullanılmış olan, iki hafta sürecek
aralıklarla.Tedavinin sonunda sonra trombus çözündürüldü,
ven çapı küçük var, varis sözleşmeli, ülser epithelised.Kadar
ardından, herhangi bir recidives olmuştu.
Sülük tedavisi sonrasında hasta 5 yıl sonra poliklinik iade ederse
veya daha fazla, yazar (384) iyi bir sonuç olarak değerlendirildi, 3-5 yıl sonra ise -
olarak kabul edilebilir (115), 1-3 yıl sonra, kötü (24).Kötü olanlar arasında
Yaşlı hastalarda (70 yaş veya daha fazla) tedavi yanıtı vardı, kim değil
dikkate hastalığın kendi kötüleşen durumu alarak, (olarak çalışmaya devam etti
temizleyiciler, asansör operatörleri, vb) birkaç yıl sonra geri dönen Tüm hastalar
recidives ile poliklinik tedavisi başka türlü reddetti ve
kurmaya çalışan tekrarlamak istedim.
Lokal etkileri (yanında varis sülük tedavisi, sonra çözünme
ve infiltrasyon ve trombüs, ven çapının daralması ve varis,
) cilt renginde değişiklik, yazarların bir azalma gözlemlendi
% 20-25 oranında protrombin, kanın asit-baz dengesi normale,
dokularda rejenerasyon prosedürlerin vitalisation ve bir iyileşme
Hastaların(7)genel konforumuz.
1998 (10)ikinci makalede, Hint yazarlar, bunların sonuçları rapor
karmaşık varis için sülük tedavisi ile.Onlar değerlendirilir
venöz dekonjesyon üreten tıbbi sülük tedavisinin etkinliğini,
ödem, hiperpigmentasyon ve varisli ülser (ler) iyileşme ters.
Sülük selektif venöz kan berbat olsun da araştırıldı.
Hirudo medicinalis in variköz ülser (ler) çevresi uygulanmıştır
Komplikasyonlar ve takip hasta ile varis olan 20 hastanın
hiperpigmentasyon, ödem ve kol çevresi ülser iyileşmesi ve azalması için.
Sülük tedavisinden sonra tüm ülserler, iyileşme gösterirken hastaların% 95
ödem ve bacak çevresi bir azalma olduğunu gösterdi.Hastaların% 75
hiperpigmentasyon bir azalma göstermiştir.Bu çalışmanın görünen
(O kısmi basıncını ölçmek gelen
2
arteriyel ve venöz kan değerleri
hastaların numuneleri ve sülükler tarafından emilir olanlar) bu tıbbi
Sülükler venöz kan emer.Bunlar da ülser heeling destekli, ve - göre
Yazarlar-can muhtemelen yönetiminde etkili bir yardımcı olarak kullanılabilir
karmaşık varis (10).
6

Sayfa 7
4.Hirudotherapy hemodinamik güvenliği
Uzun bir süre üzerinde kurmaya çalışan etkisi üzerinde yayınlanan veriler vardı
koagülasyon modern testleri.Ancak bu verileri almak zorunda önemlidir
kurmaya çalışan olsun bilgi - gibi yerel endikasyonlar bakış açısıyla
varis tedavisi - istenmeyen sistemik etkileri vardır
pıhtılaşması ya da değildir.
Bu sorun ilk sonuçları 1994(8) yayınlandı.İki Hirudo
medicinalis bir araştırmacı dorsal sol bağlı ve yapıldı
ipsilateral ve kontralateral aktive pıhtılaşma zamanı değerleri ve protrombin
Zaman sefalik veya medyan kübital ven ölçüldü.Etkisi yok
pıhtılaşma kez 2,5 saat boyunca kaydedildi.İkinci deneyde, hangi
Dokuz sülükler bağlıydık, 3 hafta sonra yapıldı.Kadar beslenen tüm sülükler
doymak ve kendiliğinden 40-90 dakika sonra serbest bırakıldı.Kalça ekleminde Y ısırık
işaretleri ayrılmasından sonra 5-12 saat boyunca kanadı ve sıkıştırılır.Yok
ipsilateral aktive parsiyel tromboplastin zamanı veya protrombin zamanında değişiklikler
15, 60, 120 veya 180 dakika sonra ilk eki tespit edilmiştir; son
Örnek ayrılmış son Sülük 90 dakika sonra elde edildi.
Doğal ve rekombinant hirudin neredeyse tamamen absorbe edilir
1-2 saat sonra meydana gelen en yüksek plazma seviyeleri ile deri altı enjeksiyon,
gecikmiş bir sistemik antitrombin etki cevapsız olduğunu da olası hale
bu deneyler.Bu "doz" sonucunu çıkarmak için makul görünüyordu
yetersiz ve yazarlar bir bir tahmin oluşturmak için çaba
İnsanlarda sülükler "terapötik doz".
GUSTO II, heparin randomize bir iv ile karşılaştırıldı.içinde hirudin
akut miyokard infarktüsü veya kararsız angina tedavisinde, bir hirudin bolus
0,6 mg / kg artı 0,2 bir infüzyon saatte mg / kg bir yakl üretiminde kullanılmıştır.
İki-için aktive parsiyel tromboplastin zaman treefold yükselmesi.Sülükler
Ağırlık yakl.2 g, ve bir yakl ayıklayabilir.80-140,000 trombin inhibitör
sülükler 1 kg ham hirudin birimleri.Rekombinant hirudin içeren
16.000 trombin inhibitör ünite / mg protein.Böylece, infüzyon dozunda
80 kg bir kişi için GUSTO II 256.000 trombin inhibitör birim / saat, bir
1280Hirudo medicinalisgelen toplam ekstrakte hirudin eşdeğer.
Hirudin ek olarak, tükürük Sülük, birçok aktif madde içeren
trombosit agregasyonu inhibitörleri de dahil olmak üzere.Bu maddeler olabilir rağmen
, sülük hirudin ve antithrombic etkisini arttırmak doğrudan gözlem ve
farmakokinetiği daha önce uyguladığı hekimlerin tavsiye
kurmaya çalışan bir bölgesel veya sistemik antikoagülan üretilmiş olma olasılığı yoktu
etkisi.kurmaya çalışan, sistemik kanama modern uygulayıcıları için olası değildir
tedavisi (8) zorlaştırmak için.
7

Sayfa 8
5..Sülük özler dış kullanımını
Merhemler / sülük ekstresi içeren kremler dış endikasyonları şunlardır:
Yüzeyel trombozlar, post-thrombitic sendromu, neden belirtiler
varis, flebit, hematom ve ödem emilimi, tedavi
inflamasyonlu infiltratlar, ezik ve tendovaginitis(11).
Harici bir hirudin içeren merhem etkinliği ilk veri
göstergesi 1969 (11) literatürde ortaya çıktı. Bu küçük çalışmada bir hirudin olarak
içeren bir merhem heparinoide içeren hazırlanması ile karşılaştırıldığında,
weal rezorpsiyonu testi.Üzerine, aracın kompozisyonun etkisinin
etkinlik de ölçüldü.Weal rezorpsiyonu testi içinde bulunmuştu
merhem etkinliğini değerlendirmek için uygun olduğu için daha önceki çalışma,
trombo-varicophlebitis ve tedavisi için.
Katılımcıların bir deri bölgesi test merhem 1-4 ile önceden tedavi edildi
saatleri aşağıdaki gibi gerçekleştirildi önce refah yaratma,: 0,2 ml fizyolojisi.
Tuz (sodyum klorür) çözeltisi içeren bir intracutan oluşturmak için enjekte edildi
Cildin normal seviyesinden 2,0 mm yüksekliğe sahip weal.Rezorpsiyonu
of weal önceki bir yayında tarif bir alet ile ölçülmüştür.
Sonuçlar(11)şu şekilde özetlenmiştir:
1.Weal rezorpsiyon testinde lokal olarak uygulanan hirudin aynı etkinliğe sahip
heparinoides.
2.Etkinliği aracın bileşimi tarafından etkilenir: ekleyerek
test edilen aracın poliglikoller hirudin etkisi başlangıcından kolaylaştırır
merhem içeren.
3.Hirudin içeren merhem etkinliği ile orantılıdır
hirudin içeriği.
4.Nikotinik asit esterleri (% 2,5 ') ya da DMSO (% 20) ek olarak geliştirilmiş
yoğunluğu, ne de ihtiva eden test edilen hirudin etkisi başlangıcından ne
merhem.
Dıştan uygulanan hirudin etkinliği başka bir teyid edilmiştir
testi, yani çok hematom test.Bu test etkisini ölçer
kanama gelişim sürecinin farklı preparatları(12).
Weal rezorpsiyonu ve hematom testi kullanılarak bir başka çalışmada doğruladı
Dış preparatlar içeren hirudin etkinliği (jel ve hem de
merhem) ve etkinliği (12) üzerinde seçilen aracın etkisi.
8

Sayfa 9
Referanslar:
1.Adams, S., L.: tıbbi sülük.İç ve annelidler bir sayfa
tıp.İç Hastalıkları 109, 399-405 (1988) Annals.
2.Giacometti, L.: yirminci yüzyılda kurmaya çalışan.American Journal of
Cardiology 60, 1128-1131 (1987).
3.Abel, L.: Kan icar.Kuaför-cerrahlar tıraş ve kaseler kanama.
JAMA 214 (5) 900-901 (1970).
4.Hagy, J., W.: Charleston, Güney Sivrisinekler, sülükler ve tıp
Carolina (1670-1861).Kan pıhtılaşmasına ve fibrinolisis 2, 65-68 (1991).
5..Starke, K.: hirudin ve başlangıçlar.TiPS 10, 99 (1989)
6.Fenton, J., W.: hirulogs ve Sülükler trombin yönettiği diğer
antitrombotik.Kuzey-Amerika 6 (5) Hematoloji / Onkoloji Kliniği,
1121-1129 (1992).
7.Scheckotov, G., M.: varis içinde sülükler kullanın.Voen.Med.Zh.3, 68
(1980).
8.Blackshear, J., L.; Ebener, M., K.: kurmaya çalışan, hirudin ve pıhtılaşma testleri.
İç Hastalıkları 121, 151-152 (1994) Annals.
9.Weinfeld, A., B.; Kattas, M.; Grifka, R.; Friedman, J., D.: Sülük terapisi
Bir bebeğin alt ekstremite akut venöz konjesyon yönetimi.
Plast.Rekonstrüktif.Surg.102 (5), 1611-1614 (1998).
10.
Bapat, R., D.; Acharaya, B., S.; Juvekar, S.; Dahanukar, S., A.: Sülük
karmaşık varis tedavisi.Indian J. Med.Res.107, 281-284
(1998).
11.
Tronnier, H.: Weitere Untersuchungen zur Wirksamkeit einer Hirudin-
haltigen Salbe.Der Hautarzt 20 (3), 114-116 (1969).
12.
Mittelstaedt, R.: Weitere klinish-experimentelle Untersuchungen zur
Wirkung hirudinhaltiger Eksterna.Arzneim.-Forsch.(. İlaç Res) 23 (4) 581 -


Hirudotherapy

 

Sülükler

 

 

 

 

 

 

Badalian, MF

KARMAŞIK TEDAVİ fibrokistik meme hastalığı (FCM) IN Hirudotherapy ROLÜ

Bu tür geleneksel tıp ve homeopati gibi farklı yöntemler yanı sıra resmi (allopathic) ilaç kullanarak FCM benim tedavisinde.Hirudotherapy - kalıcı bir pozitif sonuçlar elde etmek için ana yöntemlerden biri. FCM ya da aksi takdirde "dyshormonal displazi" - çağımızın belası, en yaygın kadın hastalıklarından biridir. Resmi istatistiklere göre görülme sıklığı% 30 nüfusun% 40 arasında değişmektedir ve jinekolojik hastalıklara yakalanan kadınlar arasında% 60 ulaşır. Bizim merkezi göre - 14 ila 65 yaş arası "Öncü" yaş uygulanan kadınların% 90 FCM muzdarip.

FCM Sınıflandırılması:

 

* Karışık (adenozis + fibrozis) - en yaygın olanı.

FCM her türü olabilir:

 • (papillom oluşumu) proliferatif - kanser açısından en tehlikeli;
 • proliferatif değildir.

Etiyoloji, patogenez 1. Hyperestrogenia

 • absolute;
 • göreceli.

İki. Meme dokusu 3 seks steroid reseptörlerinin Patoloji. Hipotalamus-hipofiz eksen patolojisi (: LH, FSH, TSH, ACTH, PRL, GH meme bezi tüm hipofiz hormonları tarafından etkilenir). 4. Diğer endokrin organların Patoloji

 • yumurtalık, tiroid, böbrek üstü bezi, pankreas, tüm gut;
 • Gebe kadınlarda plasenta.

En yaygın olarak FCM ilişkili hastalıklar

 • Premenstrüel sendrom Disfonksiyonel uterin kanama; anovulatorik kısırlık, rahim myom, endometriozis, yumurtalık folliküler kist, hiperandrojenik devletler: Omurganın hipofizer Cushing sendromu androgenitalny Skolyoz (TH 3-5); Immunosupresif durumu; tiroid bezinin dishormonal çeşitli devletler, otoimmün tiroidit , sindirim sistemi hastalıkları, karaciğer, safra kesesi, özellikle patoloji;
 • Pankreas.

Klinik tablo

Mammalgia veya mastalji, adet öncesi dönemde artış: a) diffüz mastalji b) yerel mastalji (sıkıştırma alanlarında ağrı) c) koltuk altı lenf düğümleri, kol, omuz yayılan

 • Soruşturma kanser miktarında artış:

şişmesine neden olur çoğu kanser dokularının a) çoğalması, ve b) venöz ve lenfatik staz,.

 • Genişlemiş ve palpabl bölgesel lenf düğümleri (her zaman değil)
 • Meme (spontan ya da doktor muayenesi ile) çıkma.

Hastaların Yönetimi. Tedavi. Gözlem.

Geleneksel olarak, tanı ve tedavi FCM özellikle hamile FCM kendi pozisyonuna göre, doğal olarak, malign devletler üzerinde duruluyor, onkologlar, yapın: periyodik denetimler, en iyi ihtimalle, (genellikle yetersiz dozda klamin atanacak - 1 tablet 3 kez yerine 2-3 tablet günde 3 kez) veya homeopatik tıbbın bir gün "Mastodinon." Meme bir burun akıntısı kendisi değil değil menopozdan sonra iyileşme ile bağlantılı olacak sonuçsuz şunlardır: 60 yaşındaki kadınlarda şiddetli mastalji ile şiddetli mastitis birçok durumda - 70 yıl. Biz ne Hirudotherapy oynadığı öncü rolünün de FCM ile ilgili aktif konumunu korumak. Yukarıdan beri vakit geçirmeden etkin FCM tedavi edilemeyen malzemeler, tabii, tüm bağırsak, karaciğer, pankreas, tiroid, GGS, kadın cinsiyet organları ve pelvik taban gibi diğer ilgili organların tedavisinde. Sülükler üretimi ile birlikte derin visseral masaj (Ogulovu için) bu organlar ve sistemlerin hem iş, ve tüm organizmayı temizler ve huzurun sağlanmasına yardımcı. FCM Hirudotherapy, birçok olumlu etkileri vardır meme bezleri ve diğer ilgili organların durumu normalleştiren, en yüksek patogenezi FCM engeller.

Olumlu etkisi aşağıdaki mekanizmaları ile elde edilir:

 • Mekanik katliam - nedeniyle meme bezi ve çevresindeki dokularda lenfatik venöz staz atılır "piyavochnogo katliam" için.
 • Sülükler tükürük bezlerinin salgı etkisi.

Sülükler tükürük bezlerinin Enzimatik gizli tanınmış hirudin ve hyaluronidaz, elastaz, kollajenaz, destabilazu, bdeliny ve tüm vücut üzerinde hem yerel hem de küresel olarak daha başka birçok biyolojik aktif enzimler sadece içerir:

 • antiplatelet, antikoagülan, tramboliticheskoe bakterisidal ve bakteriostatik; fibroliticheskoe (orada yumuşatıcı, ve bazı durumlarda edilir - Meme patolojik düğümlerin çözülmesi), bağışıklık (yerel ve genel) anestezi.
 • Sorunu tam olarak anlaşılamamış olsa da insan vücudu üzerinde sülükler Biyoenerjetik etkisi inkar edilemez. Çakralar ve biyolojik olarak aktif bölge üzerinde sülükler Bildirimi, elbette, energonarmalizuyuschee bioenergogarmoniziruyuschee ve bu hastalığı olan tüm hastalarda eylem var: gelişmiş ruh hali, normal uyku, genel tonunu artırır, premenstrüel sendrom, vb azaltılmış belirtileri

FCM pratik tedavi düzeni

Her hastanın hesabına mevcut yandaş alınarak hazırlanan bireysel tedavi planı, ancak yaklaşık olarak aşağıdaki genel şeması için:

İlk ziyaret: detaylı bir araştırma, genel tedavi ve basitleştirilmiş nörolojik muayene. Ilaçlar ve katkı maddelerinin tek tek homeopatik kompleksi PHYTOTHERAPEUTIC seçimi hazırlanması. Tedavi süresi için bir diyet şart emin olun.

1 seansta:

 • AT şeması üzerinde derin visseral abdominal masaj Ogulova - 30 dakika 1 saat sürer;
  nazik periferinde manuel tedavi (obdavlivanie) meme bezleri ve bölgesel lenf toplayıcıları, yani lenf drenaj masaj bölgeleriboyun, subklavian bölgede, lateral torakal ve latissimus dorsi küçük bir fraksiyonu, trapez kasları, aksiller bölgede, sternum;
  lenfatik drenaj, sırt ve boyun (arka) masaj yapabilirsiniz. Masaj lumbosakral bölgede ve gluteal kasları;
 • Donanım titreşimli ayak ve ilgi meridyenleri ve BAT bacaklar. Oturum 1-2-sülükler mutlaka formülasyonu (biz ilk Hirudotherapy ile bir araya geldi ne zaman 10-15 dakikalık bir pozlama ile çakraların safra kesesi ve III (Ground topçu "solar plexus") ve projeksiyon yerleştirilmiş ve aseptik pansuman dayatılması tarafından takip edilmektedir biter.

2. Oturum:

1, 2, 3, 4 puan - daha sonraki her oturumda bir oturumda aynı ve arka mide, bacaklar ile benzer iş sürer. Bizi girudoterapevticheskom tedavi (paragraf 2, 5) değişiklikler üzerinde durmak istiyorum. Böbrek, Pe 4 üzerindeki bir ve lumbosakral geçişi (- L 1 Th 12) azından birinin projeksiyon alanı arka deyimi 2 sülükler.

3. Oturum:

Yüzüstü sülükler Bildirimi: II Çakra (suprapubik alan) - Midede bir sülük, - bir sülük, ileoçekal açısı - Bir sülük ve sola simetrik - Sigma projeksiyon - bir sülük.

4. Oturum:

Her meme iki sülükler için periferik ve yanal, IV çakra bir sülük - sternum, mezhsoskovaya bölgesi (sancılı bir noktası olarak seçilmiştir).

5. Oturum:

Sakrum ve sağ kuyruk sokumu bölgesi ve kuyruk sokumu sonuna 2 girudy ve 1 gitti.

6. Oturum:

Tiroid bezinin Alan, doğrudan donanım ve VII servikal vertebra (sırt çakralarımızda V projeksiyonu) bir sülük 1-2 sülük.

7. Oturum:

- 1 - perine ve anüs arka kemer arasında yarı yolda D ve S bir sülük, Vg noktasında büyük ve küçük labia ve bir sülük: perineye beş sülükler Bildirimi. Siz anüs üzerinde doğrudan bir sülük koyabilirsiniz.

Oturum 8:

D ve S göğüslerini Sekiz sülükler - 4 adet. her çeyrekte ortasında her bir "haç" üzerine.

Oturum 9:

Rahim ve vajinal kaf (oturup hangi) üzerinde aynalara sülükler 6.4 Bildirimi.

