sayfa içeriği Sülük Satışı,Sülük Tedavi Merkezi ,Tıbbi Sülük, ,sülükler,
  • https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn
 sülük tedavi istanbul sülük tedavisi SÜLÜSÜLÜK SATIŞI TEDAVİ YARDIM CAFER ARI 05357616067 SÜLÜK ÜRETİM SATIŞ CAFER ARI
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Site Menüsü
sülük tedavisi

Sülük tedavisi ile iyileşen hastalıklar

Kadın hastalıkları

Migren

Varis

Artrit

Romatizma

Baş ağrısı

Cilt mantarları

Ayak mantarı

Hemoroid

Basur

Gut

Artroz

Tiroid bezi hastalıkları

Şeker

Obezite

Kilo verme

Cilt hastalıkları

Sedef

Kalp

Damar

Tansiyon

Selülit

Sinüzit

Kulak ağrısı

Kulak hastalıkları

Sağırlık

Glokom

Göz hastalıkları

Psikolojik sorunlar

Akne

Hipertansiyon

Ekzema

Egzema


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret1578226
Linkler
sülük tedavi video

Tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, tehlikeye mikrovasküler serbest doku transferleri, replanted


Plastik Cerrahi İnternet Dergisi ™ ISSN: 1528-8293

Ana Sayfa | Editörler | Sayı | Archives | Yazım Kuralları | Yasal Uyarı | Bookmark and Share Başkaları ile paylaşmak |

Rekonstrüktif plastik cerrahi, tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, kullanımı

Kosta Y. Mumcuoğlu Doktora 
Parazitoloji Anabilim Dalı 
İbrani Üniversitesi-Hadassah Tıp Fakültesi Fiziksel Adres    

Carole Pidhorz MD 
El ve Mikrocerrahi Ünitesi 
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı 
Hadassah Tıp Merkezi Fiziksel Adres    

Rivka Cohen BA 
Parazitoloji Anabilim Dalı 
İbrani Üniversitesi-Hadassah Tıp Fakültesi Fiziksel Adres    

Andre Ofek MD 
El ve Mikrocerrahi Ünitesi 
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı 
Hadassah Tıp Merkezi Fiziksel Adres    

Howard A. Lipton MD 
El ve Mikrocerrahi Ünitesi 
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı 
Hadassah Tıp Merkezi Fiziksel Adres    

Citation: KY Mumcuoğlu, C. Pidhorz, R. Cohen, A. Ofek & HA Lipton: rekonstrüktif plastik cerrahi, tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, Plastik Cerrahi Dergisi2007 Cilt 4, Sayı 2.


Anahtar Kelimeler: tıbbi sülük | replanted rakam | damar tıkanıklığı | serbest doku transferi


Soyut

Tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, tehlikeye mikrovasküler serbest doku transferleri, replanted rakam, kulaklar, dudaklar ve burun ipuçları venöz tıkanıklık nedeniyle kurtarma için kullanılmaktadır. Venöz revaskülarize tıkanıklık veya replanted parmaklar ile başvuran 8-79 yaşında, yirmi üç hasta, sülük tedavisi ya da lokal flep ile tedavi edildi. 15 parmak, 10 parmak dışarı 17 18 flep kurtarıldı (4 serbest flep ve 14 ada ve rastgele flep 3), (9 replanted parmak 4 ve 6 revaskülarize parmakları 6) kaydedildi. Onbeş hasta dolu kan hücrelerinin 1-13 adet (ortalama 2.9) aldı. Revaskülarize veya replanted parmaklar ile hastalar ortalama 2.5 gün tedavi edildi ve her parmak bir ortalama 5.7 sülükler ile tedavi edildi. Flep ile 3.4 gün ortalama 15 hasta tedavi edildi ve ortalama 9.2 sülükler her flep ile tedavi edildi.Giriş

Son yıllarda, tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, tehlikeye mikrovasküler serbest doku transferleri, replanted basamak, kulaklar, dudaklar ve burun plastik cerrahi 1 ipuçları kurtarma yardım etmek için kullanılır olmuştur. Tehlikeye, venöz-sıkışık dokularının hayatta kalma sülükler 2, 3, 4, erken uygulama tarafından geliştirildi.

2004 yılı Temmuz ayında FDA, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında tıbbi cihaz olarak sülükler onayladı. Bir anket, Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti Tüm 62 plastik cerrahi birimleri, bu birimlerin çoğunluğu operasyon sonrası 1 kullanım sülükler gösterdi.

İsrail, sülükler üzerinde çalışmaların çoğu antikoagülan özellikleri hakkında sülük tükürük 5, 6]. Eldor ve ark. 7 sıkışık cilt kapakları olan ve reimplante kulak olan bir hastada, yanı sıra, post-phlebitic sendromu olan 40 hasta, 50 hasta üzerinde bu tekniği kullandı . Hastaların% 52.5 'i ağrı kabartma derhal harekete geçti ve gelişmiş hareketlilik% 70 iken, yaklaşık üç hafta boyunca devam etti. Shenfeld 8 replanted haneli venöz yetmezlik tedavisinde kullanılan sülükler.

Biz ya revaskülarize veya replanted parmaklarınızı sonra veya flep rekonstrüksiyonlar sonra ven tıkanıklığı olan 23 hasta sülükler kullanımı raporu.

Hastalar ve yöntem

Sülükler

Tıbbi sülük, Hirudo medicinalis, Fransa (Ricerimpex SAS, Cardolle, Fransa) satın alındı. Sülükler bir haftada iki kez değiştirildi de-klorlu suda 5-6 o C, tutuldu. Bu koşullarda, sülükler besleme olmaksızın iki yıla kadar hayatta. Bir iki gram ağır sülükler tüm tedaviler için kullanılan ve oda sıcaklığında 1 / 2 tutuldu - 1 saat önce hastanın cilt aktarılıyor.

Tedavi prosedürü

Sülükler maruz alanda steril distile su ile temizlenmelidir. Sülükler, parmakları veya flep ile ilgili karanlık noktalar üzerinde kaldırılan tırnak bölgeye yerleştirildi. Nadir vakalarda kan sızmaya beslemek için sülükler teşvik edeceğini, böylece cilt steril bir iğne ile delinmiş olmasına rağmen hayvanları normalde hemen besleme başladı.

Sülük, cilt 5 ml şırınga kullanarak belirli bir noktaya yerleştirildi. Bu amaçla, şırınga pistonu bir makas veya neşter yardımıyla çıkarıldı. Sülük, şırınga varil yerleştirildi ve şırınga açık proksimal ucuna tedavi edilecek bölgeye yerleştirildi. Sülük beslenme başladığımda şırıngaya kaldırıldı. Besleme 45-120 dakika sürdü ve bu süre içinde sülük biri yazarlar ya da bir hemşire tarafından takip edildi. Otomatik dekolmanı sonra% 70 etil alkol, sülükler öldürüldü ve biyolojik atıklar için torbalar içinde bertaraf edilmiştir.

Isırık alan herhangi bir lokal oluşturan pıhtı kaldırmak ve heparin (5.000 U / ml) batırılmış gazlı bez ile kan sızmaya zaman artırmak için serum fizyolojik ile ıslatılmış bir gazlı bez sünger ile her 3-4 saatte temizlendi. Biri 5 sülükler tedavi her oturum için kullanılmıştır.

Hastalar

Yirmi üç hasta (14 erkek ve 9 kadın), 8-79 yıl (ortalama: 35.9 yıl) devascularized veya kesilmiş parmaklar, kaza veya cerrahi yaralar sonra açık yaralar, skar revizyonu döneminde Kudüs'teki Hadassah Hastanesi'nde tedavi edildikten sonra eski Mayıs 2003 ve Temmuz 2006. Tablo 1, yaralanma, tedavi ve sonuçları tip özellikleri gösterir. Buna göre, 8 hastada 13 parmak revaskülarize (6) ya da ya da 18 flep 15 hasta üzerinde yapıldı (7) replanted: 4 ücretsiz, 7 ada ve 7 rastgele.