Oturum 10:

1-2 adet için meme başının halede sülükler (meme başı çevresi üzerinde) D ve S tablosu. karaciğer projeksiyon (F 15, sağ üst kadranda) her tarafında ve 1-2 sülükler üzerinde. Kesip, ve suprapubik nadpupartovaya (D ve S) bölge ve meme bezlerinin periferinde kesip sonraki - Aynı zamanda her zaman autohaemotherapy venöz kan (2, 5-6 seans) taşıdı. Ben iyi bir pirojenik reaksiyonlar verir 8-9 autohaemotherapy seyreltilmiş 01:03 piyavochnogo kan, bir oturumu tutmaya çalışıyorum. Bu tür tedavi diyet ve ağır içme rejimi (en fazla 2-2.5 m. Günlük), tyubazhi ve lavman (otlar, microclysters ve farklı katkı maddeleri ile geniş 2 litre ortalama) gerekir. Ben tedavi sonuçlarını geliştirmek için "yoga" egzersizleri, bazı özel egzersiz atayın. Ayrıca özel bir jel kullanılır, kanser için meme ve bazı uygulamalar (örneğin kil ve peroksit gibi) ovalayın.

Istatistik

1999 2001 döneminde. dahil, ben tedavi ve FCM 37 hasta takip edildi. Pozitif sonucu ilk ders sonra bunları 20 olanlar ile, 32 kişi elde ve nispeten uzun bir 12 kadın tekrar yaklaştı ve ardından boyutu azaldı PMS meme de azalmış, acıyı istikrarlı pozitif sonuç elde veya tamamen geçti, durdu edildi diğer ilgili kurumların çalışmalarını uyumlu iken tahsisi, bazı durumlarda menstrüel siklusun normale ulaşmak için ve hatta primer infertilite tanısı ile 2 hastada gebelik elde etmek mümkün olmuştur. Hirudotherapy - Bu rol öncü tedavi yöntemi mükemmel ait!

Kardiyovasküler ve metabolik anormalliklerin önlenmesi ve tedavisinde sülükler ayarı *************** için seçenekler
Altında yazarın atölyelerinde gerudoterapii Eğer eğitilecek planı seminer okuyabilirsiniz hangi ayrıntıları burada.

 

 

 Yrd. Doç. Dr. Memet Işık - Dr. Fatma Nihal Aksoy

Yrd. Doç. Dr. Memet Işık, 1966 yılında Aşkale'de doğdu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2010 yılından beri Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği AD’de çalışmaktadır. İlgi alanları şifalı bitkiler ve alternatif tedavi metotlarıdır.

Dr. Fatma Nihal Aksoy, 1979 yılında Trabzon’da doğdu. Maçka Yukarıköy İlköğretim Okulu, Maçka Lisesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Halen Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalında asistan doktor olarak çalışmaktadır.

Tıbbî sülük tedavisi (hirudoterapi) ve Hacamat

Bu yazıda, çok eski tarihlerden beri kullanılan, günümüzde de kullanımı gittikçe yaygınlaşan tıbbî sülük ve İslam ülkelerinde sıklıkla kullanılan hacamat ve kupa tedavisi hakkında, yapılmış olan bilimsel çalışmalar da dikkate alınarak bilgi verilecektir. Sülük, bir tatlı su amfibi solucanıdır. Genellikle siyah veya kahve renklidir. Şimdiye kadar 720 sülük cinsi tesbit edilmiştir(1) . Hirudo medicinalis tıbbî uygulamalarda en sık kullanılan sülük cinsidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tıbbî amaçlı H. medicinalis kullanımını onaylamıştır (2). Sülüğün ağzında yıldız şeklinde iz bırakan üç adet çene ve bu çenelerin her birinin üzerinde ise yaklaşık 100 minik diş vardır. Ayrıca arka (kuyruk) kısmında sülüğün yapışmasını ve stabilizasyonunu sağlayan bir emme aygıtı daha vardır (3). Hirudo medicinalis cinsi sülüğün boyu genellikle 3-6 cm kadardır. 45 cm’ye kadar büyüyebilen sülük cinsleri de vardır. Çapları ise 10-12 mm kadardır. Sülüğün baş bölgesinde ışığa duyarlı 5 çift görme organı vardır. İşitme organı yoktur fakat koku ve tat alma duyusu vardır. Ayrıca sülüklerde basınca karşı duyarlı olan baroreseptörler ve sıcaklığı algılayan termoreseptörler de mevcuttur.

Tıbbî sülüğün tedavi amaçlı kullanımı çok eski çağlara kadar uzanmaktadır (4). Milattan önce 14. yüzyıldan kalma duvar resimlerinde tıbbî sülük kullanımı tasvir edilmiştir (5). MÖ 15. yüzyılda Babil yazılı kayıtlarında bu tedavilerden bahsedilmektedir. Osmanlılar tarafından da sülük yaygın olarak tedavide kullanılmıştır. Hirudo medicinalis terimini ilk defa İsveçli bilim adamı Linnaeus, 1758 yılında, sülüğün tıbbî kullanımına dikkat çekmek için kullanmıştır (5). 18. ve 19. yüzyılda Avrupa’da sülük kullanımı çok yaygınlaşmış; 19. yüzyılda sülük nesli Avrupa’da tükenme noktasına gelmiştir (6). 20. yüzyıl başından itibaren tıpta sülük kullanımına olan rağbet gittikçe azalmaya başlamıştır.

Türkiye dünyaya sülük ihraç eden ülkelerin başında gelmektedir. Ülkemizden çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç edilen sülük miktarı ülkemizdeki sülük varlığını tehlikeye sokacak boyutlara ulaştığı için ihracata kota uygulanmaya başlanmıştır. Modern tıpta aşırı kullanımı nedeniyle neslinin tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalan H. medicinalis, CITES sözleşmesiyle uluslararası koruma altına alınmıştır (7). Türkiye’nin, 1996 yılında 10 ton olan H. medicinalis ihraç kotası gittikçe azaltılarak 2011 yılında da 2 tona, H. verbane cinsi sülük ihraç kotası da 3 tona düşürülmüştür (8). Yine ülkemiz tatlı sularında H. medicinalisin avlanma yasağı 2 aydan 4 aya çıkarılmıştır (9).

1884 yılında Haycraft sülük salyasında antikoagülasyona sebep olan hirudinin varlığını tespit etmiştir (10, 11). 1986 yılında rekombinant hirudin üretilmeye başlanmıştır ve günümüzde koroner anjioplasti yapılan hastalarda rutin olarak kullanılmaktadır (12, 13). Lepirüdin, desirüdin ve bivalüridin olarak adlandırılan üç farklı şekli ticari olarak kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda sülük salgısında 106 farklı kimyasal bileşen tespit edilmiştir. Sülüğün tükürük salgısı antikoagulatif, antiagregan ve vazodilatatör bileşenler ihtiva eder.

Tıbbî amaçlı kullanılan iki sülük türü vardır: Hirudo medicinalis ve Hirrudo verbane. Bunlar arasında üzerinde en çok çalışma yapılan ve tedavide en çok kullanılan cins “Avrupa tıbbî sülüğü” olarak da bilinen Hirudo medicinalisdir. Tıbbî sülüğün antibakteriyel analjezik, antiromatizmal, antihipertansif, antidepresan, antioksidan, myorelaksan, nörotrofik (15) etkisi gösterilmiştir. Günümüzde sülük tedavisinin araştırılıp uygulandığı bazı hastalıklar şunlardır:
• Kanser ağrılarının dindirilmesi (16)
• Koagülasyon hastalıkları ve venözstaz hastalıkları (17)
• Plastik ve rekonstriktif cerrahide özellikle uç organ amputasyonu sonrası yapılan implantasyon veya rekonstrüksiyon sonucu gelişen periferik dolaşım bozuklukları (3) ve geniş yüzeyli flep uygulamaları sonrası gelişen venöz staz (18)
• Diz (19) ve diğer eklem osteoartropatileri (20)
• Farklı görüşler olmakla birlikte hematom sonucu oluşan medyan sinir sıkışmaları (21,22).
• Migren tedavisi (23)
• İnfektif miyokardit (24)
• Varis tedavisi ve varis ameliyatları sonrası gelişen ödem tedavisi (25, 26)
• Hipertansiyon ve iskemik kalp hastalıkları (27)

Etkinliği bilimsel araştırmalarla ispatlanmamış da olsa tıbbî sülük günümüzde Avrupa, Amerika ve Avustralya’daki birçok merkezde aşağıdaki hastalıklarda sıklıkla kullanılmaktadır:
• Göz hastalıkları: Behçet hastalığı, üveit, glokom, makulopati, sarı nokta hastalığı, diyabetik retinopati, retinitispigmentoza ve optik atrofi
• Varis, hemoroit ve venöz kan damarı yetmezlikleri
• Romatoid artrit ve diğer romatizmal hastalıklar
• Artroz ve eklem kireçlenmeleri
• Plastik ve rekonstrüktif cerrahi sonrası oluşan komplikasyonlar (28)
• El cerrahisi ve uzuv kayıpları (29)
• Migren ve gerilim baş ağrıları
• Baş dönmesi, kulak çınlamaları ve menier hastalığı
• Her türlü kas ağrıları, fibromyalji ve huzursuz bacak sendromu
• Boyun fıtığı ve bel fıtığı, tendinit ve tendosinovit
• Dejeneratif sinir sistemi hastalıkları (MS, ALS, Parkinson hastalığı ve felçler)
• Sedef, egzama, ürtiker, kronik deri hastalıkları, mantar hastalıkları ve akne
• Kronik hepatit ve karaciğer hastalıkları
• Bağışıklık sistemini güçlendirme
• Depresyon
• Kronik yorgunluk sendromu
• İşitme kayıpları
• Cilt kırışıklıklarının giderilmesi gibi kozmetik sebepler

Sülüğü insanı tiksindiren bir yaratık olarak değil kandaki pıhtılaşmayı azaltan, oluşan pıhtıyı çözme özelliğine sahip, kan kolesterol ve şeker seviyesini düşüren, inflamasyonu azaltan, ağrı kesici özelliği olan, tansiyonu düşüren, vücuttaki ödemi azaltarak mikrosirkülasyonu iyileştiren şifa kaynaklarından biri olarak görmek daha uygun olsa gerektir. “Sülük bir şifa kaynağıdır” şeklinde rivayet edilen bir mürsel hadis de çeşitli kaynaklarda zikredilmektedir (Ebu Davud, Merasil s.182; Harbi 3/1217, 1221).

Sülüğün özellikle boyun, çene altı, koltukaltı, kasık gibi ana damarların bulunduğu bölgelere uygulanması tehlikeli olabilir. Göz kapağı çevresi gibi yumuşak cilt bölgeleri, avuç içi, ayak tabanı gibi keratinize bölgelere de sülük uygulanmamalıdır. Gingivit ve çeşitli diş eti iltihaplarında, servisit ve vajinit gibi hastalıklarda da sülük uygulayanlar vardır. Bu bölgelere sülük uygulanırken uygulama boyunca hasta gözlem altında tutulmazsa riskli olabilir.  Sülüğün istenmeyen bölgelere gitmesini önlemek için kuyruk tarafı cerrahi düğümle tespit edilmektedir. Uygulama sırasında steril şatlarda çalışılmaz hastalar arasında sülük alışverişi yapılırsa tehlikeli sonuçlar doğabilir. Bu konuda eğitimli olan uygulayıcılar aynı hasta için dahi olsa her uygulamada yeni sülükler kullanmaktadırlar. Sülük tedavisinin komplikasyonları arasında enfeksiyon, anemi gelişmesi ve kanama sorunları vardır. Sülük tedavisi kanama diyatezi (hemofili gibi) ve aktif kanama odağı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Ayrıca ciddi anemisi olanlarda (Hb< 10), cerrahi girişim yapılacak hastalarda, düzenli olarak kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda da kullanılmamalıdır. Sülüğün gebe ve emziren hastalarda kullanılmasıyla ilgili veri yoktur; bu sebeple bu gruptaki hastalarda da kullanmaktan sakınılmalıdır. Sülüklerin ağız ve barsak florasında Aeromonas hydrophila bulunmaktadır. A.hydrophila sülük tarafında emilen kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler salmaktadır. Sülük uygulaması sonrasında bulaşan siproflaksosine dirençli aeromonas enfeksiyonları bildirilmiştir (30). Bu konuda deneyimli olanlar Aeromonas hydrophila koplikasyonlarını önlemek için, özellikle immün yetmezliği olan vakalarda IV seftriakson profilaksisi uygulamaktadır. Ayrıca eksternal dekontaminasyon amacıyla kullanılacak sülükleri sodyum hipoklorit ilave edilmiş suda 10 dakika bekletenler vardır.

Sülük uygulama insan vücuduna invaziv bir girişim oluğu için bu konuda eğitim almış, tıbbî bilgiye sahip sağlık profesyonelleri tarafından uygulanmaması halinde istenmeyen sonuçlar doğabilir. Hasta Hakları Yönetmeliği’nin 27. maddesi ve Tıbbi Deontoloji Nizamnamesinin 6. ve 11. maddelerine istinaden, hekimlerin hastalarına sülük uygulamalarına hukuki bir engel olmadığı kanaatindeyim. Sülük tedavisi modern tıbbî uygulamalar arasında giderek popüler hale gelmektedir (31). Halkın sağlık uygulamalarının farkında olma, güncel sağlık kaynaklarına hâkim olup hastalarını doğru olarak yönlendirme ve bilinçlendirme sorumluluğu olan aile hekimlerinin diğer tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin yanında sülük tedavisi hakkında da bilgi sahibi olması uygun olacaktır.

Hacamat ve kupa tedavisi

Herhangi bir hastalıktan dolayı veya sağlıklı kalmak maksadıyla vücudun belli bölgelerini hafifçe çizip üzerine boynuz, bardak veya şişe oturtarak kan alma işlemine, hacamat denir. Kan aldırmadan sadece kupa uygulayarak yapılan tedaviye de kuru hacamat veya kupa tedavisi denilmektedir. Kupa tedavisi sıcak kupa veya vakumlu kupa olarak da ikiye ayrılabilir. Mısırlılarda kan aldırma tedavisinin 3000 yıldan daha fazla bir geçmişi olmasına rağmen Avrupa ülkelerinde ancak Orta Çağ’da kullanılmaya başlanmıştır (32). Günümüzde modern tıbbî uygulamalarda seyrek de olsa bazı hastalıkların tedavisinde hacamat kullanılmaktadır. Hacamat Araplarda, İslam öncesi dönemlerde de bir tedavi metodu olarak sıkça kullanılıyordu. Hz. Muhammed’in de birçok defa hacamat yaptırdığı ve hacamat yaptırmayı teşvik ettiği ileri sürülmektedir. İbn-i Hacer, Allah Resulü’nün baş ağrısını tedavi ettirmek için başından hacamat yaptırdığını rivayet etmiştir (33). Sahih-i Buhari’nin “Kitabu’t-Tıbb” kısmında 11. bölümden 15. bölüme kadarki bölümlerde hacamat yaptırmak ve tedavi olmakla ilgili birçok hadis-i şerif rivayet edilmiştir.

Yunan tıbbından Arap ve Uzakdoğu tıbbına kadar birçok geleneksel tıbbî sistemlerde hastalıkların zararlı ve kirli kan sebebiyle oluştuğuna ve bu kanın vücuttan çıkarılması ile de hastanın iyileşeceğine inanılır. Hacamatın kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açtığına, kandaki ve dokulardaki toksinleri attığına, bölgesel kan dolaşımını, bölgesel doku beslenmesini ve oksijenlenmesini artırdığına, ödemi azalttığına, karaciğer, dalak ve kemik iliğini uyararak kan yapımını uyardığına, bağışıklık sistemini güçlendirdiğine, ağrı kesici özelliği olduğuna, çeşitli kas spazmlarını ve eklem ağrılarını iyileştirdiğine, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmelere iyi geldiğine, dalak ve karaciğer hastalıkları ile enfeksiyon hastalıklarının tedavisine katkıda bulunduğuna ve psikolojik hastalıkların tedavisine yardımcı olduğuna inanılır. Dünyanın her tarafında farklı şekilde uygulanan hacamat hakkında çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Genellikle gelişmekte olan ülkelerde hacamat ile ilgili yapılan çalışmalarda olumlu sonuçlar bildirilmesine rağmen, Batı ülkelerinde hacamatın yan etkileri ile ilgili yayınlar daha çok yapılmaktadır (34, 35).Hacamatın kullanıldığı hastalıklar konusunda modern tıptaki adlandırmalarla endikasyonları saymamız yanlış olur. Doğu kültüründe hastalık sınıflamaları da kendi düşünce sistematiği içinde yapılmaktadır. Bu düşünce sistematiği içinde hacamatın kullanıldığı durumlar; hastalıkları önleme, sağlıklı kalma, sıcaklık fazlalığı, kan ve enerji (chi) fazlalığı ve durağanlaşması sonucu oluşan hastalıklardır diyebiliriz. Literatür taramasında aşağıdaki hastalıkların tedavisinde hacamatın kullanıldığı görülmektedir:
• Ağrı tedavisi (36, 37)
• Bel ağrısı (38, 39)
• Fibromiyalji (40)
• Kolda ağrı ve uyuşma(41)
• Karpal Tunel Sendrom (42)
• Ateroskleroz ve yüksek LDL (43)
• Eklem ağrısı ve romatoid artrit (43)
• Vücut savunması sistemini güçlendirme (43, 44)
• Akut gut artriti (45)
• Herpes zoster (46)
• Nörodermatit (47)
• Akne konglobata (48)
• Migren (49)
• Kanser ağrısı (50)

İslam kültüründe hacamat belli günlerde yapılır. Acil bir ihtiyaç olmadığında Pazar, Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri hacamat yapılması tavsiye edilir. Hicri ayların 17, 19, 21 ve 23. günleri ile Pazartesi ve Perşembe günleri hacamat yaptırmanın sünnet olduğuna inanılır. Hacamatın aç karnına ve sabah yaptırılması tavsiye edilmektedir. Hacamat vücudun belli bölgelerine uygulanır. Kafanın arka kısmı, ense, omuzlar, kürek kemikleri arası orta-üst kısmı, kürek kemikleri altı, bel, kuyruk sokumu, diz bölgesi, dizin üst ve alt kısımları, baldırların arka kısmı, ayak bileğinin dış ve iç kısmi. Bu bölgelerin her biri farklı rahatsızlıklar için kullanılır. Çin’de kullanılan kupa tedavisinin uygulandığı bölgeler ise daha farklıdır ve daha çok lokal etkiden faydalanmak maksadıyla yapılır. Dinç ve kuvvetli olanlar hariç, 60 yaşın üzerinde olup da hayatında hiç hacamat yaptırmamış olanlara, menstruasyon döneminde, gebe kadınlara ve 1 yaşından küçük çocuklara hacamat yapılması çok risklidir (51). Ayrıca ileri derecede halsizliği olan hastalarda, anemisi olanlarda veya aktif kanayan hemoroid gibi anemiye neden olabilecek sürekli bir kanama odağı olanlarda, vücudunda muhtemel bir protein eksikliğine bağlı ödemi olanlarda da hacamat yapılmamalıdır. Hepatit veya AIDS gibi bulaşıcı bir hastalık taşıyanlarda hacamat yapılırken kontaminasyon riskinin yüksek olduğu unutulmamalıdır. Hacamatta kullanılan bütün araç gereçler bir defa kullanıldıktan sonra atılmalıdır, aynı hasta için dahi olsa tekrar tekrar kullanılmamalıdır.

KaynaklarSülük Tedavisi (Hirudo Tedavisi)
  Sülük tedavisi etkili bir doğal şifa yöntemidir.
Kurmaya çalışan çevresindeki en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Bilimsel tıp başlangıçtan bu yana 2000'den fazla yıl hayatta kaldı.
Konvansiyonel farmakolojik ve girişimsel tedavi yöntemleri ile karşılaştırıldığında, sülük tedavisi tıbbın çeşitli alanlarında kullanım çok geniş bir alanı vardır.
Sülük tükürük manifoldu farmakolojik efects uygulamayın biyoaktif maddeler bir dizi içerir.
Sülük tedavisi modern tıpta oynadığı rol nedir?
Sülükler Tıp kullanımı uzun ve çok ilginç bir geleneğe sahiptir.
Firavunlar zamanında yanı sıra klasik Greko-Romen uygarlığının antik Mısır'da, sülük tedavisi yaygın olarak uygulanmıştır.
19. yüzyılda, sülük tedavisi zirvesi olduğu zaman, o "vampirizm" olarak bilinen daha sonra sülük tedavisi abartılı bir formu exesses nedeniyle ciddi bir gerileme yaşadı. Ilaçlar ile tedavi lehine önyargı yavaş yavaş geleneksel tedavi yöntemlerinin göz ardı yol açtı. Sülük tedavisi neredeyse 1990'lı yıllara kadar tahsil edilecek değil, 2. Dünya Savaşı sonrasında unutulmuştur
Ne sülük tedavisi sırasında ne olur?
 
Tedavi normal olarak 60 ila 90 dakika yerde sürer. Kesin endikasyonlar bağlı olarak, tek bir tedavi genellikle yeterlidir.Tedavi cilt üzerinde önceden seçilmiş yerinde sülük koyarak başlar. Sülük deri içine yolunu kesmek için çok küçük olan diş kullanan, daha sonra emme yoluyla deriye kendisini afixes.
Sülük büyük olasılıkla bir ağrı kesici madde salgılar Bu süreç, büyük ölçüde ağrısızdır. Daha sonra emme süreci sırasında
(15 ila 90 dakika), sülük deri içine daha aktif maddeler salgılar. Süreç tamamlandığında, sülük kendi kendine bırakacak. Isırık yarası calin, bir aktif madde nedeniyle daha 12 ila 24 saat için kan akıtmaya devam edebilir. Bu süre esnasında, yara emici bir malzeme ile sarılır edilmelidir.
Iyileştirici etkisi tedavi ve tezahürü arasındaki zaman süresi değişkendir, ancak genellikle tedaviden hemen sonra başlar ve sık sık ay sürer.
Sülükler Tedavi Amaçlı Kullanım INDICATORSFOR:
 
Cilt Hastalıkları
-Karbonkül ve fronkül
-Yaş noktalar
-Skleroderma
-Saç dökülmesi
-Egzama, psoriasid
Kadın Sağlığı
 -Mastitis
-Myoma
-Kistler
-Enfeksiyonlar ve inflamatuar hastalıklar
-Kronik rahim ve apendiks hastalıkları
  - Selülit
  -Kırışıklıklar
  Genel cilt problemi
  Nöroloji
  Beyin ve omurilik-Kan damar hastalığı
  -Spinal osteokondrozis
  -Radikülit
  Kafatası, beyin ve kranial sinirlerin-Nöropatiler
  -Nörit, nevroz, nevralji, uykusuzluk
  Kalp-Damar Hastalıkları:
  -İskemik kalp hastalığı
  -Yüksek kan basıncı
  -Miyokard enfarktüsü
  -Zayıf kan dolaşımı
  -Miyokardit
  -Ön inme veya inme sonrası koşulları
  Ekstremite arter hastalığı-indirin
  -Arter ve ven trombozu
  -Yaraları
  Proktoloji
  -Basur
  Üroloji
  -Böbrek taşları
  -Böbrek hastalığı
  -Kronik prostat sorunları
  Testisler, etc-Varisler
  Yaralanmalar
  -Broken cilt
  -Hematom, ödem
  -Deri ve doku nakli
  Kulak, Burun ve Boğaz hastalıkları
  -Vestibüler nörit
  -Otitis
  -Burun ve sinüs hastalıkları
  -Kronik tonsillit
  -Kulak çınlaması
  Oftalmoloji
  -Müstakil retinanın
  -Inlfamatory göz hastalığı
  -Göz yaralanmaları
  -Glokom
  Gastroenteroloji
  -Kronik gastrit
  -Peptik ülser
  -Kolesistit
  -Safra taşları
  -Bağırsak Problemleri
  Endokrinoloji
  -Diyabet
  Romatoloji
  -Romatizma
  -Artrit
  -Skleroderma
   
  Solunum sistemi
  -Bronşiyal astım
  -Pnömoni
  Sülük tedavisi yüzyıllar boyunca doğal bir şifa yöntemi olarak kendini kabul ettirdi ve güvenlik yüksek seviyede gösteren etkili uygulamalar geniş bir yelpazede tedavi modern bir yöntem olarak kabul yere sahiptir.
  PHYSICALTHERAPY
  -Backpain Tedaviler
  Spor yaralanmaları-Tedavi
  -Seferberlik, post ve pre operatif tedavi
  -Eğitimler tedavi ve nöro musculat tedaviler
  -Lenf masajı
  -Masaj
  MANUEL TERAPİ
  Ortopedik manuel terapi
  -Kraniyo sakral teknikleri ve eklem mobilizasyonu
  - Miyofasyal serbest
  - Yumuşak doku mobilizasyonu
  Cupping
  Bronşit gibi-Solunum sistemi hastalıkları
  -Astım
  -Sindirim sistemi hastalıkları, gastrit
  -Omuz ağrısı bel ve baş ağrısı
  -Jinekolojik bozukluklar, uterus krampları
  Soğuk, donuk omuz
  -Uykusuzluk, akne, ürtiker
  VÜCUT DETOKS SPA SİSTEMİ


  BİTKİ FAYDALARI

  BİLEŞENLERİ

  FONKSİYON

  Alanin

  Antioksidan, kanser önleme
  Alpha-spinasterol
  Anti-inflamatuar
  Arginin
  Idrar (elden kolaylaştırılması diüretik ), iyileşmekte tedavi sperm kalitesini hipofiz bezi uyarır
  Askorbik asit
  Anti-artrit, anti-bakteriyel, anti grip, ülser tedavi, kanser ve astım önlemek
  Asparagin
  Anti-bulantı, idrar (elden kolaylaştırmak diüretik ).
  Beta sisterol
  Anti-bakteriyel, anti-kanser, anti-tümör
  Kalsiyum
  Anti-alerjik, anti-osteoporoz
  Karvon
  Antiseptik, kanseri önler
  Krom
  Insülin hücrelerin hassasiyeti ayarlama, kan şekeri metabolizmayı düzenler, yağ birikintileri çözülür
  Cobatt
  Kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyarır
  Bakır
  Spinal kord tedaviler ile kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olan
  D-Limonene
  Anti-göğüs kanseri, anti-tümör, kanserin önlenmesi
  Fiber
  Anti-diabetik, anti obezite, anti-tümör, anti-ülser, kanseri önlemek kalbi korumak, dışkılama kolaylaştırmak
  Glikoz
  Anti-varis, hafızayı güçlendirme
  Glutamik asit
  Anti-epilepsi
  Glisin
  Anti-ülser, kanseri önlemek
  Hederagenin
  Anti-alerjik, kan damarları, tutmak kan viskozitesi, anti-inflamatuar, anti-mantar esnekliğini muhafaza
  Iyot
  Vücudun enerji üretimini düzenler, saç, cilt ve diş durumunu korumak, artmış metabolizma, gelişmiş ruhsal bozukluklar ve konuşma yoluyla aşırı yağ yakmak
  Demir
  Anti-anemi, anti ketidakaturan adet döngüsü
  Isoleucine
  Anti-beyin hastalığı
  Lösin
  Anti-beyin hastalığı
  Linoleik asit
  Ortak anti-inflamatuar, anti-egzama, anti-alerjik, anti ketidakaturan adet döngüsü, kanseri önlemek
  Magnezyum
  Kalp kası, enzim aktivitesi, kemik ve dişlerin oluşumu sinir aktivitesini düzenler ve enerji içine kan şekeri dönüm etkili oldu
  Metionin
  Anti-egzama, kanser önleme, anti-oksidanlar
  Miristik asit
  Kanser, yağlayıcılar önlemek
  Nigellone
  Anti-astmatik, anti-bronşit, anti-alerjik, anti-spastik kolon
  Oleik asit
  Anti-inflamasyon, kanseri önlemek
  Fenilalanin
  Anti-Parkinson, anti depresyon
  Fitosteroller
  Kolesterol emilimini inhibe ve aşırı yağ sürülmesi kolaylaştırmak, gelişimsel Ment, meme, kolon ve prostat bezi tümörü engeller iltihabı azaltır
  Potasyum
  Anti-depresan, anti-hipertansif, anti-spastik kolon, yorgunluk giderici, bakımı, sağlıklı saç ve cilt
  Beta sitosterol
  Anti-Kanserojen aktivite
  Selenyum
  Meme kanseri, akciğer ve histamin riskini azaltarak anti-oksidan besinlerin, vücutta bir ağır metal toksinleri dışarı çıkardı yardım, konsantrasyonu artırmak doku esnekliğinin korunmasını, kepek saç tedavi ve korumanıza yardımcı
  Siren
  Kanseri önleyin
  Sodyum
  Hipertansiyon tedavisinde
  Stigmasterol
  , Anti-inflamatuar, anti virüs karaciğer toksinleri temizlemek, kanseri önlemek, yumurta kalitesi tutmak
  Tanen
  Anti-tümör, anti-bakteriyel, anti-kanser, anti-ishal, anti-dizanteri, anti oksidan, anti-ülser, anti-virüs
  Treonin
  Anti-bakteriyel, anti streptokoklar
  Thymohydroquinone
  Anti-artrit, anti-astmatik, anti-bakteriyel, anti alerjik, anti-oksidanlar
  Triptofan
  Ağrı kesici, anti-anksiyete, anti-senilite, anti-hipertansiyon, anti-parkinson, anti-migren, anti-uykusuzluk, stresi önlemek
  Tirozin
  Anti-Parkinson, kanser önleme

  Thymoquinone

  Anti-artrit, anti-astmatik, anti-bakteriyel, anti-oksidanlar
  Vitamin A (Beta Karoten)
  Büyüme ve doku onarımı, deri yumuşatma, memprtkuat bağışıklık sistemi ve akciğer kanseri riskini azaltmak için gerekli
  Vitamin B1 (Tiamin)
  , Özet karbonhidratlar Yardım sinirler, kaslar ve kalp fonksiyonu normalize, iştah stabilize, hafızayı güçlendirme, açık yaraların iyileşmesini hızlandırmak ve bir sedatif ajan olarak
  B2 Vitamini (Riboflavin)
  Yardımcı olur, sağlıklı görme, deri, tırnak ve saç bakımında temel, vücudun genel sağlığının iyileştirilmesi, antikorların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı, karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolize
  Çinko
  Protein mensitesis için gerekli Anti-oksidanlar, vücuttaki alkali dengesinin sürdürülmesi, yara iyileşmesi, cilt ve saç sağlığını etkiler, yara iyileşmesini hızlandırmak, vücutta 70 kadar enzim çinko içeren vardır, bağışıklık sisteminin mekanizması düzgün çalışabilmesi için çinkoya ihtiyacı

  02/14/11

  NOKTALAR

  Batılı toplumlarda şişe çukurluğu veya yangına cupping denir. Çin bu pa hou ve Kuan arap hijamah açısından diyoruz.
  Tam olarak şöyle bir tanım vardır:
  الحجامة إخراج الدم من الجلد عن طريق المص ثم التشريط الظاهري الخفيف على ظهر الجلد ثم المص مرة أخرى فيخرج الدم ويحصل الشفاء بإذن الله تعالى.
  Cupping cilt yüzeyinde daha sonra toresan, emme tarafından deriden kanıyor. Çünkü kanın dışarı emme amacıyla yeniden yapılması ve Allah Taala izni ile şifa neden oluyor sonra.
  Birçok hastalık o yoluyla tedavi edilebilir, bu argümanın Muhammed'in Hadis dayanmaktadır:
  عليكم بالحجامة في جوزة القمحدوة فإنه دواء من اثنتين وسبعين داء, وخمسة أدواء من الجنون والجذام والبرص ووجع الأضراس. [رواه الطبراني]
  Sen boynunu Kerana ortasında çürük gerçekten 72 hastalıkları, 5 delilik, cüzzam, çizgili (vitiligo) ve diş tedavi edebilir yapacağız.
  Cupping genellikle Peygamberimiz gün yapılır:
  كان رسول الله صلى الله عليه سلم يحتجم في الأخدعين والكاهل, وكان يحتجم لسبعة عشر, وتسعة عشر, وفي إحدى وعشرين. [رواه أحمد وأبو داود والترمذي وابن ماجه]
  Gün 17, 19 ve 21 akhda'ain ve kāhilnya Peygamberin Bahawasanya berbekam.
  الحجامة تزيد الحافظ حفظا, والعاقل عقلا, فاحتجموا على اسم الله تعالى, ولا تحتجموا الخميس والجمعة والسبت والأحد, واحتجموا الإثنين, وما كان من جذام ولا برص إلا نزل يوم الأربعاء. [رواه الدارقطني]
  Gerçekten de çürük bir hafız ve okunuşu artırmak ve zeki insanların zeka artacak. Yani Allah'in ismi ile berbekam edilebilir. Ve Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar günü berbekam yok. Isnin üzerine berbekam edelim. Sesunnguhnya neden cüzzam ve cilt lekeleri Çarşamba günleri dışında açıklanmaz.
  * Lepra ve cilt lekeleri gibi cüzzam gibi deri ile ilgili hastalıklardır.
  Kaynaklar:
  D  KADIN HACAMAT NOKTALARI

  Solunum organları:
  1. Soğuk algınlığı: 4, 17, 52, 59
  2. Kronik bronşit: 13, 17, 45, 54, 59
  3. Astım: 5, 6, 8, 9, 16, 17, 54
  sirkülasyon sistem:
  1. Genel olarak geliştirmeler: 16, 18, ​​19, 40, 55
  2. Kan basıncı çok yüksek: 36, 40, 43, 49, 60
  3. Kan basıncı çok düşük: 16, 18, ​​24, 36
  Sindirim Sistemi:
  1. Mide / ince bağırsağın [duodenum] ağrı: 24, 27, 36, 47, 61
  2. Karaciğer şikayetler: 16, 36, 37, 57, 60
  Böbrek ve mesane:
  1. Yatak ıslatma: 31, 36, 40, 62, 64
  2. Enflamasyon / Şişme: 31, 34, 43, 62, 64
  romatizmal şikayetler:
  . 1 Eklem ağrısı: 12, 37, 42, 46, 58
  2. Boyun ağrısı: 42, 50, 51, 58
  3. Omuz ağrısı: 7, 12, 38, 68
  4. Dirsek ağrısı: 12, 37, 58
  5. Bel ağrısı: 42, 62, 64, 67
  6. Ağrı gut, ürik asit: 41, 63, 65, 66, 67, 68
  7. Kalça ağrısı: 37, 42, 66
  8. Diz ağrısı: 35, 37, 42
  9. Ayak bileği ağrısı: 42, 43, 44
  Üreme sistemi:
  1. Adet sorunları: 28, 29, 30, 31, 40, 62
  2. Orgazm sorunları: 2, 16, 19, 53, 64
  Stres veya Emotion İlgili Dengesizlik: 16, 19, 20, 36, 40, 55
  : Ağrı rahatlatmak
  1. Başağrısı - Genel: 1, 50, 58, 59
  2. Başağrısı - Alın: 1, 59
  3. Başağrısı - baş Başı: 42, 49
  4. Başağrısı - tapınağın: 2, 58
  5. Başağrısı - Arka kafa: 42, 50
  6. Diş ağrısı: 43, 59, 62, A, B
  7. Baş dönmesi / Sersemlik: 43, 48, 51, 52
  8. Uykusuzluk: 16, 19, 40, 43, 55
  9. 58, 69, 70: / Kulak çınlaması uğultu
  10. Kabızlık / Kabızlık: 26, 57, 63
  11. Ishal: 26, 27, 36, 47
  12. Rüzgar: 24, 26, 40, 47
  13. Bulantı, kusma: 16, 19, 36
  14. Alerjiler, deri döküntüsü [deri döküntüsü]: 16, 36, 40, 49
  15. Yorulma: 24, 31, 36, 59
  16. 36, 45, 56: gövdesinin verimini artırmak
  17. Anksiyete: 16, 19, 36, 40, 43
  18. Uyuşukluğa: 19, 40, 43, 45
  19. Cinsel sorunlar: 6, 31, 36, 40, 43, 62
  giderilmesi kötü Alışkanlıkları:
  1. Daha az ağırlık: 22, 24, 25, S
  2. 5, 17, 20, 36, 45: sigara durdur
  3. 4, 16, 19, 36, 40: alkol Stop
  yüz ve vücut bakımları: 1, 2, 34, 36, 40
  K

  Terapisi cupping sürecinde, bu SAW Peygamber'in örneğe göre doğru noktalar bunu yapmak için önemlidir. Sünnet'te Hz noktası aşağıdaki gibidir:
  .
  1.Ummu Mughits
  Bu nokta taç bulunan ve tedavisinde yardımcı olan HİPERTANSİYON ve FELÇ  , vertigo ve migren
  .
  2. Qumah Duwah
  Bu nokta orta boynuna idi, bu noktada Bulanık görme gibi hafif ve ağır hastalıkların tedavisinde çok faydalıdır, bellek, baş ağrısı, omuz ağrısı, boğaz geliştirmek.
  .
  3.Al Akhda'ain
  Bu noktada sol ve kanana boyunda iki damarlardır. Bazen pozisyonu biraz gizlidir. Faydaları aşmak için HİPERTANSİYON ve FELÇ  baş ve yüz.
  .
  4.Al-Kaahil
  Bu noktada kafa ve sinir hastalığı etrafında problemler için yararlı omurga, üst ucunda yer almaktadır.
  .
  5.Al-Hammah
  Bu bellek geri kazanmak için yararlıdır kafasının üst nokta ise
  .
  6.Titik Kadro
  Onun pozisyonda arka sağ ve sol, astım, akciğer ve bronşit için faydalı. Oldu
  .
  Bel 7.Titik
  Bu nokta böbrek problemleri ve zor işeme için yararlıdır.
  ,
  Hip 8.Titik
  Otururken ağrı giderici için kullanışlıdır.
  .
  Kasık 9.Titik
  Gevşek veya morarmış ayaklarına Faydalı vurmak ya düştü
  .
  10.Titik baldır ve diz bükme
  Üstesinden mesane bozuklukları, gut, ve sert.
  .
  11.Titik arka ayak
  Skrotum yaralı uyluk, baldır, adet engeller ve kaşıntı problemi için
  .