Sülük tedavisi, venöz durumunu iyileştirmek için daha geleneksel bir tedavi protokolü yetmezliği (yaralı bölgenin ısınma, aspirin po, Rheomacrodex iv, immobilizasyon ve yükseklik, yerel heparin ve vazodilatörler kullanımı) sonra başlatılmıştır. 4 olguda venöz tıkanıklık ikinci haftasında ortaya çıktı ve buna göre sülük tedavisi ameliyat sonrası 7 ila 12 gün başladı bariz durumlarda erken venöz konjesyon (19 olgu), sülük tedavisi, ameliyat sonrası 1-5 gün başlandı. Hirudotherapy başlatılan önce yazılı bilgilendirilmiş onam her hasta (veya hasta üst) elde edildi.

Aeromonas sp herhangi bir komplikasyon, yanı tutuldukları su gibi sülük bağırsak simbiyotik bakteri önlemek için, hastalara sülük tedavisi her gün boyunca 500 mg siprofloksasin ile tedavi edildi .

Sonuçlar

Sülük tedavisi ile tedavi edilen 8 hasta ait 13 parmak, 10 parmak (7 replanted parmak 4 ve 6 revaskülarize parmakları 6) kaydedildi. Sülükler tarafından tedavi edilen 15 hastada 18 flep Out 17 (4 serbest flep ve 14 ada ve rastgele flep 3) kaydedilir. 15 hastada kan transfüzyonu ihtiyacı ve 67 adet paketlenmiş kan hücrelerinin (ortalama: 2.9/patient). 3.2 gün ortalama 13 revaskülarize veya replanted parmaklar ile 8 hasta tedavi edildi ve her parmak bir ortalama 5.5 sülükler ile tedavi edildi. 18 flep ile 5.1 gün ortalama 15 hasta tedavi edildi ve her flep leeches.Treatment 13.3 ortalama ile tedavi edildi anjiyogenez öznel geliştirilmiş renk cilt tarafından takdir etkili venöz drenaj, geri yüklemek için yeterli kadar devam etti ( Tablo 1).

Hali: Tablo 1: sülükler ve tedavinin sonucu ile tedavi edilen hastaların Detayları 
Tablo 1: sülükler ile tedavi edilen hastaların tedavi sonuçlarını ve Detayları

Olgu Sunumu 1

44 yaşındaki bir erkek hasta, onun dominant el 4 parmak (Şekil 1) pulpları bir avulsiyon ile acil servise başvurdu. Maruz distal falankslar 4 dijital ada flep (2 ters ve 2 direkt) (Şekil 2 ve 3) ile kaplıydı. Venöz konjesyon ameliyat sonrası bir gün görülmüş ve sülük tedavisi başlandı. Venöz konjesyon geliştirildi kadar sülükler, 3 gün boyunca günde bir kez uygulandı.Ameliyat sonrası hasta iki ay normal bir el yazısı da dahil olmak üzere tam fonksiyon parmaklarını el / (Şekil 4), onu bir öğretmen olarak göreve geri dönmek için izin kazanmışlardır.

Hali: Şekil 1: Tüm 4 parmak distal falankslar maruz kalma ile sağ baskın Pulp kaybı. 
Şekil 1: Tüm 4 parmak distal falankslar maruz kalma ile sağ baskın Pulp kaybı.

Hali: Şekil 2: Dijital sinir işaretlendikten sonra, bir ada dijital flep (distale tabanlı) yükseltti ve pozisyonuna. ... 
Şekil 2: dijital sinir işaretlendikten sonra, bir ada dijital flep (distale tabanlı) yükseltti ve konumuna taşındı.Flep arteryel kan dolaşımı, venöz drenaj venae comitantes tarafından sağlanmaktadır dijital arter geliyor.

Hali: Şekil 3: prosedürün sonunda elin Görünüm: 2 ve 4 parmak ipuçları ile kaplıdır (distale ... ters 
Şekil 3: prosedürün sonunda elin Görünüm: 3 ve 5 parmak uçları doğrudan örtülü iken, 2 ve 4 parmak uçları (proksimalde tabanlı) dijital flep (distale tabanlı) dijital kapakları, tersine tarafından karşılanmaktadır.

Hali: Şekil 4: püreleri ve 3 ay donör sitenin Aspect. 
Şekil 4: püreleri ve 3 ay donör sitenin Aspect.