  Kupa terapisi veya hijamah olan  Al Hijamah kulit.Perkataan vadeli yüzeyi yoluyla vücuttan kirli kan (zararlı toksinler) atarak gelen : Hacamat ( حجامة demektir) kirli kan sürümü . İngiliz oysa adlandırılır çukurlaşma ve Malay dilinde olarak bilinir çukurlaşma . Endonezya'da, Kupa terapisi veya cantuk vadeli olarak da bilinir. [1] .
  "Kullanılan çukurluğu:, aşırı sıvı ve toksinlerin tahliye yapışıklıklar gevşetin ve bağ dokusu asansör, durgun deri ve kaslara giden kan akım getirmek ve periferik sinir sistemini uyaran" [2] .
  Bir emiş / vakum negatif basınç yaparak kap / kafa adezyon / bağ dokusunun yapışma kaldırılması, aşırı vücut sıvıları (kan kirli) ve toksinlerin drenaj sonuçlanan oluşturulur ve kan "temiz" akacaktır deri ve kas dokusunun yüzeyi gibi durgun periferik sinir sistemini uyarmak. [3] .
  Belirtilen bazı Literatürde bu uyarıcı veya etkinleştirmek eserleri çukurluğu: (1) bağışıklık sistemi, (2) Harcamaları Enkefalin, (3) serbest nörotransmitter , (4) "ağrı için kapıları" Konstrüksiyon ve kan damarları ve (5) dilatasyon acı hissi yorumlamak hizmet merkezi sinir sistemi (MSS). [4]
  Noktada pembekaman çürük yapılırsa, deri, derialtı dokusu (alt kutis), fasya ve kas mast hücreleri ve başkalarına zarar olacaktır. Bu hasarı bir sonucu serotonin gibi bazı mediatörleri çıkacak şekilde, histamin, bradikinin, yavaş reaksiyona giren madde (SRS) yanı sıra, başka maddeler olarak bilinmemektedir. Bu maddeler kapiller ve arterioller dilatasyon ve bölgede dibekam parlamaları reaksiyona sebep olabilir. Kapiller dilatasyon da çok pembekaman yerlerden oluşabilir. Bu, kan damarlarının mikrodolaşımında düzelme sağladı. Sert kas gevşeme etkisi (gevşeme) yerleştirir ve genel vazodilatasyon kan basıncı stabil düşüreceğine neden olduğunu. En önemli kortikotropin salgılatıcı faktör (CRF) ve faktörleri adenohipofise bırakarak diğer sürümüdür. Da KBY oluşumuna yol açacaktır ACTH ve kortikosteroidler. Bu, kortikosteroid İyileşmek enflamasyon etkiye sahiptir ve hücre geçirgenliği stabilize. [5]
  Cupping kullanılan bir tedavi tekniği cam, boru, veya süreç Qi enerji dolaşımı için sırayla cilt yüzeyinde yerel bir baraj sebebiyet veren, pengekopan (cam tüp içinde negatif basınç oluşturabilir, ya da bambu) yapıyor ile başlayan bambu anlamı olduğunu [6] ve Xue artar, analjezik etkisi, anti-şişmesi, dışarı itici patogenik rüzgar ve soğuk nemli bir rüzgar, toksinler, aynı zamanda vücut içinde oksidan çıkarılması. Islak cupping teknikte, yerel bir baraj sonrası, terapistler kirli kan verilebilir, böylece deri yüzeyinden penyayatan bir neşter veya iğne bere giymiş olan süreç devam etmektedir. [7]
  Diğer çalışmalar belli bir noktada cupping güçlü sinir A-delta ve C gibi endorfin üretecek talamus spinothalamicus yolu doğru aracılığıyla omurilik arka boynuz devam edilecektir sinir cilt yüzeyinde uyarabilir gösterdi. Diğer birçok uyaran motor nöronlar sempatik afferentleri geçirilir ve ağrı refleksleri entübasyon neden olacak iken. [8]
  Berbekam hemofili hastalığı, hipertansiyon, gut, romatizma, siyatik, bel ağrısı (bel ağrısı), migren, baş dönmesi, anksiyete (kaygı) ve hem fiziksel hem zihinsel diğer hastalıklardan gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmış olan klasik tedavi yöntemleri. [9] .
  Cupping tarafından örnek bir tedavi olan Muhammed olarak açıklanan SAW, Hadis Buhari :
  İbn Abbas'tan Peygamber dedi ki: "Şifa (tıp) üç şekilde mevcuttu. Bal yiyerek, bıçak hijamah (morluk) ve sıcak bir demir ile Ve ben sıcak bir demir ile benim ümmetim yasaklıyorum. " (Hadisi Buhari)

  Tarih

  Hijamah / çürük / / Kan cupping / başlık / chantuk ve birçok diğer şartlar eski çağlardan beri bilinmektedir icar, Sümer krallığının, sonra Babilliler, Mısırlılar, Saba, ve İran'a kadar büyümeye devam. Peygamber zamanında, bir cam bardak veya kase yüksekliği kullanılır.
  Antik Çin günlerde onlar cam yerine korna "bakım boynuzları" olarak hijamah diyoruz. 18. yüzyılın (13. yüzyıl AH) aralığı içinde, Avrupa'da insanların hijamah için bir araç olarak sülük kullanın. bir anda, 40 milyon sülükler bu amaçla Fransa'nın ülkeye ithal edilmiştir. Gıda olmadan Dilaparkan sülükler. Yani insan vücudunda ettirdikleri zaman, o kan etkili olmak zorundaydı emmeye devam edecektir. Bir kez tam, o hareket ve düşmeye devam etmek için tekrar deneyin vermedi ve ardından tören sona hijamahnya.
  Adlı kitabında bir herbalist Ge Hong (281-341 AD) Acil Durumlar için reçete A Handbook Tang Hanedanlığı, cupping akciğer tüberkülozu tedavi etmek için kullanılır ise, tekniği "jiaofa" denilen / sıkıntımız şundan cupping için hayvan boynuzları kullanır. 18. yüzyılın (13. yüzyıl AH) aralığı içinde, Avrupa'da insanların çürük (Sülük tedavisi olarak da bilinir) için bir araç olarak sülük (al 'ALAQ) kullanabilir ve hala bugüne kadar uygulanmaktadır. [10] .
  Tarihsel perspektif ve güncel stratejiler: Bu tedavi artık tamamlandı ve kolayca İdrar yolu enfeksiyonları maddesinde Yönetimi Curtis N, J (2005) tarafından pratik bir araç ve efektif.Disebutkan ile bilimsel esaslara göre kullanmak değiştirilmiş olduğu Bölüm 1 antibiyotik-öncesi. Üroloji Dergisi. 173 (1) :21-26, Ocak 2005. Eski Mısır'da M.Ö. 1550 civarında yazılmış olan Ebers Papirüs, eski cupping sorunu bahsettiği Tıp notları Ders Kitabı. [11] .
  Hipokrat (M.Ö. 460-377), Celsus (M.Ö. 53-7 M), Aulus Cornelius Galen (MS 200-300) onun günün tedavisi için kan damarlarının doğrudan bertaraf popüler. Bu tedavi teknikleri, oldukça çok geldi kan miktarı, bu nedenle seyrek hasta bilinçsiz değildir yerine getirirken. Bu yöntem de sık sık Romalılar tarafından kullanılan, başarı ve yararlılığı inanan rahipler tarafından Rumlar, Bizans ve İtalya. [12] .
  Hijamah bilinen ve Endonezya'da yetişir zaman?
  Endonezya girdiği bu yöntem, iddia edilen tedavi girdiğinde resmi kayıt yoktur Gujarat dahil edilmesi ve İslam'ı yaymak Arap tüccarlar ile uyumludur. [13] .
  İlk ardından birçok din adamı ve kumaş / pamuk / kağıt yakılır ısıyı kullanan çok basit bir teknik ile "sarı kitap" öğrenmek öğrencileri tarafından uygulanması ve bu yöntem kullanılan bir cam / şişe ile hemen kapatılır. Zaman yaygın terimi "soğuk" vücut-PEGA ağrısı / sertliği şikayetleri ve baş ağrısı tedavisinde kullanılan veya bilinmektedir. [14] .
  90 özellikle Endonezya Malezya, Hindistan ve Ortadoğu'da okumuştu Öğrencilerden / işçilerden alınan oluyor çünkü bu yeniden tedavi eğilimi Endonezya'da hızla büyüyor. Bu tedavi artık tamamlandı ve kolay bir araç kullanarak bilimsel esaslara göre kullanmak modifiye ettiği hijyenik, pratik ve etkin. [15] .

  Çürük Türü

  • Rüzgar (çukurluğu veya çukurluğu kurulayın Hijamah Jaaffah emme ve yeri çevresinde herhangi bir kanama olmadan deri yüzeyine masaj kirli edilir). Kuru cupping acil durumlarda ağrıyı inanılan veya venlerin ağrı gidermek için kullanılan, hastalığı nedeniyle yedekler romatizmal , hastalıklar da sırt ağrısına sebep olur. Kuru enjeksiyon iğnesi ve kan görme korkusu duramaz insanlar için iyi çukurluğu. dibekam cilt 3 gün boyunca siyahımsı kırmızı görünecektir. TCM göre temel prensip kuru hacamat sedasyon / bozulma tekniği ve patojenler kullandığınız aşırı harcama / fazla. Kuru cupping piyasaya unsurlar şunlardır: Qi / enerji, rüzgar, ısı ve yangın. Bu teknik sendromu Re / Isı eksik tipi ile başa çıkmak için çok iyidir. [16]
  • Islak (cupping Hijamah Rothbah bizim ilk yaptığımız,) kuru bir çukurluğu, o zaman çevresinde yoluyla emilir, sonra keskin bir iğne (lanset) ile deri yüzeyinin zarar seti çukurluğu ve el pompası vücuttan kirli kanı temizlemek için. 3 ile 5 dakika her puf, ve 9 dakika maksimum süresi, sonra onun kirli kan döküldü. En fazla 7 kat emiş solunması. Koyu kan kırmızı ve köpüklü şeklinde Brüt kan. Ve 3 saat boyunca bu çürük, su ile söndürülmüş edilemez Ezilmiş cilt. Sonra, aynı yerde aralıklı tekrar çürük 3 hafta Sahaja olup. Geleneksel Çin Tıbbı göre (TCM) Cupping bir sedasyon / bozulma tekniği ve patojenlerdir ıslatın bu aşırı harcama / fazla. Cupping ıslak yayınlandı unsurlar şunlardır: Qi / enerji, Xue / kan, rüzgar, ısı ve yangın. Bu teknik sendromu Re / aşırı ısı ile başa çıkmak için çok iyidir. [17]
  • Yangın bir medya pemvakum / çukurluğu gibi teknik cupping yangın kullandıkları, (Yangın Cupping) çukurluğu. Kalın camdan yapılmış cupping özel gözlük yangın kullanarak yangın Cupping. Bir tedavi yöntemi olarak yaygın bir Çin Cupping yangına yaygın akupunkturun ek olarak kullanılır. Cupping yangın kavramı patojen rüzgar ve soğuk kaldırmak için kullanılan TCM devletler. Sıcak ve kurak sendromu (Sendromu Re) yaşanan tipik bir hasta cupping yangın kullanımı tavsiye edilmez. [18]

  Zaman berbekam

  Berbekam ay ortasında tarafından yapılmalıdır [19] kirli kan toplandı ve daha fazla (kan türbülans yükseklikte idi) uyandırdı çünkü. Enes bin Malik radhiallaahu 'anhudan ilgilidir ki: "Hz Muhammed hijamah yapmak için kullanılan tapınak ve omuzları . . O günü öyle yaptım, on yedinci veya on dokuzuncu keduapuluhsatu " (Ahmed rivâyet etmişlerdir.)
  Cupping hastalığa karşı sağlık ve kendini koruma sağlamak için önleyici bir tedbir olarak zamanlama. gerektiğinde hastalıkların tedavisi için olduğu gibi, herhangi bir zamanda yapılmalıdır. Gerektiğinde Bu durumda İmam Ahmed herhangi bir gün morluk yaptı.
  Içinde iyileşme var, çünkü aç karnına İbn Ömer, bu berbekam alıntı İmam kül-Syuyuthi en iyisidir. Bu berbekam 2-3 saat önce ağır yemek yeme isteyenler için tavsiye edilir. A. Ebu Hureyre'den radhiallaahu 'anhudan, Peygamber sav: "gün 17, 19 ve 21 (Hicri) tarihinde berbekam Her kim, o zaman tüm hastalıkların tedavi edilecektir." (Sahih Sünen-i Ebu Davud, II/732, İmam çalışmaları el-Albani) 2. 'Abdullah bin Mes'ud radhiallaahu' anhudan, Peygamber SAW söyledi: "yapıyorsun çürük Truly en iyi şekilde-19, 17. gün ve gün-21 at." (Sahih Sünen at-Tirmizi, el Şeyh -Albani (II/204)) 3. Enes bin Malik radhiallaahu itibaren 'anhudan, o hatırlattı: "Messenger Shallallaahu' alaihi sıradan berbekam juguler ven wasallam (juguler ven) ve geri. O, 17. gününde berbekam için-19, ve-21 için kullanılır. "(HR, Tirmizi, Ebu Davud, İbni Mace, Ahmed, sahih Sened) 4. İbn Abbas RA den, şöyle dedi: "Messenger Shallallaahu 'alaihi wasallam dedi:'. (Kasyful Astaar Kitabı 17. gününde Berbekamlah ve-21, böylece kan öldürebilir hipertansiyon olmazdı" 'bir Zawaa-idil Çarşı, el-Haitsami çalışmaları (III/388))
  Kitabı El-Qaanun İbn Sina dedi ki: "vücut sıvıları azalmıştır, çünkü vücut sıvılarının ayın sonunda daha az aktif ve normal olmayan ve çünkü ayın başında değil berbekam Mahkum. Bu ay ışık alır gibi sert ve sıvı-sıvı çalkantılı Ayrıca üst ulaştığınızda Bu nedenle "ayın ortasında çürük emrediliyor. [20]

  Nasıl morluk için

  : Cupping yapmak için nasıl [21]
  A. Her cihaz hazırlamak standart sterilize edici ile sterilize edilmiştir.
  2. Dua ile başlayın ve dezenfektan ile dibekam olacak vücut (örneğin iyot) sterilize
  3. "Başlıkları / cups" Her hastaya çukurluğu, emme kuvveti kullanılarak cildin emme takip farklıdır. 5 dakika için uzun emme, bu eylem, aynı zamanda yerel bir anestezik (anestezi) olarak da kullanılabiliyor. Tercih hakkı parçaları koymak ve fazla 4 nokta emiş anda hacamat yapmayın.
  4. Standart bir bisturi ile daha sonra syartoh / penyayatan (başlık çapının bağlı olarak bir noktaya kesi 5-15 miktarı, ince, 0,3-0,5 cm uzunluğunda bir kesi kullanılır ve çok derin olmamalıdır, paralel gövdesinin hattına imal) gerçekleştirildi. Kısa kesilmiş sonra iyi sayatannya olan herhangi bir işaretin, cilt kanaması, ancak sonra gelen kan yoluyla aspire olmayacaktır.
  5.. Geri emiş gerçekleştirin ve 5 dakika başlığında akmasına "kirli kan" izin verin.
  6. Temizleyin ve gerekirse çukurluğu ve emme gibi yeniden yapabilirsiniz biriken kan atmayın. Kesi tekrarlanmaması gerekir.
  7. Temizleyin ve skar habbatus steril kardeşlerime yağı uygulayın. Genellikle kullanılan çürük 2-5 gün sonra kaybolur.
  8. Elhamdülillah deyin ve "mucize" tıbbi Çürüğün sihiri hissediyorum.
  9. Her hastaya bir çürük kendi araçları var tavsiye edildi. Cupping / cihaz Cupping HIV ve diğer enfeksiyon hastalıkları ile yaşayan, hepatit hastalarında, diğer hastalar için kullanılmamalıdır.
  Hadiste geçen yaklaşık 12 ana noktalar var, geri kalanı da bir gelişmedir. Başkalarının organı anatomisi ve patofizyolojik bir hastalığa yaklaşım kullanın Bazı uzmanlar da pembekaman yapmak akupunktur noktaları cupping kullanın.
  Kafa (Um Mughits, Qomahduwah, Yafukh, Hammah, dzuqn, udzun) noktadan dahil Dibekam vücut parçaları, boyun ve sırt (Kaahil, el-akhda'ain, alkatifain, naqroh, munkib), bacaklar (Wirk, Fakhd, Zhohrul qodam, iltiwa ') ve diğerleri. [22]
  Hangi hastalıklar bir çürük tedavi edilebilir?
  Thomas W. Anderson Yöntemleri Cupping Tedavi Gören 100 Hastalıkları adlı bir kitap yazmıştır. Cupping tedavisine oldukça iyi yanıt hastalıklardan bazıları hipertansiyon, hiperuricemia (Gut / Gut), hiperkolesterolemi, vuruş [23] , Parkinson, epilepsi, migren, vertigo, böbrek yetmezliği, varis, hemoroid (basur) ve ağrı tüm şikayetleri ( romatizma, ischialgia / siyatik, bel ağrısı), kan hastalıkları (lösemi, talasemi), kulak çınlaması, astım, alerji, bağışıklık sistemi hastalıkları (SLE, HIV), enfeksiyon (hepatit, fil hastalığı), glokom, uykusuzluk, enürezis / Yatak ıslatma, mani , şizofrenik ve trans (parazit sihirli / cinler), vb. Yani doğurganlık için çürük (doğurganlık) ve güzellik (sivilce kurtulmak, siyah nokta, vitiligo, ağırlık vs kaybetmek) 'dir. [24]
  Çürük kaynaklanan herhangi bir kontrendikasyonu yan etkileri var mı? Böyle bir durumda ne dibekam değil insanlar?
  Gereksinimleri bazen bulantı / kusma gibi yan etkileri ortaya çıkan, az pembekaman karşılandığı Bazı durumlarda (, letarji (pembekaman çok fazla puan varsa), boğa / balonunun sürümü (mesafe çok / <2 saat yedikten sonra yemek yakın ise) pembekaman çok olursa uzunluğu ve pompa gücü) çok güçlü. O "kurallara" göre yapılır Sanki daha sonra bu yan etkiler nadirdir.
  Pembekamannya gecikti İnsanlar vardır: Hamile kadınlar (karın ve alt sırt), adet ve loğusa kadınlar, ilaç, diyaliz, sadece kan vericileri, çok zayıf ve çok düşük kan basıncı durumları olan hastalarda yapılmıştır-kan inceltici alıyor insanlar yanı sıra, tam / aç / sinirlilik olanlar (fobi). [25]
  Dibekam olabilir? Herkes Ve hangi yaş aralığı?
  Herkes 4 yıl aralığında dibekam olabilir ve yukarıda, önemli bir hastanın işbirliği olabilir. Çelimsiz, hamile kadınlar ve çocuklar pembekaman cupping puan cupping ince bir dilim, basınç ve ışık ile, dikkatli yapılması yaşlılar sınırlıdır. [26]

  Bir çürük seçimi ile ilgili ipuçları

  Kupa terapisi seçiminde nasıl iyi ipuçları?
  A. Sertifikalı bir hacamat terapisti seçin ve tercihen eğitim var / tıbbi bilgi yeterlidir
  2. Terapist standart donanım sterilizasyon (sterilizatör) sahip olduğundan emin olun yeterli
  3. Tıraş bıçağı kullanmaktan kaçının (hanscon, maske, cerrahi bıçaklar, steril gazlı bez, vb) standart tıbbi malzeme kullanın, kesici, cam, doku rulo, pamuk, ya da boynuz antetli, bambu ve sıradan bir cam. Uygulamada Rosulullah syartoh yöntemleri (kesi) berbekam. Yılında 

  Batı dünyasında Cupping

  Yöntem ya da çeşitli hastalıkları tedavi etmek için Terapi Sülük (Sülük Tedavisi) Cupping yöntemleri kullanır "Batı" daha haşhaş terapist Hijamah, onlar da yazarız bir çürük yoluyla tedavi ve hastalıklardan arınmış Allah'ın Ta'ala izni ile hastaların artışı ile birlikte sayısız makale, kitap ve diğer yayınlar: 
  TERAPİ Rukayye FİZİKSEL HASTALIK,
  JIN VE RUH BOZUKLUKLARI
  Hala Rukayye eksikliği doğru bir algı var, onlar Rukayye hany arama saja.Dari jin yazar sürmek için kullanılan beraganggapan, Rukayye fiziksel hastalık ve psikolojik tedavi gibi bazı tedaviler için faydaları vardır. Kim bizim toplumda var Tıbben Rukayye tedavi oldu fiziksel ve psikolojik hastalıkların tedavisinde etkinliği tanıdı. Rukayye tedavisinin etkinliğini terapist, hasta ve tedavi sürecinde ortamın durumuna bağlıdır cin çıkarmak için kullanılır.
  Ön
  Tedavisi bozuklukları Rukayye veya cinler bulundurma veya görünmeyen şeyler için bir tedavi olduğunu kamuoyunda bir algı var. Genellikle cinler adam var sınırdışı Rukayye kitle tutulan çünkü yanlış algılamalar olabilir. Bir kitle Rukayye yapıldı Genellikle önce peruqyah cin çıkarmak için sınırlı Rukayye hakkında açıklamalar veriyorsunuz. Peruqyah nadiren yöntemlerinin daha geniş kullanımı fiziksel ve psikolojik iyileşme için böyle Rukayye açıklar. En peruqyah anda sadece sorunu açıklamak Rukayye syar'iyyah ve Rukayye syirkiyyah ve daha az bilimsel tartışma.
  Benzer şekilde, sınırlı Rukayye Rukayye tartışmak için bazı çalışmalar ya da bilimsel toplantı cinler püskürtmek için yöntemi tartışılacaktır. Genellikle değerlendirme ya da bilimsel toplantılar ve Rukayye syirkiyyah syar'iyyah Rukayye konusu da tartışıldı. Nadiren daha kapsamlı ve bilimsel şifa için kullanılması Rukayye tartışıldı. Tartışma genellikle daha fazladır Fıkhıyye bilimsel değil. Fıkhıyye tartışmaların hala iyi, kötü değildir, ancak yöntemin bilimsel bir açıklaması ile birlikte eğer bir bilimsel nitelikteki diğer tıbbi metotlarla tebliğ az Rukayye olduğunu. Aslında, yazarlara göre, Rukayye tedavisi tıbbın ayrılmaz bir parçası olan bütüncül artık tıp dünyasında gelişmiştir.
  Bu nedenle, bu yazıda kısaca geniş kapsamlı Rukayye yöntemlerin kullanımını tartışacak ve kısaca son zamanlarda sağlık alanında bilimsel buluşlar ile ilişkili.
  Tedavi temel Rukayye
  Temelleri Rukayye tedavisi Kur'an ve Sünnet'te yer. Bu ilkeler şunlardır:
  İsra Suresi'nde 'ayette 82 Tanrı şöyle der:
  وننزل من القرآن ماهو شفاء ورحمة للمؤمنين ولايزيد الظالمين الا خسارا
  Biz müminler için panzehir ve merhamet olması Kuran'ın indirildiği ve Kuran kaybı (S. Al-İsra ': 82) dışında bu zalimleri eklenmez.
  Hadis birkaç söz:
  عن علي بن ابى طالب قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم "خير الدواء القرآن (رواه ابن ماجه).
  Ali bin Ebi Talib, dedi: Resulullah. Dedi ki: "En iyi tedavi (a) Al-Kur'ân'dır." (İbn Mâce tarafından rapor edildi).
  عن ابى حزامة قال: قلت يارسول الله ارايت رقى نسترقيها ودواء نتداواى به وتقاة نتقيها. هل ترد من قدرالله شيئا فقال هى من قدر الله (رواه احمد والترمذى).
  Abi Khuzamah itibaren, şöyle dedi: Dedim ki: Ey Allah'ın Rasulü! Eğer şifa (Rukayye) çağırmak için kelimeler melafazkan namaz hakkında ne düşünüyorsunuz, biz (taqiyyah), sonra biz taqiyyah okumak koruma / bakım dilenmek için dua kelimeleri hastalığı gibi tedavi için kullandığınız ilaçlar hakkında bu ve ruqyyah okumak? Bu demektir eğer taqdir (hüküm) Allah'a reddederek değil misiniz? Sonra Peygamber dedi ki: Aynı zamanda taqdir Tanrı (Ahmed ve Turmudzi) içerir.
  عن ابى الدرداء قال سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول: من اشتكى منكم شيئا او اشتكاه اخ له فليقل: ربناالله الذى فى السمآء تقدس اسمك وامرك فىالسمآء والارض كمارحمتك فى السمآء فاجعل رحمتك فىالارض واغفرلناذنوبناوخطايانا انت رب الطيبين انزل رحمة من عندك وشفاء من شفاعك على هذ الوجع فيبرأ باذن الله (رواه ابوداود).
  Abi Dardaa 'den, şöyle dedi: Ben Peygamber duydum. Dedi ki: Bir şeyi ya da bir şey (hastalık) hakkında (Allah'a) şikayet akrabaları hakkında (Allah'a) şikayet arasında, sonra onu (namazı) diyelim Kim: Rabbimiz, Allah cenneti oldu! Ne mutlu senin adın olacak. Thy komutu göklerde ve yerde bir (geçerli) olduğunu. Cennette senin lütuf gibi, daha sonra dünyanın üzerine lütuf olun. Günahlarımızı ve hatalarımızı bağışla. İyi tüm insanların (sağlıklı) Tanrım vardır. Lütuf ve hastalığa karşı senin elin şifa türet. Sonra hastalığı Alah (Ebu Davud) izni ile tedavi edilecektir.
  عن ابى سعيد الخذري قال ان جبريل عليه السلام اتى النبى صلى الله عليه وسلم فقال يامحمد اشتكيت? قال: نعم. فقال جبريل عليه السلام باسم الله ارقيك من كل داء يؤذيك ومن شر كل نفس او عين حاسد الله يشفيك باسم الله ارقيك (رواه مسلم).
  Abi Said Al Hudri itibaren, dedi, Hani, Cebrail aleyhisselamın Salam Peygamber geldi ve şöyle dedi: 'Ey Muhammed! Eğer Sakitkah? ' Peygamber dedi ki: 'Evet.' Cebrail. dedi ki: "Allah'ın adıyla, sana olur ve aynı zamanda her bir ruh veya kıskanç göz kişinin herhangi bir hastalık size Rukayye yalvarıyorum. Tanrı sizi iyileşir. Allah adına, ben sizin için Rukayye yapacağız. ' (Müslim).
  Terapi Rukayye
  İbn Kayyım El Jauziyah Rukayye tedaviye göre (: 41 Ağıl, 1994) bir hastalığı tedavi etmek için Kur'an ve Sünnetten melafatkan dua ile bir tedavidir. İbn Kayyım El Jauziyah Rukayye göre tedavi cin bozuklukları ile sınırlı değil, aynı zamanda fizik tedavi ve ruhsal bozukluklar içerir değildir.
  Rukayye tedavisi, İbn-i Kayyim El Jauziyah göre, Peygamber tarafından kullanılan şifa yöntemlerinden biridir. Yöntemleri Rukayye Hz ek olarak. Ayrıca yöntem pembekaman, ısıtma, gıda, içecek, parfüm-haruman, çevre, vb. (Ağıl, 1994: 2-22).
  Terapi, iki, yani bir şeriat Rukayye dibagai olduğunu Rukayye Syar'iyyah ve Rukayye Syirkiyyah . Rukayye Syar'iyyah üç gereksinimleri vardır. Birincisi, bir cümlenin inşaat değiştirmeden Kur'an veya Hadis ayetler kullanarak. İkinci olarak, akıcı bir Arapça kullanarak, denagn net okuyabilir, bu nedenle özgün içeriği değişmez. Üçüncüsü, bir çare aslında Yüce Tanrı kendisi ise Kur'an ve Hadis ayetler okuyarak, sadece iyileşme için bir araç veya Wasilah olduğuna inanmaktadır. Daha yakın Allah SWT alabilirsiniz bu nedenle tesisin süslüyor sağlar. Syirkiyyah Rukayye gelince Allah'tan başka yardım için yalvaran veya Allah'a yalvaran ve başka kişilere de hitap tarafından Rukayye olduğunu. Onun okuma Peygamber ve ashabı tarafından öğretilen, bazen benzer şekilde Rukayye syar'iyyah (Bishri, 2005: 21-22) rağmen asla. Örneğin Kur'an özgü dil (: 45 doğaüstü dergisi, No.3/Tahun, 1/2003) ile Şeytan ya da insan yapımı büyü yüceltmek son harfleri (ters ters), ya da büyü okunur.
  Hastalığı Fizik Tedavi Rukayye
  Vardır Peygamber tarafından yürütülen fizik tedavi için Rukayye birkaç örnek. Örneğin Rukayye akrep sokmasına tedavisi için. Aşağıdaki gibidir hadiste ifade edilen:
  İbn Ebî Syuaibah rivayet Müsned Abdullah bin Mes'ud Hadisler onu, o anlattı:
  بينارسول الله صلعم يصلى, اذ سجد: فلد غته عقرب فى اصبعه, فانصرف رسول الله صلعم, وقال: لعن الله العقرب: ماتدع نبيا ولا غيره. قال: ثم دعا باءنافيه ماء وملح, فجعل يضع موضع اللدغة فى الماء و الملح, ويقرأ قل هو الله أحد, والمعوذتين. حتى سكنت.
  O maddi olmayan duran iken Peygamber, dua yaparken, aniden, bir akrep parmağını sokuldu. Sonra Peygamber geldi ve dedi ki: Allah, akrep lanet etsin. Başka bir peygamber arasında Scorpions hiçbir ayrım. Sonra Allah, su gönderdi ve tuz alınması okurken, daha sonra sokulan akrep tuzlu su ile ıslatılır qul huwallahu Munday ve muawwidzatain ağrı azalır böylece.
  Ayrıca Müslüman rivayet Sahih-i Osman bin Abi'l Ash onu, o zamanlar İslam'ı beri vücutta diseritanya ağrısı söyledi Peygamber geldiği söylenir. Sonra Peygamber dedi ki:
  "Hasta vücut parçası üzerinde ellerini Lay ve söylemek Bismillah üç kez ve şu dua yedi kez söylüyor:
  أعوذ بعزة الله و قدرته, من شر ما أجد وأحاذر
  "Ben Tanrı'nın ihtişamını ve buldum ne çirkinlik gücü ile sığınırım, ve ben ne korkuyordu."
  İbn Kayyım göre Al-Jauziyah Rukayye tedavisi ağrı tehlikeleri yüceliğini ve güç koruma yalvaran O'na teslim Allah'ın adı dahil, birçok şeyi, içerir. Tüm bu ağrıları gidermek ve daha sonra daha güçlü ve daha etkili yapmak için tekrar edebilirsiniz. Sadece bir ilaç alan olarak da malzeme hastalığı ortadan kaldırmak için tekrarlanmalıdır. Yedi kez sayı bu özellikleri (: 225-226 Ebu Ömer, 2005) içerir.
  In Sahih el-Buhari ve Müslim hasta ailesi ziyaret ederken Peygamber SAW rivayet, onun sağ eli ise berkta bedenini ovuşturdu:
  اللهم رب الناس, أذهب البأس: واشف أنت الشافى, لا شفاء الا شفاؤك, شفاء لايغادر سقما.
  Ya Allah, tüm insanlığın Rabbi! Bir All-Heal çünkü Lenyapkanlah ağrı, onu bir rahatlama sağlar, ancak yardım için kesin tedavisi yoktur; başka bir hastalığa eşlik etmez şifa.
  İbn Kayyım göre Al-Jauziyah Rukayye rububiyah mükemmellik ve şifa verme lütfu aracılığıyla Allah'a tawassul unsurları içerir. Tanrı bir tedavi sağlayabilir sadece biri çünkü. Gerçek iyileşme O'ndan gelir. Bu nedenle Rukayye zaten Tanrı rububiyah (: 225-226 Ebu Ömer, 2005) birlik, sadaka ve imanla Allah'a tawassul içerir.
  Kur'an ve Sünnetten ayet veya dualar okuyarak Rukayye tedavisi yaygın fiziksel hastalığın şifa tatbik edilmiştir. Endonezya'da örneğin, Al-Fatihah ve Kur'an ve sünnetten ayet ve duaları okumak Ustadz Haryono tarafından gerçekleştirilir. Hiç çalıştınız yaklaşık dokuz milyon hasta (Damarhuda, 2005: 1-2, 52). Çeşitli ifadelerine dayanarak, hastaların çoğu sağlık ve şifa elde ilerleme yaşadı. Aynı şekilde, bazı yatılı okul, İslam Vakfı, Kyai, ilham ve bireysel ve kolektif birçok Müslüman fiziksel hastalık için Rukayye uğraşmışlardır.
  Anlamda tıbbi tedavi olarak Kur'an ve Sünnetten Rukayye reciting ayet veya dualar fiziksel şifa bir etkiye sahip. Rukayye tedavi ile karşılaştırılabilir, dua terapötik etkinlik fiziksel şifa olarak ele alınmıştır.
  Dr Dossey, Texas mezunu Üniversitesi'nde doktor, dua tedavisi hakkında biraz araştırma toplama sonra, dua kanser hücreleri, kalp pili hücreleri, kırmızı kan hücreleri, enzimler, bakteriler, mantarlar kontrol etmek olduğunu açıkladı ve böylece açıkladı (Hemaya T., 1997: 171-172). Dr doğrultusunda Dossey, William G. Braud, Palo Alto Ötesi Psikoloji Enstitüsü araştırma müdürü, insan, bakteri, maya kolonileri, hareketli algler (çöpleme), bitkiler, protozoa, larva, woodlice (gibi biyolojik hedefler çeşitli zihinsel ve uzaktan etkileyebileceği belirtilmektedir woodlice), karıncalar, civciv, fare, kedi, köpek, hücreler (kan hücreleri, sinir, kanser hücreleri) ve enzim aktivitesi de hazırlanması. İnsan hedeflere, örneğin, göz hareketleri, motor hareketi, aktivite elektrodermal, pletismografik aktivitesi, solunum ve beyin ritimler (: 306 Saputra, 2003) etkileyebilir. Bu, insan aklının dua ya da aktivite sağlığı dahil yaratıklar, etkileyebileceğini düşündürmektedir.
  Daha sonra Dr Lina Hawari at San Francisco 393 kalp hastalarının bir çalışma dua tedavisi ile birlikte terapi çok az komplikasyon olduğunu hastaların, grupları olduğunu gösterdiğini söyledi olmayan bir dua tedavisinin çok, kalp hastalığı komplikasyonları (Hawari, 1997: 8). Sonraki dr. H. Tb. Erwin Sp Kj Kusuma, klinikte Prorevital bir uzman psikiyatri birimi, molekunya dua olmuştur su yapısının değişeceğini belirten ve bir tıp (Digest, 2002: 61-64) olarak kullanılabilir. Dr görüşü doğrultusunda. H. Tb.Erwin Yukarıda, Dr tarafından yapılan bir Japon penelitiandi Emoto kelime veya sesler verilirse su moleküllerinin yapısını değiştirmek olacağını gösterir. Daha sonra vücut suyu olduğu yaklaşık yüzde 70 olduğunu açıkladı, kelime, ses veya dua (: 14-19 Bambang, 2006) verilen zaman değişiklikler olacaktır. Vücutta su yapısı içinde değişikliklerin sağlık seviyesi etkiler.
  Üst sağlık duanın etkileri üzerine çeşitli çalışmalar, dolaylı olarak, tedavi Rukayye, Kur'an ve Sünnetten dualar, fiziksel hastalığın iyileşmesini etkileyen kanıtlamaktadır.
  Ruhsal Bozukluklar için Rukayye Terapi
  Ruhsal bozukluklar için Rukayye tedaviler şu hadis bazı ifade edilir:
  Olarak Sünen-i Ebu Davud bildirilen bir amcam Khārijah Ibnush Shilt yoluyla sahih Sened ile:
  اتيت النبى صلى الله عليه وسلم, فاسلمت, ثم رجعت فمررت على قوم عند هم رجل مجنون موثق بالحديد, فقال اهله اناحدثنا ان صاحبك هذا قد جاء بخير, فهل عندك شيء تداويه? فرقيته بفاتحة الكتاب, فبرأ, فاعطونى مائة شاة, فاتيت النبى صلى الله عليه وسلم فاخبرته فقال هل الا هذا وفى رواية: هل قلت غير هذا? قلت, لا, قال: خذها فلعمرى لمن اكل برقية باطل, لقد اكلت برقية حق.
  Ben Peygamber geldi. ve İslam'ı, sonra ben eve gitmek. Ben, bir insan ile bir araya geldi aralarında demir zincirlerle bağlanmış bir durumda çılgın bir adamdı. Sonra ailesi Kitap Fatihatul okuyarak meruqyahnya, o iyileşti onu tedavi edecek bir şey varsa biz, arkadaşınız (Peygamber). Iyi ile gelip Has haberi var mı? "'Dedi, sonra da (hasta ailesi) verir yüz keçi. Ben Peygamber geldi. ve ona söyledim, o dedi, "Bu (demek ki) mi?" Başka bir ifade göre, "Eğer bunun dışında mı dedin?" Ben gördü "Hayır" cevabını verdi. hayvancılık için al "dedi. Benim yaş uğruna, aslında Rukayye Vanity (ye, ama insanlar sizin Rukayye hakkını yemeyin. "
  Bundan sonra Ebu Davud rivayet hadiste de anılacaktır. Hadisi Ebu Davud yılında söyler amcasından, Khārijah aracılığıyla mengetengahkannya söyledi:
  اقبلنا من عند النبى صلى الله عليه وسلم فاتينا على حي من العرب فقالوا: عندكم دواء, فان عندنا معتوها فى القيود فجاؤوابالمعتوه فى القيود فقرأت عليه فاتحة الكتاب ثلاثة ايام غدوة وعشية, اجمع بزاقى ثم اتفل فكأنمانشط من عقال فاعطونى جعلا فقلت لافقالوا سل النبى صلى الله عليه وسلم فسألته فقال: قل فلعمرى من اكل برقية باطل لقد اكلت برقية حق.
  Biz Peygamber (home) geri döndü., Sonra bir bedevi kabileleri varıyoruz. Dediler ki: "Eğer panzehir var mı, gibi gerçekten aramızda zincirleri ile zincirlenmiş bir deli var." Sonra bağlanmış bir durumda bu çılgın insanlar getirmek. Sonra her sabah ve akşam Fatihatul üç gün ona kitap okuyun. Ben ludahku toplamak, o zaman sadece bu bağ (iyi) kaçtı gibi, o zaman bana bir ücret verdi ise onu çok kızgın tükürür. Ama ben, "Asla" dedi. Onlar "dedi, Peygamber önceden sorun. "sordum. ve o "benim yaş için, (sonuçlar) Rukayye yalan (haram) alır, herhangi bir kişi hassas bir gerçeği yenen Rukayye olduğunu yiyin" dedi.
  Ruhsal bozukluklar için Rukayye tedavileri Endonezya bazı okullarda tatbik edilmiştir. Örneğin, Tasikmalaya Suryalaya Yatılı Okulu (Township, 1995: 61-63) içinde, Yogyakarta Muttaqien Raudhatul Yatılı Okulu, Yatılı Okulu Al Ghafur Situbondo (Renda, 2000: 219), Al Islamy yatılı okul, Kulonprogo, Yogyakarta (Setyanto, 2005: 55 -58) ve bazı yatılı okul ya da diğer İslam Vakfı.
  Reciting ayet veya Kur'an ve Sünnet'te yer alan dualar anlamında Tıbben Rukayye yöntemi, bu ruhsal bozuklukların tedavisinde etkinliği kabul edilebilir.
  Rukayye (Kur'an ve Sünnetten dua) doğrultusunda dua terapötik uygulama, bazıları çeşitli yerlerde ruhsal bozuklukların tedavisi yapılır ruhsal bozukluğu olanlar tedavi yardımcı oldu. Örneğin, Dr Dossey, Texas mezunu Üniversitesi'nde doktor, Redland, California Üniversitesi'nde araştırma sonuçlarına dua ruhsal bozukluklar (: 171-172 Hemaya T., 1997) üzerinde iyileştirici etkisi olduğunu göstermektedir söyledi. Daha fazla araştırma Snyderman (1996) (dua ve anma (): 24 Hawari, 2002) etkili değildir, sadece medikal tedavi ile dini tedavisi olmadan aksi, tam değil hiçbir din olmadan tek başına medikal tedavi öneririz. Bir organizasyon olarak adlandırılan Pastoral ve insanlaştırma Servis yanlızca psikiyatrik tedavi almış hastalarda ruhsal bakım şeklinde hastanelerin din ruh sağlığı hizmeti vermektedir. Bu entegrasyon yöntemi daha iyi sonuçlar getirdiğini ortaya çıktı, yani ruhsal bozukluk belirtileri daha hızlı bir şekilde çözülmesi ve bir akıl hastanesinde (tedavi süresi uzun kalış Yatış ) (Hawari, 2002: 50) kısaltılabilir.
  Yukarıda ruhsal bozukluklar tedavi ile ilgili duanın etkisi üzerine çeşitli çalışmalar dayanarak, dolaylı olarak, Kur'an ve Sünnetten bir dua ile, o Rukayye tedavisi kanıtlıyor psikiyatrik hastalıkların iyileşmesi üzerine etkisi var.
  Bozukluklar için Jin Rukayye tedavisi
  Genellikle fiziksel ve psikolojik hastalıklara benzer semptomlar olmasına rağmen Jin müdahale, hastalığın tipik bir olgudur. Fiziksel ve psikolojik tedavi çok geniş bir yelpazede başarısız olduğunda genellikle sadece keşfetti. Örneğin, hastanın fiziksel çeşitli ilaç ile tedavi edilen, fakat herhangi bir etkisi olduğu ve ağrı hala azaltılmış değildir. Benzer şekilde, hastalar gibi sedasyon gibi psikolojik tıp çeşitli verilir, ama hastalar hala uzun bir süre uyumaya ve agresif kalmak ve kendini kapatamaz. (Göz ve ışın enerji hissedilebilir gibi) görünen özel işaretler vardır çünkü Ama bazen hızlı bir şekilde cinler ile ilgili sorunlar, deneyimli kişiler tarafından bilinir. Ama en belirgin Kur'an ve Sünnetten Kuran okunduğu ayet ve dualar sonrasında hastanın reaksiyonudur. Vücudun genellikle orada geliatan reaksiyonu, korku ya da öfke ifadesi, bağırma, vb.
  Yukarıda fenomeni ile ilgili olarak, bozuklukları Rukayye genie tedavisinde yapılması gerekir. Mehdi bin Ali bin Muhammed el-QARNI ve anahat Syek Abdülaziz bin Abdullah bin Baaz şöyle bozuklukları Rukayye jin için tedavi süreci anlatılmaktadır:
  A. Hazırlık Faz
  Bir. Terapistler için:
  1) temiz ve saf inanç ve söz ve eylemlerin gerçekleştirilmesi olması.
  2) O, Tanrı'nın sözünü Allah SWT izni ile cin ve şeytan çıkarmak için güçlü bir etkiye sahip olduğuna inanmaktadır.
  3) cinler bütün ayrıntıları bilmek.
  4) kapı veya giriş fırsatları jin bilerek.
  5) şeytanın dahil yol açan yasadışı fiillere bilerek.
  Allah SWT 6) Düzenli zikir.
  Tedavisinde 7) Beniat Ikhlash.
  Tedavi ve hastanın önce 8) o ilk berwudlu gerekir.
  Yardım cinler Allah SWT püskürtmek için 9) Yargıtay.
  Uzak şarkılar, müzik, maksiyat yol resimleri, maksiyat, köpek evi yol açan bir durum, vb tedavinin her yerinden 10).
  b .. Hastalar için.
  1) Hasta ve ailesi bilgi verilmiş ve İslam Aqeedah hadisleri Allah'tan başka bağımlılığı ne olursa olsun doğru ve saf kalbi vardır.
  2) tedavi Rukayye sihirbazlar ve büyücüler olan hastaların tedavisinde farkı açıklar ve Kur'an da uyuşturucu ve müminler için bir rahmet içerdiğini hastalara açıkladı.
  3) hastanın amulets giyen edilirse kaldırılır ve yanmış edilmelidir.
  Hasta bir kadın ise 4), ona bir mahram eşlik çıplaklık, ve tedavinin yerini yasaklandı mahram başka biri örtülmelidir.
  2. Tedavinin bu aşamada
  : Bu aşamada terapist örneğin ruhları kovmak bir mektup veya ayet okumak, Al-Fatiha, Al Ikhlash, Al Falaq, bir Naas, ayet Başkanı, üç son ayet Bakara Suresi , vb.
  3. Tedavi sonrası.
  Bir. Hasta dua tutmalı.
  b. Allah SWT ve Hasta her zaman zikir.
  c. Birkaç gün veya hafta tedaviden sonra hasta tekrar Kuran ayetleri okumak için terapiste döndü.
  d. Hasta her zaman Besmele herhangi bir zaman ve fırsat okumalısınız.
  e. Hasta Kur'an okuma kendisi (: 80-86 Ali, 1999) dinleyen ya da okuyan aktiftir.
  Yukarıdaki dayanarak Rukayye tedavisi değil sadece cin tarafından anlaşılan hastalıkların tedavisinde kullanılan, ama aynı zamanda fiziksel ve psikolojik ağrı tedavisi için kullanılabileceği açıktır. Fiziksel ve psikolojik penymbuhan tıbben kabul edilebilir terapötik etkinliğini Rukayye.
  Kapak
  Rukayye tedavisi Peygamber bir terapötik kullanımı hastalığın tedavisinde diğer bazı terapiler olmak. Rukayye tedavisi fiziksel hastalık ve psikolojik tedavisi için de ruhları kovmak için kullanılır, ama sadece. Rukayye tıbbi, fiziksel ve psikolojik hastalıkların tedavisi için terapötik etkinliği tanıdı. Rukayye tedavisinin etkinliğini terapist, hasta ve tedavi sürecinde ortamın durumuna bağlıdır cin çıkarmak için kullanılır.
  Kaynak Kitaplığı
  Ebu Ömer el-Beşir Maidani (çev.). Peygamber Tedavi Yöntemi SAW . New York: Griya Bilim, 2005.
  Trim ve Bambang riana (ed.). Deny Su Su Bilgelik True Power Olahjiwa . Londra: MQ Yayıncılık, 2006.
  Bishri, Hasan. Rukayye 53 Açıklamalar Magic ve Jin Bozuklukları Komple Tedavisi İslami şeriat altında . Londra: Unseen Press, 2005.
  Damarhuda ve Imawan Mashuri. Anma Şifa Ustadz Haryono tarzı . New York: Kütüphane Uygulama, 2005.
  Hawari, Dadang. İktidar ve Tamamlayıcı Tıp Tedaviler için Zikr . Jakarta: PT Bhakti Primayasa Fonu, 1997.
  Uygulamada Psikiyatri ve Psikoloji Dini Boyutlar . New York: Tıp Fakültesi Yayın Merkezi, 2002.
  Hosen Arjaz Jamad ve Wasmukan (çev.). Şeytan namaz Dövüş . New York: Gusti, 1999 Bildiriler Kitabı.
  ESANS, Nisan, 2002, s 60-64.
  DERGİ ghoib, No.3/Tahun Sayı 1/1423 H/2003, s. 45.
  Praja, Juhaya S. Uyuşturucu ve Mağdur Bakım Ruhsal Hastalıklarda Şeriat Uygulama göre Model tasavvuf. Tasikmalaya : Yayıncılar Basın PT Latifah Latifah Mubarakiyah İslam Enstitüsü (IAILM) Tasikmalaya Suryalaya Yatılı Okulu, 1995.
  Renda K (ed.). İslam Psikoloji Metodolojisi . Yogyakarta: Öğrenci Press, 2000.
  S. Ağıl Munawar Husni ve Abd. . Rahman Ömer (çev.) . Muhammed talimatlarına göre Tıp ve Peygamber Sağlık Tıp Sistemleri Semaran g : Dina Ev Semarang Yayınları, 1994.
  Saputra, Arvin (çev.). Vücut Şifa ve Canlandırıcı Vücut ve Ruh Ötesinde Şifa . Batam Adası: Interaksara, 2003.
  Setyanto, Arif Tri. İlaç kullanıcılar reaksiyon Fustrasi Zikir Etkisi (Al-Islamy Yatılı Okulu Vaka Çalışmaları, Kulonprogo, Yogyakarta) . Ushuluddin FAI-UMS Bölümü'nde Tezi, 2005 yayımlanmaz.
  Tengku Muhammed Hasbi Ashshiddieqy. Kuralları Dzikir ve dua . Semarang: PT. RIZK kütüphane Oğlu, 2002.
  T. Hemaya (çev.). Şifa Kelimeler Namaz ve Güç Şifa . Jakarta: PT. Scholastic Press, 1997.
  Kaynaklar:
  M. Darojat Ariyanto
  Surakarta Muhammediye İsl
  Original Text:
  HOME  Kan Letting ve Regency Dönemi Sülükler toplanıyor