Olgu Sunumu 2

Sekiz yaşında bir kız, bir kapı 2 saat önce (Şekil 5), onu başparmak kapalı sonra sağ baskın başparmak hamuru amputasyon ile Acil odasına kabul edildi. Hamuru kompozit flep olarak ER sağ başparmak geri sütüre, ancak distal falanks en pozlama ile önümüzdeki 10 gün boyunca yavaş yavaş nekroz yapıldı.

Iskelet kısalması önlemek için, bir başparmak rekonstrüksiyonu ipsilateral ayak başparmağı (Şekil 6 ve 7) lateral hemipulp alınan serbest flep kullanılarak yapıldı. Ameliyat sonrası iki gün ücretsiz hemipulp flep sıkışık ve post-operatif gün iki, üç ve dört (Şekil 8) için günlük 1 sülük ile tedavi edildi. Bu tedavi rejimi altında, flep tıkanıklık giderilmiş ve hastanın post-operatif gün onbir geçerli bir flep ile taburcu edildi. 6 ay, işlev ve başparmak duyu fonksiyonu normal bir el yazısı sağlayan normal idi (Şekil 9).

Hali: Şekil 5: Pulp kaybı distal falanks pozlama ile sağ baskın başparmak. 
Şekil 5: Pulp kaybı distal falanks pozlama ile sağ baskın başparmak.

Hali: Şekil 6: Serbest flep pedis arter dayalı homolateral başparmağı lateral hemipulp, yükseltilir. V. .. 
Şekil 6: Serbest flep pedis arter dayalı homolateral başparmağı lateral hemipulp, yükseltilir.Venöz drenaj venae comitantes tarafından sigortalıdır.

Kodu: Şekil 7: 1. web bazında (radial arter, 2 şube sütüre pedis arter pedikül Dikiş ... 
Şekil 7: 1. web temelinde (radial arter, 2 yüzeyel damarlar sütüre 2 comitantes venlerin bir dalı pedis arter sütüre) pedikül Sütür.Prosedürün sonunda başparmak Görünüm.

Hali: Şekil 8: sülük piston kesilmiş oldu şırınga namlu ile flep yerleştirilir. Ne zaman l. .. 
Şekil 8: sülük piston kesilmiş oldu şırınga namlu ile flep yerleştirilir.Sülük besleme başladığında, şırınga kaldırılır.

Hali: Şekil 9: başparmak ve 1 yıl donör sitenin Aspect. 
Şekil 9: başparmak ve 1 yıl donör sitenin Aspect.

Tartışma

Venöz çıkış arter girişi maç olamaz, sülükler, genellikle eleştirel bir post-operatif dönemde kullanılır. Bu replanted ve revaskülarize basamak yanı sıra vascularly tehlikeye yerel ve serbest flep ile en sık olur. Kan venöz çıkış içinde pıhtı oluşumu, venöz konjesyon, klinik olarak deri koyu mor bir görünüm tarafından belirlenen yol açabilir. Bu komplikasyonun düzeltilmesi değilse, hücre ölümüne neden olabilir ve flep ya da parmak kaybolmuş olabilir. Buna göre, anjiyogenez yavaş yavaş fizyolojik venöz drenaj 9 yükselene kadar sülük tedavisi kullanılır.

Beslenme sırasında, sülükler yaklaşık 5 ml kan yemek. Nedeniyle antikoagülan ve vazodilatör içeren tükürük, yara 24-48 saat içinde 50 ml kadar kan akıyor. Leach tükürük, sıkışık doku içine antitrombotik arabulucular yerel geçişlerini kolaylaştırmak koagülasyon inhibitörleri (hirudin, faktör Xa inhibitörü ve bdellin), trombosit agregasyon inhibitörü (apyrase), damar genişletici (histamin) ve kollajenaz ve hiyalüronidaz içerir. Böylece, sülük tedavisi, venöz çıkış vemikrosirkülasyon 5, 6, 10 adresleri .

Sülükler ile doku Başarılı kurtarma durumlarda [3]% 70-80 oluşur. Bu çalışmada,% 44.4 replanted parmak, tüm revaskülarize parmakları ve tüm kapaklarının% 94.4, sülük tedavisi ile kurtarılabilir oldu. Beşinci parmak bir değirmeni ağır yaralandı, dördü kaybedildi 5 parmak, kurum (buz veya sade su ile doğrudan temas) gelmeden önce ameliyat öncesi kötü yönetilen edildi. Sadece flep yetmezliği (serbest flep) anjiyogenezi engelleyen bir ışınlanmış, yerleştirme açıklanabilir.