  Bir onun son hastalığı sırasında, Jane Austen'ın sülükler için hiç de yabancı olduğunu hayal edebiliyorum. Bu katliam yöntemi 1830 Hirudo tıbbi sülükler (Avrupa'da yaygın) bulmak zor olduğu ve ithal edilerek veya yurt yetiştirilmeye olduğunu, Büyük Britanya (özellikle Galler) ve Fransa'da çok yaygın idi.

  Sülük bulucular, 1814. George Havell, Yorkshire Kostümler.

  Toplama sülükler kurala istisnalar her zaman olmakla birlikte, geleneksel kadın işgal edildi. Fransa Gazete'de des Hopitaux sülük-balıkçılar hakkında şu pasajı ele alalım:

  Adam sülük balıkçı, Bretagne bir bataklık. 1857.İmajı Shutter Stock

  Hiç La Brenne geçmesi ise, bir adam, kafasına bir yün kapağı soluk ve düz saçlı, bacakları ve kolları çıplak göreceksiniz; tarafından kuru kalmasını noktalar arasında, bir bataklık sınırları boyunca yürür suları çevreleyen. Bu adam bir sülük-balıkçı. Bir mesafeden onu görmek için, onun wo-yıkıl karşımdan yönü, onun çukur gözleri, onun mosmor dudaklarını, onun tekil jestleri, bir manyak onu alacaktı. Bacakları yükseltmek ve birbiri ardına bunları tek inceleyerek her şimdi ve sonra onu gözlemlemek, ona bir aptal varsayalım olabilir, ama o akıllı bir sülük-balıkçı. Onların uğrak arasında hareket gibi, bacakları ve ayakları sülükler kendilerini ekleyin; onların ısırık hissediyor ve onlar bulrushes ve suda yaşayan yabani otları, kökleri hakkında veya yeşil ve sümüksü bir yosun kaplı taşlar altında küme olarak bunları toplar. O nedenle, on ya da on iki, üç ya da dört saat düzine toplayabilir. , Yaz aylarında derin suya sülükler ne zaman emekli, balıkçılar, çırpı ve acele yapılmış sallar üzerine taşımak "- John Gideon Millingen Tıbbi Deneyimi (1838) İlginç alınan Alıntı yoluyla Kondenser: İyi Bit Aşağı Avcılık

  Insan anatomisi ve hastalıkları, gerisinde tedaviler hakkında bilgi ile ilgili olarak tıp alanında yapılmış birçok adımlar rağmen. Anesteziklerin eksikliği dayanılmaz bir deneyim cerrahi ve antibiyotik vardı. Faydalı bitkiler, bu tür dijitalis olarak bilim tarafından daha şans eseri keşfedildi. Katliam ya da tek yönlü bir hasta birkaç seçenek vardı bir hekim tarafından tedavi edilebileceği bir ven 'nefes' oldu. Uygulanması sülükler sık sık, hastanın durumuna değil daha fazla zararlı şiddetli bir kaybı, kan içinde sonuçlanmıştır. Zayıf bir bağışıklık yanıtı olan bir insan tüm bakteri, etkilenmiş yara enfeksiyonları, ishal ve septisemi, muzdarip Aeromonas veronii, leeche bağırsaktaki gerçekleştirilmiştir.

  19. yüzyılda sülük reklam

  Olumsuz etkisi ne olursa olsun, katliam, en az 2500 yıl için tatbik edilmiştir. Ilk aletler, ya da neşter, ahşap ya da taş parçaları bilenmiş, ama ben hakkında yazmak istediğiniz sülükler ifade ediliyor. (Ben bir yılan daha görme güçleri tarafından geri püskürtülen am ve beni gag yapmadım bir görüntü için arama zor bir zaman vardı.) Antik Yunanlılar önerilen hümoral teorisi, inandığı dört mizah, kan, balgam, insan vücudu siyah ve sarı safra dengesi vardı, iyi sağlığı garanti altına alınmıştı. Sağlık neden bu dört mizah bir dengesizlik. Hızlı ileri orta yaşlarda, batıl din ve, kanama sanat çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Hatırlayacak olursak, erken cerrahların yanı sıra berberler vardı. Onların sülükler baş ağrısı gut için bir şey kür!

  Sülükler ile katliam eski bir gelenek

  Sülükler sık etkilenen parçası üzerine, gerekli olabilecek gibi birçok içeren bir şarap cam tersini yapıştırılmıştır. Bu uygulama büyük bir dezavantajı, bazıları sık sık camın üst kısmı emekli ve ba olabilir bu kaldırma riski ödemeden, bunları çıkarmak için tüm girişimleri hiçe sayan, dinlenme kalır "- JamesRawlins Johnson , Tıbbi Sülük Üzerine Bir İnceleme

  Francois onun içinde önerilen Broussais  Histoire des phlegmasies ou iltihapları chroniques  bütün hastalık, aşırı kan birikmesi sonucu olduğunu (1808). Bu durumun hafifletilmesi ağır kurmaya çalışan ve açlık gereklidir. Sülükler daha sonra özellikle Fransa'da bir hastanın tedavisinde sülükler milyon onlarca köklü bir sülük sıkıntısı, yıl başına kullanılan en yaygın yolu, oldu. İngilizler, bu tedavi şekli ile eşit aşık edildi. 1817 yılında doğum Prenses Charlotte ölümü kan emek onu uğraşarak 50 + saat önce hamileliği sırasında onu zayıflatma, icar ve açlık diyet sıkı bir ders reçete onu doktor tarafından şiddetlenir sanısındaydı. Bu konuyla ilgili makalesini okuyun. )

  1833 yılında, katliam sülükler içinde ticari olarak büyük bir sanayi haline geldiğini, Avrupa'da çok popüler oldu. Yetersizliği çeken, Fransa, 41,5 milyon sülükler ithal etmek zorunda kalmıştır. Tıbbi sülük neredeyse onlar için son derece yüksek talep nedeniyle Avrupa'da tükenmiş oldu.Bir özellikle creepy yolu Leeches toplanmıştır. Sülük toplayıcıları, sülükler kollektör bacaklar için kendilerini eklemek için izin sülük istila edilmiş sularda saldırmak olacaktır. Bu şekilde gibi birçok 2500 sülükler gibi, gün başına toplandı olabilir. Sayıları yetersiz olunca, Fransız ve Almanlar, sülük tarım uygulama başladı. Yaşlı atlar suya gönderilir ve daha sonra kan kaybından ölecekti sülük yem olarak kullanılmıştır. -Maggots ve Sülükler bir Comeback olun

  Oh, ben bu yaşlı atlar nasıl acıyorum!

   

  Büyük sülük toplayıcısı jar.

  Hirudo sülük bağırsak

  Sülükler 31 beyinleri var ki oldukça sıradışı ve kendi vücut ağırlığının beş kez ev sahibi düşme önce boğazı kendilerini. Daha sonra bunlar, başka 6 ay için bir besleme gerektirir.(Bazı Örneğin, solucanlar yemek) kan emici sülükler her biri, 650 üzerinden bilinen türler vardır. Kendi lokma bir anestezik bültenleri (dişleri frontal enayi cilt yönlendirilmiş emin) bir hastanın üzerine yerleştirilmesi sülükler, nispeten acısız. Onlar, kan damarları ve kan pıhtılaşma engeller antikoagülan genişletir vazodilatör olarak salgıladığı bileşikler, beslenme sırasında. Solucanlar, erkek ve kadın cinsiyet olarak işleyen, çift cinsiyetli.Bile donmuş edildikten sonra, sülükler hayata geri coaxed edilebilir! Söylemeye gerek yok, bu canlıların bilim adamları için sonsuz bir ilgi kaynağı sağlamalıdır.

  19. yüzyılın başlarında nadir kobalt mavi taşınabilir sülük kavanoz. Bunlar çoğunlukla renksiz cam yapıldı. Kumaş kaplı kaçak önlemek için dışa dönük dudak.

  İnsanlar (çoğu kadın anlamına gelir) tatlı su bataklıkları, göl, havuz ve nehir kenarlarında duruyordu ve sülükler kendi ayakları eklemek için izin verdi. (Bunu yazarken ben ürperti.), Sülükler toplanmıştır sonra nefes delikleri, ya da bir rezervuar ile bir sepet, seramik pota yerleştirildi.

  Bu tüccarların biri toplamak için, onun çocukları, bir kaç ay içerisinde 17.500 sülükler yardımı ile biliniyordu; bu o bir gece, hepsi donmuş topluca, bir rezervuar, tevdi etmişti. "Ama donma onları öldürmek değil, ve onları çevreleyen buz eriterek kolayca hayata çözülmüş olabilir. Bir hayal olabilir daha Sülükler, göründüğü, çok kaba kullanım taşıyabilir: ıslak çanta, paket-eyer taşınan yakından paketlenir ve kuru bir peçeteye önceki ovuşturdu zaman daha fazla avidite ile kendilerini bağlamak olacağı bilinmektedir uygulaması. Sülük-toplayıcıların genel olarak kısa ömürlü ve agues erken kurbanı, sürekli onları çevreleyen nemli ve zararlı bir hava getirdiği ve diğer hastalıklar; güçlü likör kullanımı ile karşı etmeye etkileri "   Alıntı üzerinden John Gideon Millingen Tıp Deneyimi (1838) İlginç alınan  Kondenser: İyi Bit Aşağı Avcılık

  Sülükler taşınması için Pewter kutusu.London İmajı Bilim Müzesi

  Çeşitli konteynerler, camın, gümüş, veya pewter yapılmış bir Leeches gerçekleştirilmiştir. Küçük kase taşınabilir ve daha büyük olanlar muhtemelen bir eczacı dükkanı veya eczane tutuldu. Dışa dönük dudaklar kaçan talihsiz yaratıklar engelledi. Bir bez bağlamak için kullanılmıştır.

  Cam, gümüş ve kalay-kurşun alaşımından yapılmış Taşınabilir sülük taşıyıcılar. Küçük sülük tüpleri bu soruyu yalvarıyor, ağız, gırtlak, kulak, konjonktiva, rektum ve vajina yerlere ulaşmak zor solucan Yönetmen: Nasıl bir - tıkanık sülük almak vermedi?

  1830'larda sonra, kurmaya çalışan bir uygulama tıbbi teşhis becerilerinin artırılması gibi düşmeye başladı. Doktorlar karışmış edildi hastalar sıklıkla olanları daha tam olarak kurtarmaz mı anladım ve diğer ilaç ve homeopatik ilaçlar da dahil olmak üzere daha yararlı tedaviler, kurmaya çalışan yerini almaya başladı

  Kırmızı ve krem ​​Staffordshire sülük kavanoz

  Konu

  Sülük kase

  Blood Letting and Collecting Leeches in the Regency Era

  One can imagine that during her final illness, Jane Austen was no stranger to leeches. This method of bloodletting was so common in Great Britain (Wales especially) and France that by the 1830′s Hirudo medicinal leeches (common in Europe) were hard to find and had to be imported or home grown .

  Leech finders, 1814. George Havell, Costumes of Yorkshire.

  Gathering leeches was a traditional female occupation, although there are always exceptions to the rule. Take this passage about leech-fishers in France from the Gazette des Hopitaux:

  Man leech fishing in a marsh in Bretagne. 1857. Image @Shutter Stock

  If ever you pass through La Brenne, you will see a man, pale and straight-haired with a woollen cap on his head, and his legs and arms naked; he walks along the borders of a marsh, among the spots left dry by the surrounding waters. This man is a leech- fisher. To see him from a distance,—his wo-begone aspect, his hollow eyes, his livid lips, his singular gestures,—you would take him for a maniac. If you observe him every now and then raising his legs and examining them one after another, you might suppose him a fool ; but he is an intelligent leech-fisher. The leeches attach themselves to his legs and feet as he moves among their haunts; he feels their bite, and gathers them as they cluster about the roots of the bulrushes and aquatic weeds, or beneath the stones covered with a green and slimy moss. He may thus collect, ten or twelve dozen in three or four hours. In summer, when the leeches retire into deep water, the fishers move about upon rafts made of twigs and rushes.” - Excerpt taken from Curiosities of Medical Experience (1838) by John Gideon Millingen, via The Condenser: Hunting Down Good Bits

  Despite the many strides that were made in medicine regarding human anatomy and diseases, the knowledge about treatments lagged behind. Lack of anesthetics made surgery an excruciating experience, and there were no antibiotics. Useful plants, such as digitalis, were discovered more by luck than by science. Bloodletting or ‘breathing a vein’ was one way in which a patient could be treated by a physician who had few options. Applying leeches often resulted in a severe loss of blood, which was more detrimental to the patient’s condition than not. A human with a poor immune response could suffer from wound infections, diarrhea and septicemia, all influenced by the bacterium, Aeromonas veronii, carried in the leeche’s gut.

  19th century leech advertisement

  Regardless of adverse consequences, bloodletting has been practiced for at least 2,500 years. The earliest instruments, or lancets, were sharpened pieces of wood or stone, but it is leeches that I want to write about. (I am more repulsed by their sight than a snake’s, and had a hard time searching for an image that did not make me gag.) The ancient Greeks believed in the humoral theory, which proposed that when the four humors, blood, phlegm, black and yellow bile in the human body were in balance, good health was guaranteed. An unbalance in these four humors led to ill health. Fast forward to the middle ages, when superstition and religion gave weight to the art of bleeding. If you recall, the earliest surgeons were barbers as well. Their leeches cured anything from headaches to gout!

  Bloodletting with leeches is an ancient tradition

  Leeches are commonly affixed by inverting a wine-glass containing as many as may be required, upon the part affected. The great disadvantage of this practice is, that some of them frequently retire to the upper part of the glass and remain at rest, defying all attempts to dislodge them, without incurring the risk of removing those that may have fastened.” – James Rawlins Johnson, A Treatise on the Medicinal Leech

  Francois Broussais proposed in his Histoire des phlegmasies ou inflammations chroniques (1808) that all disease resulted from excess build up of blood. The alleviation of this condition required heavy leeching and starvation. Leeches subsequently became the most prevalent way of treating a patient, especially in France, where tens of million of leeches were used per year, resulting in a drastic leech shortage. The British were equally enamored with this form of therapy. It is conjectured that Princess Charlotte’s death in childbirth in 1817 was exacerbated by her physician, who prescribed a rigorous course of blood letting and starvation diet during her pregnancy, weakening her before her agonizing 50+ hours of labor. (Read my article on this topic.)

  In 1833, bloodletting became so popular in Europe, that the commercial trade in leeches became a major industry. France, suffering a deficiency, had to import 41.5 million leeches. The medicinal leech almost became extinct in Europe due to the extremely high demand for them. Leeches were collected in a particularly creepy way. Leech collectors would wade in leech infested waters allowing the leeches to attach themselves to the collector’s legs. In this way as many as 2,500 leeches could be gathered per day. When the numbers became insufficient, the French and Germans started the practice of leech farming. Elderly horses were used as leech feed where they would be sent into the water and would later die of blood loss. – Maggots and Leeches Make a Comeback

  Oh, how I pity those elderly horses!

   

  Large leech collector jar.

  Intestinal tract of the hirudo leech

  Leeches are quite extraordinary in that they have 31 brains and can gorge themselves up to five times their body weight before falling off their host. Afterward they require no feeding for another 6 months. There are over 650 known species of leeches, not all of which are bloodsuckers (some eat earthworms, for example). Placing leeches onto a patient (making sure the frontal sucker with teeth was directed to the skin) is relatively pain free, for their bite releases an anaesthetic. During feeding they secrete compounds, such as a vasodilator that dilates blood vessels and anticoagulant that prevents the blood from clotting. The worms are hermaphrodites, functioning as both the male and female sex. Even after being frozen, leeches can be coaxed back to life! Needless to say, these creatures must provide an endless source of interest to scientists.

  Early 19th century rare cobalt blue transportable leech jar. These were mostly made of clear glass. Cloth covered the everted lip to prevent escapees.

  People (meaning mostly women) stood in fresh water marshes, lakes, pools, and the edges of river banks, and allowed the leeches to attach to their legs. (I shudder as I type this.) Once the leeches were gathered, they were placed in a basket, ceramic pot with breathing holes, or a reservoir.

  One of these traders was known to collect, with the aid of his children, seventeen thousand five hundred leeches in the course of a few months; these he had deposited in a reservoir, where, in one night, they were all frozen en masse.” But congelation does not kill them, and they can easily be thawed into life, by melting the ice that surrounds them. Leeches, it appears, can bear much rougher usage than one might imagine: they are packed up closely in wet bags, carried on pack-saddles, and it is well known that they will attach themselves with more avidity when rubbed in a dry napkin previous to their application. Leech-gatherers are in general short-lived, and become early victims to agues, and other diseases brought on by the damp and noxious air that constantly surrounds them ; the effects of which they seek to counteract by the use of strong liquors.” Excerpt taken from Curiosities of Medical Experience (1838) by John Gideon Millingen, via The Condenser: Hunting Down Good Bits

  Pewter box for transporting leeches. Image @Science Museum of london

  Leeches were carried in a variety of containers made of glass, silver, or pewter. Small bowls were portable, and the larger ones were probably kept in an apothecary’s shop or pharmacy. The everted lips were used to attach a cloth, which prevented the hapless creatures from escaping.

  Portable leech carriers made of glass, silver and pewter. Small leech tubes directed the worm to difficult to reach places in the mouth, larynx, ear, conjunctiva, rectum and vagina, begging this question: How did one retrieve the engorged leech?

  After the 1830s, the practice of leeching began to decline as medical diagnostic skills improved. Physicians realized that patients who were leeched did not often recover more fully than those who were not, and other, more beneficial treatments, including pharmaceutical and homeopathic remedies, began to replace leeching

  Red and cream Staffordshire leech jar

  More on the Topic

  Leech bowl   

   

   

   

  Igle terapi, igle terapi senter i Antalya i Tyrkia har. Hvis du ringer før du forbereder et hotell. Sterile forhold, igle terapi, medisinsk massasje terapi gjelder. Vi vil hjelpe deg å sende en melding.Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

  • Kardiyoloji
  • Pnömoloji
  • Gastroenteroloji
  • Endokrinoloji
  • Jinekoloji
  • Üroloji
  • Göz
  • İmmünoloji
  • Ve Diğerleri

  Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

  • Kanın pıhtılaşmasını önler.
  • Pıhtıların çözülmesini sağlar.
  • Hipoksi’yi düzenler.
  • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
  • Düşük tansiyon (normale çevirir.)
  • Yüksek tansiyon düzenler.
  • İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
  • Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
  • Yağların eritilmesini sağlar.
  • Nabız, sinir ve kasları düzenler.
  • Genel refleksi düzenler.
  • Damar duvarlarını düzenler.
  • Antibakteriyel koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

  Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

  Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

  Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

  Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

  Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

  Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

  Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

  İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

  Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

  Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

  Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

  Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

  Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

  Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

  24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

  1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

  •Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

  2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

  •Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

  3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

  •Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

  • Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

  • Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

  4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

  •Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

  5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

  •Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

  6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  •Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

  7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

  •Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

  8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

  •Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

  9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

  •Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

  10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

  •Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

  11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

  •Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

  •Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

  13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

  • Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

  14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

  •Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
  • Soğuk deri
  • Sigara içiliyorsa
  • Parfümlü yüzeyse
  • Küçük çocuksa
  Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

  15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

  •Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

  18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

  •Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

  19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

  •Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

  20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

  •Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

   Sülüklerin Bakımı:

  Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

  Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli,
  (24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

  Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

  Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

  Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

  Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

  Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

  Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

  Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

  Nazan Başoğul, 27.02.2010

  B

   

  Yazarın son yazıları

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr

  sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülüksülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr

  • Doktor Sülük 

   • sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük
   • Anahtar kelimeler: Sülük satışıSülük tedavisiSülükHorlama Tedavisi tedavisinde SülükSülük Göz tansiyonu
  • Tibbisuluk.com 

  Anahtar kelimeler:Horlama Tedavisi tedavisinde SülükSülükSülük tedavisiSülük Göz tansiyonuHorlama Tedavisi tedavisinde Sülük

  Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

  • Kardiyoloji
  • Pnömoloji
  • Gastroenteroloji
  • Endokrinoloji
  • Jinekoloji
  • Üroloji
  • Göz
  • İmmünoloji
  • Ve Diğerleri

  Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

  • Kanın pıhtılaşmasını önler.
  • Pıhtıların çözülmesini sağlar.
  • Hipoksi’yi düzenler.
  • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
  • Düşük tansiyon (normale çevirir.)
  • Yüksek tansiyon düzenler.
  • İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
  • Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
  • Yağların eritilmesini sağlar.
  • Nabız, sinir ve kasları düzenler.
  • Genel refleksi düzenler.
  • Damar duvarlarını düzenler.
  • Antibakteriyel koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

  Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

  Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

  Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

  Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

  Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

  Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

  Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

  İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

  Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

  Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

  Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

  Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

  Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

  Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

  24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

  1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

  •Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

  2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

  •Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

  3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

  •Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

  • Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

  • Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

  4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

  •Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

  5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

  •Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

  6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  •Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

  7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

  •Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

  8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

  •Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

  9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

  •Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

  10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

  •Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

  11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

  •Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

  •Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

  13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

  • Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

  14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

  •Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
  • Soğuk deri
  • Sigara içiliyorsa
  • Parfümlü yüzeyse
  • Küçük çocuksa
  Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

  15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

  •Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

  18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

  •Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

  19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

  •Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

  20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

  •Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

   Sülüklerin Bakımı:

  Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

  Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli,
  (24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

  Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

  Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

  Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

  Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

  Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

  Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

  Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

  Nazan Başoğul, 27.02.2010

  B

   

  Yazarın son yazıları

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
  0 Yorum - Yorum Yaz

   

   

   

   

  Igle terapi, igle terapi senter i Antalya i Tyrkia har. Hvis du ringer før du forbereder et hotell. Sterile forhold, igle terapi, medisinsk massasje terapi gjelder. Vi vil hjelpe deg å sende en melding.Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

  • Kardiyoloji
  • Pnömoloji
  • Gastroenteroloji
  • Endokrinoloji
  • Jinekoloji
  • Üroloji
  • Göz
  • İmmünoloji
  • Ve Diğerleri

  Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

  • Kanın pıhtılaşmasını önler.
  • Pıhtıların çözülmesini sağlar.
  • Hipoksi’yi düzenler.
  • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
  • Düşük tansiyon (normale çevirir.)
  • Yüksek tansiyon düzenler.
  • İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
  • Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
  • Yağların eritilmesini sağlar.
  • Nabız, sinir ve kasları düzenler.
  • Genel refleksi düzenler.
  • Damar duvarlarını düzenler.
  • Antibakteriyel koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

  Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

  Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

  Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

  Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

  Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

  Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

  Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

  İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

  Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

  Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

  Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

  Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

  Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

  Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

  24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

  1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

  •Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

  2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

  •Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

  3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

  •Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

  • Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

  • Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

  4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

  •Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

  5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

  •Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

  6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  •Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

  7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

  •Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

  8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

  •Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

  9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

  •Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

  10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

  •Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

  11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

  •Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

  •Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

  13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

  • Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

  14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

  •Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
  • Soğuk deri
  • Sigara içiliyorsa
  • Parfümlü yüzeyse
  • Küçük çocuksa
  Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

  15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

  •Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

  18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

  •Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

  19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

  •Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

  20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

  •Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

   Sülüklerin Bakımı:

  Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

  Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli,
  (24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

  Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

  Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

  Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

  Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

  Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

  Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

  Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

  Nazan Başoğul, 27.02.2010

  B

   

  Yazarın son yazıları

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr

  sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülüksülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr
  0 Yorum - Yorum Yaz

   

   

   

   

  Igle terapi, igle terapi senter i Antalya i Tyrkia har. Hvis du ringer før du forbereder et hotell. Sterile forhold, igle terapi, medisinsk massasje terapi gjelder. Vi vil hjelpe deg å sende en melding.Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

  • Kardiyoloji
  • Pnömoloji
  • Gastroenteroloji
  • Endokrinoloji
  • Jinekoloji
  • Üroloji
  • Göz
  • İmmünoloji
  • Ve Diğerleri

  Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

  • Kanın pıhtılaşmasını önler.
  • Pıhtıların çözülmesini sağlar.
  • Hipoksi’yi düzenler.
  • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
  • Düşük tansiyon (normale çevirir.)
  • Yüksek tansiyon düzenler.
  • İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
  • Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
  • Yağların eritilmesini sağlar.
  • Nabız, sinir ve kasları düzenler.
  • Genel refleksi düzenler.
  • Damar duvarlarını düzenler.
  • Antibakteriyel koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

  Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

  Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

  Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

  Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

  Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

  Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

  Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

  İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

  Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

  Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

  Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

  Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

  Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

  Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

  24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

  1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

  •Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

  2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

  •Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

  3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

  •Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

  • Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

  • Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

  4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

  •Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

  5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

  •Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

  6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  •Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

  7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

  •Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

  8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

  •Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

  9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

  •Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

  10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

  •Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

  11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

  •Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

  •Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

  13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

  • Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

  14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

  •Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
  • Soğuk deri
  • Sigara içiliyorsa
  • Parfümlü yüzeyse
  • Küçük çocuksa
  Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

  15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

  •Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

  18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

  •Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

  19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

  •Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

  20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

  •Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

   Sülüklerin Bakımı:

  Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

  Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli,
  (24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

  Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

  Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

  Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

  Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

  Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

  Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

  Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

  Nazan Başoğul, 27.02.2010

  B

   

  Yazarın son yazıları

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr

  sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük,sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülüksülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

   

   

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  eklem romatizması

  www.sülük.com

  62.75%

  2

  mide varisi

  31.62%

  3

  homeopathy nedir

  1.09%

  sÜlÜk satiŞi

  51.52%

  2

  uzm. dr. suat arusan suluk web adresi

  23.32%

  3

  uzm. dr. suat arusan web adresi

  20.31%

  4

  www.sülük.com

  3.01%

  5

  mide varisi

  1.49%

  6

  eklem romatizması

  0.30%

  7

  homeopathy nedir


  varisi

  High

  2

  homeopathy

  Low

  3

  eklem romatizması

  Romatizma % 70 
  Şehrinizdeki tr alamiyorum mekanlar% 70'e varan fırsatlarla. Ucretsiz ÜYELİK! 

  www.SehirFirsati.com/_Romatizma

  kaş içinde ucuz otel 
  Temiz, oldukça büyük bir hit, Great location 

  www.hotelkayahan.com

  Kemik Erimesine Karşı 
  % 100 Bitkisel Çözüm. Ostokin Güçlü Kemik Formülü. 

  www.ostokin.com.tr

  • Doktor Sülük 

   • sülük,sülük satışı,sülükle tedavi,hirudotherapy,manisa sülük,göz sülük,sülü,sülüklerle tedavi,sülük satıi,sülük nedir,suat arusan,suat arusan veb sitesi,suat arusan web sitesi,uzman doktor suat arusan,uz.dr.suat arusan web sitesi,sülü kör göz,sülükle göz açma,sülüklerle sex,sülüklerle tedavi,sülükle kaldırma,sülükle,sülükle vari,s tedavisi,sülükle varis,sülükle gençleşme,sülükle saç,sülükle glokom,sülükle hastalık,sülük yapiştırma,sülük ayak,sülü romatizma,sülük siyatik,ankara sülük,man,sa sülük,manisa sülük,izmir sülük,trabzon sülük,kayseri sülük,van sülük,rus sülük,azebeycan sülük,sülük,sülüklerle,sülükle,kan emici sülük,sülükçü,istanbul sülük,türkiye sülük,sülük nerde,sülüklü göl,sülülüklü,sülük ne işe yarar,sülükçüler,sülüğk,sülük satıucıları,sülük satıcı,sülük satan,sülüklerle,sülüğüm,sülük ölüyor,sülük tedavisi,sülük basur,sülük hemoroid,sülük yara,sülük kopma,çapa sülük,leech,hirudo,hirudomedicanlis,kaç çeşit sülük var,mor sülük,siyah sülük,kara sülük,yeşil sülük,sülük satıyorum,sülük alırım,sülük alıcıları sülük satıyor,sülükle, sülük yürüme,sülük,sülük,suluk,kara zali,kara sülük
   • Anahtar kelimeler: Sülük satışıSülük tedavisiSülükHorlama Tedavisi tedavisinde SülükSülük Göz tansiyonu
  • Tibbisuluk.com 

  Anahtar kelimeler:Horlama Tedavisi tedavisinde SülükSülükSülük tedavisiSülük Göz tansiyonuHorlama Tedavisi tedavisinde Sülük

  Tıbbî sülüğün kullanıldığı bazı alanlar:

  • Kardiyoloji
  • Pnömoloji
  • Gastroenteroloji
  • Endokrinoloji
  • Jinekoloji
  • Üroloji
  • Göz
  • İmmünoloji
  • Ve Diğerleri

  Tıbbî Sülüğün insan organizmasındaki temel etkileri:

  • Kanın pıhtılaşmasını önler.
  • Pıhtıların çözülmesini sağlar.
  • Hipoksi’yi düzenler.
  • Kandaki oksijen miktarını arttırır.
  • Düşük tansiyon (normale çevirir.)
  • Yüksek tansiyon düzenler.
  • İltihaplı yaraların tedavi sürecini hızlandırır.
  • Damarlardaki kan dolaşımını düzenler.
  • Yağların eritilmesini sağlar.
  • Nabız, sinir ve kasları düzenler.
  • Genel refleksi düzenler.
  • Damar duvarlarını düzenler.
  • Antibakteriyel koruyucudur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir.

  Tedavide kullanılacak sülüklerin hangi özellikler sahip olması gerekir?

  Dünyada 400’ün üzerinde sülük çeşidi bulunmakta olup, başlıca iki tanesi tıbbî amaçla kullanılmaktadır. Sülüğün tıbbî olmaması, ürettiği salgının bileşimine bağlıdır. Ülkemizde yaygın şekilde bulunan Tıbbî Sülük (Hirudo Medicinalis) bu amaçla kullanılan iki tipten biridir. Biyolojik tip dışında, kullanılan sülüğün fabrika atıklarına ya da kirli sulara maruz kalmamış olması ya da kültür sülüğü kullanılması gerekir ki; ağır metal ve enfeksiyon bulaşmasına neden olmasın.

  Gözleri ve işitme organları olmayan bu canlılar tedaviyi nasıl gerçekleştirmektedirler?

  Sülükler sanıldığı gibi kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil, kan emilirken vücuda verilen salgıda gizlidir. Bu salgı, 100’ün üzerinde biyoaktif madde barındırır ve bu maddeler, kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (Fibrinolitik),  ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (myorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modulatör) ve stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Ayrıca “nörotrofik” etkiyle sinir hücreleri ve liflerinin tamir esilmesini hızlandırır.

  Hirudoterapi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

  Uygulama öncesi hastanın vital bulguları gözden geçirilir. Tedavi hakkında son bilgiler verilir ve zihinde hiçbir soru işareti kalmaması sağlanır. Sülük koymadan önce gerekli vücut bölgeleri ılık su ile yıkanarak kurulanır ve lifle masaj yapılır. Pratikte sülüklerin yapıştırılacağı yerler akupunktur noktalarına göre belirlenir veya hastalık durumuna göre sülükler kendi kendilerine belirlerler. Vücudun en kirli kanını emerler, doyduktan sonra düşerler. Ancak boğaz, koltuk altı, kasık bölgesi gibi büyük damarların geçtiği bölgelerde kullanılmamalıdır.

  Tedavi gören kişinin, tedaviden sonra nelere dikkat etmesi gerekir?

  Kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle uygulama sonrası 6-8 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabileceğinden, yapılmış olan pansuman açılmadan ertesi güne kadar bekletilmelidir. Bu süre içinde hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekir. Kiraz, vişne ve limon, kanı çok sulandırdığı için sülük koymadan iki gün önce ve konulan gün bunları yememek gerekir. Uygulamadan bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  Sülükler hangi ortamda tedavi edici olarak yetiştirilmektedir?

  İngiltere, İrlanda, Fransa ve Almanya’da olduğu gibi ülkemizde de yakın zamanda birkaç üniversitemizin Su Ürünleri Fakültelerinde kültür sülüğü üretimine başlanmıştır. Böylece hem hijyenik, standart ve istenilen sayıda sülük temini sağlanmış hem de Türkiye’nin önemli bir ihraç malı olan sülüklerin doğadan toplanması sonucu ekolojik dengesinin bozulması engellenmiştir.

  Hirudoterapi uygulamasına neden bu kadar geç başlanılmıştır?

  Aslında sadece Hirudoterapi’nin değil diğer birçok Doğal Tıp yönteminin de ülkemizde çok geç tanındığına üzülerek şahit olmaktayız. Bu konuda en büyük eksiklik, Avrupa ülkelerinin aksine Tıp fakültelerimizde Doğal Tıp derslerinin bulunmayışıdır. Tıp eğitimi sırasında bahsi bile geçmemiş bir yöntemle sonradan karşılaşan doktorlar, bunun ciddi bir tedavi aracı olabileceği konusunda şüpheler duymaktadırlar. Bunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sülük tedavisi ile birlikte bitkisel tedavilerin, akupunktur ve refleksolojinin, aromaterapi, kristal terapi gibi farklı argümanların standart tıp eğitimi içinde yer alarak, yeni mezun her hekimin bu tedaviler hakkında temel bir bilgisinin bulunmasını sağlamaktır.

  Her derde deva sülükler, başta Amerika, Almanya ve Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerinde, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde de kullanılmaya başlanan sülükle tedavi yöntemi, dolaşım bozukluklarında, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, hemoroitte, göz tansiyonunda (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve kanser de dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıkta başarı ile kullanılmaktadır.

  Tıbbî sülük tedavisinin dünyada ve ülkemizde eski popülaritesini tekrar yakalamasının sebebi, insanlığın tekrar doğal tedavilere yönelmesidir. Uzun bir zaman Tıbbî Sülük tedavisi unutulmuştur. Ama günümüzde yapılan araştırmalar ve uygulamaların sonuçları ortadır.

  Almanya’da 300’ü aşkın Hirudoterapi kliniği vardır. Sadece Avrupa’da yılda 100 milyon sülük kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu sülüklerin çok büyük bir kısmı, ülkemizden alınmaktadır. Yüce Rabbimiz bu şifayı bizim ülkemize bir lütuf olarak bahşetmiştir.

  Amerika’da sülük tedavisi uygulayan hekimlerin kurduğu derneğin 1000’den fazla üyesi vardır.  30 Haziran 2004 tarihinde Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA), tedavi amaçlı tıbbî sülük kullanımına onay vermiş  ve Avrupa'daki gibi eczanelerde satılmasına izin vermiştir.

  24 Mayıs 2007 tarihinde Sağlık Bakanlığı, Tıbbî Sülük tedavisinin (Hirudoterapi) tamamlayıcı tedavi olarak sadece yataklı hastanelerde kullanılmasına onay vermiştir.

  1- Sülük tedavisi hangi hastalıklar için kullanılıyor?

  •Sülük Tedavisi, atardamar ve toplardamar tıkanıklıkları başta olmak üzere birçok dolaşım sistemi hastalığında, varis, iltihaplı ve iltihapsız eklem romatizmalarında, epilepsi çeşitlerinde, yumuşak doku romatizmalarında, felç, kısmi felç, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarında, hemoroitte, göz tansiyonu (glokom) ve buna bağlı görme kayıplarında, migrende ve her türlü baş ağrısı, yüksek tansiyon, troide bağlı şişmanlık, astım ve bronşial hastalıklar, yanık vakaları, iyileşmeyen yaralar ve ameliyat izleri, kangren, Meniere hastalığında ve bazı işitme kayıplarında başarıyla kullanılmaktadır. Ayrıca Ortopedi ve Rekonstrüktif Cerrahi kapsamında, gangren gelişmekte olan kopuk organ tamirlerinde de tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaktadır. Son olarak sülüğün güçlü antioksidan etkisi nedeniyle Koruyucu (Preventif) Tıpta da kullanımından bahsetmek gerekir ki; yılda bir defa yapılan Sülük Tedavisi, o yıl içinde enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etki göstermektedir.  