Venöz kapiller geri anjiyogenez yara sınırdan kurulana kadar Sülük tedavisi günlük olarak kullanılır. Bu çalışmada, sülükler ile tedavi parmaklar ve kapakları için 3.5 gün ortalama 2.5 gün sürdü. Diğer klinik çalışmalarda, tedavi 4-6 gün 11, 12, 13, 14sürdü. Aslında, sülük tedavi süresi ile ilgili karar, cilt rengi, kapiller dolum ve iğne battığı için kanama renk öznel takdir dayalı tamamen ampirik.

Bu çalışmada sülükler ile tedavi edilen hastaların herhangi bir anlamlı olumsuz reaksiyonlar gözlendi. Birkaç hastaların bu tedavi yöntemi hakkında ilk duyduğumda tiksinti ile tepki gösterdi, ancak hiçbir hastada sülükler ile tedavi reddetti.

Leach tedavisi nedeniyle hiçbir yan etkisi gözlenmemiştir. Aeromonas enfeksiyonları için 500 mg siprofloksasin ile antibiyotik profilaksisi uygun görünür. Sülük bağırsak yaşayan simbiyotik bakteriler (Aeromonas sp.) Hastaların% 4-20 enfeksiyonları ve antibiyotik haklı nedenle profilaktik tedavi neden olabilir. Aeromonas enfeksiyonları durumunda, kurtarma oranı% 30, 17, 16, 15 veya daha az düşer . Aeromonas türleri, ikinci ve üçüncü kuşak sefalosporinler, siprofloksasin, sulfamethoxazone-trimetoprim, tetrasiklin ve aminoglikozidler 7 duyarlıdır .

Ameliyat sonrası dönemde, tüm hastaların kan viskozitesi ve pıhtılaşma azaltmak için tedavi gördü. Flep veya haneli dekonjestif yararı sadece ilk çıkarılan (yaklaşık 5 ml) kan miktarı, ancak tipik olarak yavaş bir sonraki 24-48 saat içinde 18 sızmak olarak ortaya çıkar ek kan kaybı 50 ml geliyor .

Aşırı kanama endişe ve transfüzyon gerekli olabilir. 23 hastanın ihtiyaç duyulan kan transfüzyonu Bu çalışmada, 15 ve 67 adet paketlenmiş kan hücrelerinin (2.9 ortalama) aldı. Dört ila 6 adet paket kan hücreleri, diğer yazarlar [3, 14 raporları kullanılmıştır . Bu nedenle, kanama, şiddetli anemi eğilimi olan hastalarda ya da antikoagülan veya trombosit inhibitörüilaçlar 7 olanlar için özel bakıma alınmalıdır .

Sonuç olarak, sülük tedavisi, rekonstrüktif cerrahide kullanılan armamentarium bir parçası olarak düşünülmelidir.Anjiyogenez kurulana kadar kan drenaj sağlayan, post-operatif venöz tıkanmalarının durumlarda ameliyatın başarı oranı önemli ölçüde artırır.

Yazışma adresi:

Dr Kosta Y. Mumcuoğlu, 
Parazitoloji Anabilim Dalı, 
İbrani Üniversitesi-Hadassah Tıp Fakültesi, 
POBox 12272, 
Kudüs 91120, İsrail 
Tel: + 972 2 675-8093, 
Faks: + 972 2 675-7425, 
E-posta: kostam@cc.huji.ac.il

Referanslar

1. Whitaker, Izadi D, Oliver DW, Monteath G Butler, PE. Hirudo medicinalis ve plastik cerrah. Br J Plast Surg. 2004, 57: 348-353. ler )

2. Hayden RE, Phillips JG, McLear PW. Sülükler. Amaç izleme sıkışık flep değişmiş perfüzyon. Arch KBB ve BBC Dergisi. 1988; 114: 1395-1399. ler )

3. de Chalain TM. Bir klinik risk-fayda analizi: tıbbi sülük kullanımı keşfetmek. J Rekonstrüktif Microsurg. 1996, 12: 165-172.ler )