  2- Bir hastada kullanılan sülükler, başka bir hastada da kullanılabiliyor mu?

  •Bir hastada kullanılan sülükler, kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalıdır. Böylece kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişi engellenerek güvenli bir tedavi sağlanmalıdır. Sülükler ilk kullanımda ürettikleri salgıyı boşalttıklarından, ikinci uygulamada aynı etkiyi gösteremezler.

  3- Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken bölgeler var mı?

  •Yumuşak cilt bölgelerinde dikkatli olunmalı, doktor kontrolünde yapılmalıdır. (Göz kapağı ve çevresi gibi)

  • Keratinize bölgeler (Avuç içi, ayak tabanı gibi)

  • Önemli Damarların Üzerleri (Boyun, Çene altı, Koltukaltı, Kasık gibi)

  4- Sülük tedavisinde uygulanması sakıncalı olan hastalıklar var mı?

  •Sülük tedavisi uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında, hastanın anemi (kansızlık) sorununun olmaması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, pıhtılaşmaya engel bir hastalığının bulunmaması (hemofili) ve vücudunda aktif bir kanama odağının bulunmaması, son bir ay içinde mide-barsak kanaması gibi bir hastalık geçirilmiş olması, cerrahi işlemlerin öncesi ve sonrası, ayrıca diyalize girmekte olan hastaların vital bulguları çok değişken olduğundan Sülük Tedavisi uygulanmaz. Gebelerde ve emziren annelerde, kontrolsüz diyabet hastalığı veya kalp yetmezliği olanlarda da sülük tedavisi uygulanmaz.

  5- Sülük Tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavi gören kişi daha sonra rahatsızlanırsa ne yapılması gerekir?

  •Sülük tedavisinden sonra en sık karşılaşılan yan etkisi, uygulama bölgesinde görülen lokal kaşıntıdır. Bunun için 2 gün boyunca evde soğuk uygulama yapmak yeterlidir. Bunun dışında nadiren gelişebilecek baş dönmesi, tansiyon düşmesi, kanamanın uzun sürmesi gibi problemlerde doktorunuza başvurmanız veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir. Sadece kirli kan dışarı atılacağı için korkmamak gerekir. Kanamanın 12 saatten fazla sürmesi de normaldir.

  6- Acil işim çıktı. Sülüğü ısırdığı bölgeden çıkarmak istiyorum. Ne yapmam lazım?

  •Tedavi bitmeden, sülük ısırdığı bölgeden alınmak istenirse sülükler üzerine biraz su, tuz veya kabartma tozu serpilir. Kesinlikle ısırdığı bölgeden çekmek suretiyle çıkartmaya çalışılmamalıdır.

  7- Sülük, ısırdığı bölgede ne kadar zaman kalmaktadır?

  •Sülük doyduğunda kendiliğinden ısırdığı yüzeyi bırakır. Yaklaşık olarak 20 ila 45 dakika arasındadır. Nadiren 60 dakikayı bulduğu da olmuştur.

  8- Sterilize sülük kullanmazsam ne olur?

  •Sterilize edilmeden, kişilerin bu sülükleri dikkatsizce kullanmaları, bilinen ve bilinmeyen enfeksiyonlar kapma ihtimali açısından büyük risk taşır.

  9- Aldığım sülükler kısa zaman sonra ölüyor?

  •Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. (Şişe suyu kullanınız.) Ani ısı değişimlerinde sülükler ölür. Suyun sıcaklığının 20 C olması gerekmektedir.

  10- Tedaviden sonra nelere dikkat etmem gerekir?

  •Tedaviden sonra hastanın istirahat etmesi, çok sıcak ya da çok soğuk ortamlardan kaçınması, kanı sulandırıcı ilaç kullanmaması ve bol sıvı alması gerekmektedir.

  11- Tedaviden sonra banyo yapabilir miyim?

  •Tedaviden bir gün sonra banyo yapmakta sakınca yoktur.

  12- Tedaviden sonra sülüğün ısırdığı bölgeden ne kadar zaman kan akacak?

  •Uygulama sonrası 3-24 saat civarında sızıntı şeklinde kanama olabilir. Yapılmış olan pansuman açılmadan, ertesi güne kadar beklenmelidir.

  13- Sülük tedavisinde enfeksiyon kapma riski var mıdır?

  • Uygulanacak bölge temiz olursa ve de sülüklerin dış yüzeyleri sterilize edilmiş olursa hiçbir enfeksiyon görülmez. Sülükler 3-6 ayda bir beslenirler. Emdikleri kanı, içindeki mikroplarla birlikte tamamen hazmederler. Onun için bünyelerinde mikrobik hastalık taşıma riskleri yoktur.

  14- Sülük ısırmak istemezse / ısırmıyorsa?

  •Sülüğün kolayca ısırmaması halinde;
  • Soğuk deri
  • Sigara içiliyorsa
  • Parfümlü yüzeyse
  • Küçük çocuksa
  Uygun bölge ılık ve temiz olan deridir. Hala sülük yapışmıyorsa iğne ile bir delik açılması tavsiye edilir. Eğer hala yapışmıyorsa sülük değiştirilir.

  15- Sülük ısırması ağrı ya da acıya sebep olur mu?

  •Sülüğün ısırması, hastalar tarafından sivrisinek ısırması gibi hissedilir. Ağrı ya da acıya sebebiyet vermez.

  18- Sülükleri nasıl imha etmemiz gerekli?

  •Sülükler kullandıktan sonra klorsuz su içinde, en yakındaki bir akarsuya, su kanalına veya göle bırakılabilir.

  19- Tedavi için kaç sülük almalıyım?

  •Hastanın yaşına, kilosuna ve hastalığın çeşidine göre sayı değişmektedir.

  20- Kanama durmuyorsa ne yapmalıdır?

  •Kanamanın şiddetine göre 12-48 saat durdurmamak gerekir. Çünkü yalnız kirli kan dışarı atılır. Vücutta temiz kanı dışarı atacak mekanizma yoktur. Kanama durmuyorsa o zaman ceviz kabuğu yakılarak külü serpilir veya nar kabuğunun tozu serpilerek bantlanır.

   Sülüklerin Bakımı:

  Su: Sülüklerin bakımında sakınılması gereken iki önemli husus vardır. Bunlardan biri suyun sıcaklığı diğeri ise suyun klorlanmamış olmasıdır. Sülükler alınır alınmaz, yeni bir suyun içine aktarılmalıdır. Klorlanmamış su veya şişe suyu kullanılmalıdır. Gün aşırı sülüklerin suyu değiştirilmelidir.

  Sıcaklık: Sülüklerin yaşadığı suyun sıcaklığı (16-20 C)’de tutmaya özen gösterilmeli,
  (24 C) üzerindeki sıcaklıklardan sakınmalıdır. Gün ışığıyla direk temas olmamalıdır. Sülükleri bir kavanozdan diğer bir kavanoza aktarırken, ani su sıcaklığı değişiklerinden kaçınılmalıdır.

  Kavanoz: Gördükleri en küçük boşluktan geçebilmesini sağlayan omurgasız yapıları sebebiyle kapaklı bir kavanoz seçilmesi önerilir. 1lt kavanozda 50 adetten fazla sülük muhafaza edilmemelidir.

  Bir hadîs-i şerifte: “İlaçların hayırlısı, burna çekilen ve ağızdan alınan ilaçlar, müshil, kan aldırmak (hacamat) ve sülük vurdurmaktır.” denilerek, sülük tedavisinin 14 asır önce de uygulamada olduğu ortaya konmaktadır.    Peygamber Efendimiz (S.A.V), kirli kan aldırmak konusunda hacamattan başka sülükleri de kullanmış ve bunun için hicrî ayın 17, 19 ve 21. günlerini tercih etmiştir.

  Bayanların güzellik formülü: Rus güzellik uzmanlarının sıklıkla uyguladıkları yöntemlerden biri de ameliyatsız kozmetik diye bilinen doğal tedavi ile güzelleşmede sülükleri kullanmalarıdır. Çok eski ve hızla yarar gösteren bu yöntem, uzun yılların tecrübeleriyle ortaya çıkmıştır.

  Sülükler, yüz bölgesinde tetikleyici noktalara konulduğunda gençleştirici ve canlandırıcı etkiler gösterir. Tiroid bezinin eş zamanlı çalışmasını hızlandırır ve kronik yaraların hızla iyileşmesini sağlar. Beyindeki kan akışını hızlandırır, horlama tedavilerinde ve sigaranın ciltteki tedavilerinde kullanılır. 46 yaşındaki Demi Moore, Hollywood standartlarını bile aşan gençliğinin ve güzelliğinin sırrını tıbbî sülüklere borçlu olduğunu açıklamıştır. Avusturya’da sülük terapisi gördüğünü söyleyen Moore, “Her zaman doğal yöntemleri tercih ederim.” demiştir. Sülüğün gençleştirme etkisi, insan derisindeki kan akışının hızlanması ile 4-6 hafta arasında gerçekleşir.

  Sülüklerin ısırdığı zaman bıraktıkları yara izlerinden korkulmamalıdır. İzler 7-10 gün arasında kaybolur.

  Modern hayatın önümüze serdiği yeniliklerin, kimyasal kirliliğin bedelini maddî ve manevî olarak ne yazık ki hepimiz ödüyoruz. Artık doğaya ve doğala dönmenin zamanı gelmiştir…

  Sıhhatle ve sevgiyle kalın… 

  Nazan Başoğul, 27.02.2010

  B

   

  Yazarın son yazıları

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   
  0 Yorum - Yorum Yaz

  Igle terapi, igle terapi senter i Antalya i Tyrkia har. Hvis du ringer før du forbereder et hotell. Sterile forhold, igle terapi, medisinsk massasje terapi gjelder. Vi vil hjelpe deg å sende en melding.

   • Leech
   • Medicinal Leech
   • Supplier Of Medicinal Leech
   • Hirudothereapy
   • Hirudo Medicinalis
   • Hirudo Verbana
   • Hirudoterapia
   • Hirudomedicinalis
   • Hirudo
   • Blutegel
   • Leeches
   • Leech
   • Leeches Turkey
   • Leechesturkey
   • Leechturkey
   • Leech Turkey
   • Turkey Leech
   • Hirudolab
   • Leech Hirudo
   • Bloodsucker
   • Egel
   • Hirudinea
   • Hirudo Officinalis
   • Sanguijuelas
   • Sanguijuelas Medicinales
   • Sangsue
   • Hirudoth?apie
   • Sangsue M?icinale (hirudo Medicinalis)
   • Hirudo Verbena
   • Sanguijuela Medicinal
   • European Medical Leech
   • Hirudo Verbana
   • Macrobdella Decora
   • North American Medical Leech
   • Hirudo Troctina
   • Hirudo Orientalis
   • Hirudinaria Manillensis
   • Asian Medicinal Leech
   • Mechanical Leeches
   • Hirudin
   • Leech Farm
   • Leech Breed
   • Leech Breeding
   • Reproduction Leech
   • Bio Leech
   • Blutegeltherapie
   • Wildegel
   • Kulturegel
   • Freiland Zuchtegel
   • Laboregel Laboratory Leech
   • Laboratory Hirudo
   • Laboratry Leech
   • Laboratry Hirudo
   • Reproduction Leech
   • Coccon Leech
   • Young Leech
   • Wild Leeches
   • Sterile Leech
   • Pharma Leech
   • Pharmacology Leech
   • Hirudin
   • Heparin
   • Hirudolab Powder
   • Hirudo Powder
   • Leech Powder
   • Supplier Of Hirudo Medicinalis
   • Leech Therapy
   • Leechtherapy
   • Leeches Therapy
   • Medicinal Leeches For Sale
   • Leech Saliva
   • Leech Farm
   • Leeches Farm
   • Medicinal Farming Leeches
   • Medicinal Farming Leech
   • Leech Farming
   • Breed Medicinal Leeches
   • Biopharm And Leeches
   • Biopharm Leeches
   • Leech Breeder
   • Leeches Breeder
   • Hirudo Breeder
   • Frozen Leech
   • Freeze Leech
   • Frozen Leeches
   • Freeze Leeches
   • Freze Hirudo
   • Frozen Hirudo
   • Blutegel
   • Blutegeln
   • Blutegeltherapie
   • Blutegelbehandlung
   • Hirudo Medicinalis
   • Varizen
   • Rheuma
   • Blutegelzucht
   • Krampfader
   • Krampfadern
   • Arthrose
   • Tinitus
   • Tinnitus

  Igle

  Igler


  Blodigle
  blodigla er den mest kjende iglearten i Noreg

  Systematikk
  Rike:Animalia
  Rekkje:Annelida
  Klasse:Clitellata
  Vitskapleg namn
  Hirudinea

  Igler (Hirudinea) er ein underklasse leddmakk med clitellum og sugeskål. Dei er utbreidd over heile verda, og kan finnast både i ferskvatn, på land i fuktige miljø og i havet. I likskap med dei nære slektningane sine fåbørstemakkane har dei eit magebelte (clitellum) og er hermafrodittiske. I Noreg erblodigla den mest kjende iglearten.

  Kjenneteikn [endre]

  Igler er leddmakk, og følgjeleg segmenterte dyr utan lemmar. Gruppa er likevel særs atypisk for leddmakkane; m.a. har berre nokre få artar setae(«børstar»), og då som regel i særs små tal langt framme på dyret. Kroppane deira består av 34 kroppssegment, som i motsetnad til hjå andre leddmakk ikkje er skilde med septa. Dei seks første kroppssegmenta er omdanna til sugekopp - eit døme på tagmatisering utanfor leddyra.

  Muskelsystemet til iglene er meir komplekst enn hjå børstemakkane. Der dei fleste annelidar klarar seg med langsgåande og sirkulære musklar, nyttar igla heile fire slag musklar. I tillegg til dei tidlegare nemnde har dei dorsoventrale musklar som flatar ut kroppen og eit uformeleg fjerde muskellag mellom dei langsgåande og dei sirkulære musklane.

  Som andre dyr i klassa Clitellata har igla eit magebelte clitellum. Dei utvikler likevel dette organet berre i paringstida, som vanlegvis er om våren. Clitellum hjå igler er tre kroppssegment lange, og inneheldt eit einskild par eggstokkar og fire eller fleire testes.

  Igler

  Igler tilhører ledormene, men de fleste er rovdyr og de er knyttet til vand. Som orme betragtet er de ret seje!

  Kun lægeiglen, som er meget sjælden - og fredet - i Danmark, kan suge blod hos mennesker. De fleste andre igler er rovdyr og lever af larver eller snegle. Enkelte suger blod hos fisk eller søfugle.
  På fast underlag bevæger igler sig som målerlarver. De har en sugeskive i hver ende. Men de kan også svømme. De har 6 eller 8 øjne.

  Andeiglen er en bruskigle. Den ligger mellem vandplanterne og lurer på ænder, der snadrer i vandet. Den kravler ind i andens næsebor og suger sig fast i næse eller svælg. Er der flere igler samtidig kan anden blive kvalt.
  Bruskiglen har yngelpleje. Den ruller sig sammen om sin ægkokon, og når ungerne kommer ud, sidder de i lang tid på moderens bug.

  Andeigle med unger.
   

  Almindelig bruskigle (Glossiphonia complanata). 
  Bruskigler er snabeligler. De har et rørformet hårdt svælg som de banker ind i deres offer. De har altså ingen kæber at bide med. Den almindelige bruskigle er et rovdyr.

  Ofte finder man iglerne på undersiden af sten eller plantestykker, man hiver op af vandet. Bruskigler ser lidt smattede ud når de kravler rundt, men tager man dem op, trækker de sig sammen og bliver bruskagtigt stive.

   

   

  Hundeigler er vores mest almindelige igler. De findes i et hvilket som helst vandhul. De er såkaldte svælg-igler, som hverken har snabel eller kæber. De sluger smådyr hele. 
  Hundeigler har ingen yngelpleje. De lægger æg i kokoner som dem til højre.

  Hundeigler suger myggelarver o.l. ned i maven. Bløde smådyr som salamanderlarver kan de suge helt i stykker.

  Lægeiglen (Hirudo medicinalis) har fine gule aftegninger på den mørke overside. Det er en kæbeigle, som har tre skærende kæber, som sagtens kan gennemskære menneskehud.
  Jeg synes at det er en sej orm, der sådan angriber mennesker!
  I fugtigt vejr kan både lægeigler og hesteigler gå på land for at søge efter føde.

  Det gør ikke væsentligt ondt at blive bidt af en lægeigle, for kæberne er meget skarpe og iglen indsprøjter et bedøvende stof, men iglen spytter også et stof (hirudin), der forhindrer blodet i at koagulere, ind i såret. Såret bløder derfor flere timer efter at iglen er fjernet. Det er umuligt at stoppe blodet. 
  Såret er meget karakteristisk i formen.

  Lægeiglens smukke hud.

  Billedet her ligner et trafikuheld, men jeg har bare - forgæves - prøvet at stoppe blødningen med et tætsiddende plaster efter at have fodret en igle. Blodet løber og løber til hirudinen er skyllet ud.

  Man kan få igler til at slippe ved at drysse salt på dem, men det er nu ikke noget problem at pille dem af med fingrene. Problemet er at stoppe blodet.
  Det havde man dog ikke noget imod i gamle dage, da man anså "dårligt blod" for at være årsagen til de fleste sygdomme.
   
  Hesteigler (Haemopis sanguisuga) er lige så store som lægeigler, men de mangler de gule aftegninger og de kan ikke bide igennem menneskehud. De lever af orme og snegle og er meget mere almindelige end lægeigler. 
  Hvis iglernes vand tørrer ud, kan rulle sig sammen til små kugler under sten og vente på at vandet kommer igen.

  Hesteigler har altså svage kæber, og de kan hverken bide heste eller mennesker. Når de hedder hesteigler er det nedsættende ment. Det er ikke de "rigtige" igler, som er lægeiglerne. Ligesom hestekastanjer ikke er rigtige, spiselige kastanjer.
  Hesteigler spiser forskellige bløde smådyr. Undertiden kravler de på land og går på regnormejagt. Hesteiglen pådenne film mæsker sig i frøæg.

  Site Map

   

  Homepage

  Last updated: 2010, October 18

  / 24 pages
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  HAYVANLARDA (PET) SÜLÜK TEDAVİSİ
  HACAMAT
  "Doktor Sülükler" Hayat Veriyor
  SÜLÜK TEDAVİSİ kalp hastalıkları
  sülük tedavisi, Sülük tedavisi ve Artroz
  sülükler ile tedavi,sülük
  sülüklerle varis tedavisi
  HIRUDOTHERAPY,sülük tedavisi,sülük satışı,sülük
  Sülük tedavisi Faydaları Diyabet Tedavisi
  Sülük tedavisi Faydaları Diyabet (şeker)Tedavisi
  Buergers Hastalık Sülük Tedavisi
  Sülük
  Sülük tedavisi, Tromboflebit ve Varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis

  Site Map

  Homepage

  Last updated: 2010, October 18

  / 24 pages
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  HAYVANLARDA (PET) SÜLÜK TEDAVİSİ
  HACAMAT
  "Doktor Sülükler" Hayat Veriyor
  SÜLÜK TEDAVİSİ kalp hastalıkları
  sülük tedavisi, Sülük tedavisi ve Artroz
  sülükler ile tedavi,sülük
  sülüklerle varis tedavisi
  HIRUDOTHERAPY,sülük tedavisi,sülük satışı,sülük
  Sülük tedavisi Faydaları Diyabet Tedavisi
  Sülük tedavisi Faydaları Diyabet (şeker)Tedavisi
  Buergers Hastalık Sülük Tedavisi
  Sülük
  Sülük tedavisi, Tromboflebit ve Varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis
  sülük satışı,sülük tedavi ,sülük,diz eklem romatizması kireçlenme,,suluk satışı,suluksatisi.com, kanser,bel fıtığı,varis,hacamat ,suat arusan,sülükçü,boyun fıtık,cinsel tedavi ,sülüksatışı,sülük varis  0 Yorum - Yorum Yaz
  Translate