4. Townley WA Durrant C, Ramkumar S, Khoo CT. : Dijital turnike Unutulan tıbbi sülük uygulanması ile iskemik parmak kurtarma. Ann R Coll Cerrahisi Engl. 2006; 88: 462-464 ( lar )

5. Rigbi M, Levy, H, Irak F, Teitelbaum'un M, Orevi M, Alajoutsijarvi A, Horovitz A, Galun R. tıbbi sülük Hirudo medicinalis tükürük. I. yüksek molekül ağırlıklı fraksiyonu biyokimyasal karakterizasyonu. Zorunlu Biochem Physiol B. 1987, 87: 567-573. ler )

6. Rigbi M, Levy H, Eldor, Irak F, Teitelbaum'un M, Orevi M, Horovitz'dir A, Galun R. tıbbi sülük Hirudo medicinalis tükürük.II. Trombosit agregasyonu ve lökosit aktivitesi ve tanınmış anestezik etkileri inceleme inhibisyonu. Zorunlu Biochem Physiol C. 1987, 88: 95-98. ler )

7. Eldor A, Orevi M, Rigbi M. tıbbi tedavilerde sülük rol. Kan Rev 1996; 10: 201-209. ler )

8. Shenfeld OZ. Replanted haneli venöz yetmezlik tedavisinde başarılı bir şekilde kullanımı için tıbbi sülük (Hirudo medicinalis). Isr Med Doç J. 1999; 1: 221. ler )

9 - Hartrampf CR Jr Drazan L, Noel RT. Transvers rektus abdominis müskülokutan flep için mekanik sülük. Ann Plast Surg.1993, 31: 103-105. ler )

10 Sawyer RT. Sülük biyolojisi ve davranışı. Vol. II: biyoloji, ekoloji ve Sistematiği Besleme. Oxford University Press, Oxford, Birleşik Krallık, 1986. ler )

11. Henderson LP, Kuffler DP, Nicholls J, kültür tespit sülük nöronlar arasındaki sinaptik iletim Zhang R. yapısal ve fonksiyonel analizi. J Physiol. 1983; 340: 347-358. ler )

12. Mutimer KL, Banis JC, Upton tamamen kesilmiş kulaklar J. Mikrocerrahi yatıştırıldı. Plast Rekonstrüktif Cerrahisi. 1987; 79: 535-541. ler )

13. Brody, GA, Maloney WJ, Hentz VR. Sülük Hirudo medicinalis uygulayarak Rakam replantasyon. Clin Orthop relat Araş.1989; 245: 133-137. ler )

14. Chepeha DB, Nussenbaum B, Bradford CR, Teknos TN. Sülük tedavisi cerrahi unsalvageable revaskülarize serbest doku aktarımı sonrasında venöz obstrüksiyonu olan hastalar için. Arch KBB ve BBC Dergisi. 2002, 128: 960-965. ler )

15. Mercer NS, Beere DM, Bornemisza AJ, yara enfeksiyonu kaynağı olarak Thomas P. Tıbbi sülükler. Br Med J (Clin Res Ed).1987; 294 (6577): 937. ler )

16. Lineaweaver Tuvalet, Furnas H, Follansbee S, Buncke GH, Whitney TM, Canales F, Bruneteau R, Buncke HJ. Tıbbi sülükler postprandiyal Aeromonas hydrophila kültürler ve enterik aspiratlar antibiyotik seviyeleri antibiyotik almakta olan hastalarda uygulanır. Ann Plast Surg. 1992, 29: 245-249. ler )

17. Limouzin-Perotti Sartor C, F, Legre R, Casanova, D, Bongrand MC, Sambuc R, sülükler Aeromonas hydrophila ile Drancourt M. Hastane enfeksiyonları,. Clin Infect Dis. 2002, 35: 1-5 ( lar )

18. Utley DS, Koch RJ, Goode RL. Yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahi başarısız flep: tıbbi sülük rol oynar. Laringoskop. 1998; 108: 1129-1135. ler )


Bu makalede, son 13 Şubat, Cuma tarihinde güncellenmiştir 09 14:08:27 -0600

Bu sayfa Thu, 07 Oct 11 00:12:14 -0500 ve önbelleğe alınmış olabilir.

Translate